Reklama
Reklama

W PRL-u to imię zyskało popularność za sprawą dobranocki. Dziś rodzice go nie lubią

To imię dla chłopca w PRL-u było prawdziwym hitem. Zyskało popularność dzięki dobranocce, ale ostatnio całkowicie wypadło z łask polskich rodziców, którzy nie chcą już nadawać go swoim dzieciom. W zeszłym roku znalazło się na szarym końcu rankingu imion męskich. A wielka szkoda, bo ma naprawdę piękne znaczenie!

Tuż po tym, jak 2 października 1962 roku Telewizja Polska wyemitowała pierwszy odcinek popularnej dobranocki "Jacek i Agatka" oba imiona zaczęły robić furorę na polskich porodówkach. Pierwsze do dziś cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem (w ubiegłym roku nadano go 811 dziewczynkom). 

Niestety drugie zupełnie przestało podobać się współczesnym rodzicom. Ze statystyk GOV wynika, że w 2022 roku imię Jacek otrzymało zaledwie 132 chłopców. Polacy uważają je za staromodne i "wujkowate", a szkoda, bo jest historia i znaczenie są naprawdę piękne. 

Co oznacza imię Jacek? W PRL-u było popularne dzięki dobranocce, a dziś rodzice go nie lubią

Większość dostępnych źródeł podaje, że imię Jacek ma greckie pochodzenie. Wywodzi się od słowa hyakinthos, które oznacza kwiat hiacynta. W Polsce początkowo popularność zyskała spolszczona łacińska forma tego imienia - Jacenty, która w naszym kraju nadawana była jeszcze na początku XX wieku. Później całkowicie wyparł ją już jednak Jacek. 

W naszym kraju popularne były również takie formy tego imienia jak: Jaczek czy Jaczko, a najczęściej spotykana obecnie forma Jacek upowszechniła się już w wieku XVII. Prawdziwą furorę robiło ono jednak w latach latach 60. i 70. XX wieku dzięki wspomnianej już dobranocce "Jacek i Agatka", która to mocno podniosła jego popularność

Może cię zainteresować: W PRL-u rodzice kochali to "chłopskie" imię. Dziś rzadko się je słyszy

Kiedy wypadają imieniny Jacka?

Imieniny Jacka obchodzimy najczęściej 17 sierpnia z uwagi i wtedy też wierni wspominają świętego Jacka Odrowąża. Poza tą popularną datą, mężczyźni o tym imieniu mogą również świętować: 10 lutego, 16 marca, 3 i 17 lipca, 17 sierpnia, 9 i 11 września, 29 października oraz 6 listopada. Powinniśmy o tym pamiętać tym bardziej że dwa ostatnie terminy zbliżają się wielki krokami. 

Czytaj również: Kiedyś to imię było uznawane za wiejskie. Teraz należy do najpopularniejszych

Jaki jest mężczyzna o imieniu Jacek? To numerologiczna 3

Jacek to numerologiczna 3, dlatego nie powinno nas dziwić, że większość mężczyzn o tym imieniu jest żądna przygód i ma optymistyczne nastawienie do życia. Są to ludzie uparci, ale mili i sympatyczni, którzy niejednokrotnie zadziwiają bliskich swoim ogromnym szczęściem w życiu. Po prostu potrafią idealnie wyczuć miejsce i czas, gdy warto zająć się daną sprawą. 

Panowie o imieniu Jacek są czarujący i wiedzą, co robić, tak, by przekonać innych do swoich racji Mają wielu znajomych i powodzenie wśród kobiet. To urodzeni odkrywcy, którzy uwielbiają spędzać czas na łonie natury i nie boją się próbować nowych rzeczy. Nie przepadają za rutyną, osobami marudnymi i konfliktowymi. Imię Jacek jest wręcz stworzone dla mężczyzn urodzonych pod znakiem zodiaku Bliźniąt, Wodnika czy Strzelca.

Zobacz też:

Nazywany jest zielonym złotem. Redukuje zmarszczki i wzmacnia włosy

Zamiast pić, wymocz w tym stopy, a będą gładkie jak jedwab

Kwaśna śmietana na suche włosy. Zmieszaj, nałóż i ciesz się efektami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina