Reklama
Reklama

W PRL-u rodzice kochali to "chłopskie" imię. Dziś rzadko się je słyszy

To proste imię dla chłopca robiło furorę na porodówkach pod koniec PRL-u, gdy doceniano jego swojskość i prostotę. Przez lata było szalenie popularne w naszym kraju, ale dziś nie podoba się już rodzicom. W ubiegłym roku znalazło się na szarym końcu rankingu imion męskich nadawanych w Polsce. A szkoda, bo ma bardzo ciekawe znaczenie. Poza tym jest krótkie, więc łatwo je zapamiętać.

Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwą decyzją. Wiadomo, że maluch będzie je nosił przez całe życie, dlatego rodzice robią co w ich mocy, aby nie popełnić błędu. Inspiracji szukają zarówno wśród rodziny, jak i w historii czy popkulturze. A zanim dokonają ostatecznej decyzji, kilka razy upewniają się, czy aby na pewno wybrane przez nich imię jest zgodne z obecną modą. 

Są osoby, które chcą nazwać swoją pociechę oryginalnie, ale większość spodziewających się dziecka osób śledzi rankingi popularności imion dla dzieci. A z tych niestety wynika, że niezwykle popularne pod koniec PRL-u imię dla chłopca - Paweł w ostatnich latach przestało cieszyć się zainteresowaniem. 

Czytaj również: Millenialsi po latach docenili to "staromodne" imię. Nosił je ojciec Jolanty Kwaśniewskiej

Co oznacza imię Paweł? Robiło furorę w PRL-u, a teraz wypadło z łask

Kiedyś było uznawane za ładne i typowo polskie, a jednocześnie na tyle swojskie i proste, że wręcz "chłopskie". Z uwagi na swą lakoniczność robiło furorę na porodówkach, ale teraz trendy się zmieniły. Rodzice nie chcą już nazywać tak swoich dzieci. Statystki pokazują, że w 2022 roku zostało nadane tylko 753 razy, a szkoda, bo ma wiele zalet. 

Imię Paweł wywodzi się z łacińskiego słowa "Paulus" i należy do nielicznej grupy najstarszych, rzymskich imion, które przez lata były bardzo popularne wśród chrześcijan na całym świecie. Szacuje się, że nosiło je około sześćdziesięciu świętych (stąd liczne daty imienin w kalendarzu). A jeśli chodzi o znaczenie imienia Paweł, to tłumaczymy jako osobę małą i drobną.

Kiedy obchodzimy imieniny Pawła?

Najpopularniejszą datą obchodzenia imienin Pawła jest 29 czerwiec, ale mężczyzna o tym imieniu w ciągu roku może mieć również sporo innych okazji do świętowania. 

Życzenia składa się mu często również w takie dni jak: 10 stycznia, 15 stycznia, 19 stycznia, 25 stycznia, 1 luty, 6 luty, 8 luty, 2 marca, 7 marca, 22 marca, 16 kwietnia, 28 kwietnia, 15 maja, 1 czerwca, 7 czerwca, 28 czerwca, 29 czerwca, 20 lipca, 25 lipca, 20 września, 19 października, 8 listopada, 19 listopada.

Sprawdź: Kiedyś to imię było uznawane za wiejskie. Dziś należy do najpopularniejszych

Jaki jest mężczyzna o imieniu Paweł? To numerologiczna 3

Paweł to numerologiczna 3, co czyni go urodzonym szczęściarzem, osobą żywiołową i radosną o optymistycznym podejściu do życia. Jest to człowiek doceniający piękno otaczającej go natury, kreatywny, czarujący i sprytny. Mężczyzna o imieniu Paweł cieszy się sympatią i powodzeniem wśród kobiet. 

Zawsze ma własne zdanie i nie poddaje się presji otoczenia. Wie, jak wykorzystywać zdobytą wiedzę do osiągnięcia celu. W jego charakterze ścierają się połączone żywioły powietrza i wody. A to czyni Pawła osobą ponadprzeciętnej ciekawości świata.

Idealne zawody dla mężczyzny o imieniu Paweł to: rolnik, przedsiębiorca, handlowiec, logistyk i dziennikarz. Imię Paweł najlepiej pasuje do panów urodzonych pod takimi znakami zodiaku jak: 

  • Bliźnięta, 
  • Strzelec, 
  • Wodnik
  • Ryby. 

Zobacz też:

Nie french ani czerwień. To najmodniejszy manicure na lato

W wakacje mocz stopy w wodzie z tym dodatkiem. Pozbędziesz się przykrej dolegliwości

Ta maseczka ujędrnia skórę, a do tego chłodzi. Kosztuje grosze i jest idealna na upały

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina