Reklama
Reklama

Kiedyś to imię było uznawane za wiejskie. Dziś należy do najpopularniejszych

Imiona staropolskie są piękne i zakorzenione w naszej historii. Po kilku dekadach zapomnienia teraz znów dają o sobie znać. Niegdyś uznawane za wiejskie, dziś są niezwykle modne. Jedno z nich znajduje się w pierwszej trójce najchętniej nadawanych dziewczynkom w ostatnich latach. O jakie imię chodzi?

Bronisława, czy Mieczysława... Te imiona kojarzą się z naszymi babciami i nawet aktualnie, kiedy widoczny jest trend powrotu do tradycji, niewielu rodziców decyduje się na nazwanie tak swoich pociech. Jednak niektóre imiona zdecydowanie powróciły do łask.

Jeszcze 10 lat temu, w 2013 roku zestawienie najpopularniejszych imion wyglądało następująco. W pierwszej 3. znajdowały się: Lena, Julia i Zuzanna. Aktualnie w pierwszej 3. pozostaje wyłącznie Zuzanna. Lena i Julia zostały zastąpione starymi, tradycyjnymi imionami.

Jakie są najpopularniejsze imiona żeńskie w Polsce?

Ministerstwo Cyfryzacji regularnie publikuje informacje na temat najpopularniejszych imion w Polsce. Aktualne statystyki pochodzą z 2022 roku i jasno wskazują, że trend wiejskich imion ma się znakomicie. Jak to wygląda w przypadku dziewczynek?

Na 1. miejsce z 2. miejsca awansowało imię Zofia, pochodzące od greckiego "Sophia" i oznaczającego mądrość.  Tuż za liderem zestawienia znajduje się Zuzanna, wywodzącego z hebrajskiego "szoszana" i symbolizującego czystość. 

Na trzecim miejscu znalazła się natomiast Hanna - stare, tradycyjne polskie imię, które w przeszłości często słyszało się na wielu wsiach. Najczęściej nosiły je dziewczynki z prostych, niezbyt zamożnych domów. Arystokratki otrzymywały wtedy podobnie brzmiące imię Anna. 

Hanna – kiedyś imię wiejskie, dziś szczyt popularności również w miastach

Pochodzenie imienia Hanna ma swoje korzenie w języku hebrajskim. Konkretnie słowa „Hannah”, które oznacza „łaska” lub „wdzięk”. Co ciekawe, jest jednym z najstarszych imion w Polsce. Najstarszy zapis tego imienia pochodzi z 1311 roku.

Imię Hanna było wyjątkowo popularne w latach 50. na wsi. Teraz znów wróciło do łask, przypadając do gustu rodzicom, którzy spodziewają się dziewczynki. W zestawieniu Ministerstwa Cyfryzacji imię Hanna zajmuje wyjątkowe 3. miejsce, ustępując wyłącznie Zofii i Zuzannie.

Jakie są najpopularniejsze imiona męskie w Polsce?

Tendencja nadawania starych imion dotyczy również chłopców. Pierwsze 4. miejsca nie zmieniają się od 2021 roku. Na podium znajduje się Antoni, Jan i Aleksander, a nieco dalej wysokie miejsce zajmuje Franciszek.

Imponujący skok popularności zaliczył natomiast Nikodem. Wyprzedził w zestawieniu: Szymona (10.), Mikołaja (9.), Stanisława (8.), Leona (7.) i Jakuba (5.), zajmując w 2021 roku 13. miejsce. 


Zobacz też:

Nie tylko do ciasta. Rozgnieć widelcem i nałóż na twarz, a cera ci podziękuje

Idealna sukienka na wesele dla pań po 50-tce. Nosi ją żona Pazury

W tym roku zastąpią klapki. Są bardziej eleganckie i nadają się nawet do biura

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina