Reklama
Reklama

W PRL-u było jednym z najpopularniejszych imion w Polsce. Imieniny hucznie obchodzimy do dziś

Świeżo upieczeni rodzice stają przed poważnym dylematem - wyboru imienia dla dziecka. Może warto zrezygnować z podążania za trendami i cofnąć się do czasów PRL-u, aby poszukać oryginalnych imion, o których obecnie rzadko słyszymy? Tak jest właśnie z imieniem Barbara. Jej imieniny do dziś są okazją do radosnych spotkań i tradycyjnych świętowań, co czyni to imię nie tylko pięknym, ale i wyjątkowo ciepłym symbolem wspólnoty.

Imię Barbara królowało na porodówkach w PRL-u. Obecnie rodzice zapomnieli o tym klasycznym, pełnym wdzięku imieniu, ponieważ w pierwszej połowie 2024 roku nadano je jedynie 362 razy. Może warto przywrócić to imię do łask? 

Pochodzenie i znaczenie imienia Barbara

Imię Barbara pochodzi z języka greckiego od słowa "barbaros", które tłumaczymy jako "obcy", "nieznany". W starożytności określano tak osobę, która nie potrafiła mówić po grecku. Obecnie możemy utożsamiać to imię z kobietami otwartymi na nowe doświadczenia.  

Imię Barbara z czasem rozpowszechniło się w Europie w krajach chrześcijańskich. W Polsce pojawiło się w średniowieczu i było niezwykle popularne w XVI wieku, ponieważ wtedy zaczęto oddawać cześć św. Barbarze - męczennicy, uznawanej za patronkę górników, hutników i architektów. 

To imię cieszyło się popularnością w latach 60. i 70. XX wieku. Z czasem nastąpił spadek jego popularności. Może być jednak dobrym wyborem dla rodziców, którzy poszukują tradycyjnych imion z historycznym znaczeniem. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakich imion nie można nadać w Polsce? Lista imion zakazanych

Jakie są kobiety o imieniu Barbara?

Kobiety o imieniu Barbara są odważne i niezależne, niezgadzające się z opinią większości. Mają zatem swoje zdanie i potrafią je wyrażać. Ponadto stawiają czoła wszelkim wyzwaniom, wytrwale dążą do sukcesu, pokonując po drodze przeciwności losu. 

Barbary cechuje także wysoki poziom empatii. Starają się jak najlepiej zrozumieć potrzeby innych i ochoczo im pomagają. Otaczają troską swoich najbliższych, nie pozostawiając ich samych z problemami. 

Barbara to osoba, która nie boi się zmian i potrafi dostosować się do każdej sytuacji. Często przewodzi w grupie, dzięki czemu jest naturalnym liderem zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Jej pewność siebie i konsekwencja sprawiają, że zawsze doprowadza sprawy do końca.

Kolejnymi cechami przypisywanymi Barbarze są kreatywność i innowacyjność. Kobiety noszące to imię wychodzą swoim myśleniem poza utarte schematy, tworząc nowe trendy. Ich wyjątkowa wyobraźnia pozwala im odnajdywać rozwiązania, które innym umykają. Mogą zatem stać się inspiracją dla wielu osób. 

Zdrobnienia i imieniny Barbary

Najpopularniejszym zdrobnieniem imienia Barbara jest Basia - często używają go najbliżsi. Inna, pieszczotliwa forma, która wyraża czułość, to Barbarka. 

Innymi zdrobnieniami są: Bacha, Basiunia, Basieńka, Baśka, Barburka, Bachna, Barbora.

Najpopularniejsza data imienin Barbary to 4 grudnia. Jest to również dzień wspomnienia św. Barbary. Kobiety o tym imieniu mogą również świętować 18 kwietnia, 20 września lub 19 listopada. 

Zobacz też:

Robisz manicure hybrydowy? Sprawdź, jak często należy go ściągać

Masz ciężkie i zmęczone nogi? Zrób im kąpiel z dodatkiem tego zioła, a poczujesz ulgę

To imię nosi tylko 2 mężczyzn w Polsce. Prawie nikt o nim nie słyszał

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | parenting | rodzina