Reklama
Reklama

W PRL-u to imię było bardzo popularne. Ma piękne znaczenie, lecz rodzice go nie lubią

To żeńskie imię uchodziło w PRL-u za niezwykle popularne, przez co wiele kobiet ma dzisiaj na imię Halina. Pomimo tego, że niesie ze sobą wyjątkowe znaczenie i cechy, mało którzy rodzice obecnie decydują się tak nazywać swoją nowo narodzoną córeczkę. Dowiedz się więcej na temat imienia Halina, które w Polsce uchodzi za klasyczne.

Halina to jedno z tych imion, które powstało w Polsce i głównie popularne jest w naszym kraju. Niemal każdy zna kobietę o tym imieniu, jednak co ciekawe, prawie nikt nie zna małych dziewczynek noszących to imię. Dzisiaj rodzice zdecydowanie nie przepadają za tym imieniem, choć brzmi tradycyjnie i niesie za sobą niezwykłe znaczenie. Czy imię Halina, tak jak inne imiona w PRL-u, powróci kiedyś do łask?  

Co oznacza imię Halina? W PRL-u było hitem

Halina to żeńskie imię, którego źródło wywodzi się z języka greckiego, a dokładniej od słowa "galene". W tłumaczeniu oznacza ono “spokój" bądź też “błogostan". Już samo pochodzenie i znaczenie mówią wiele o tym imieniu, a także o osobach noszących je.  

Co ciekawe, od imienia Halina pochodną formą jest imię Halka, które swoją operą spopularyzował Stanisław Moniuszko. Najczęściej można się z tym imieniem spotkać w Polsce, jednak posiada ono swoje odpowiedniki również w innych językach, takich jak czeski, słowacki czy ukraiński.  

W PRL-u imię to było hitem na porodówkach, teraz niestety nie należy do zbyt popularnych. Rodzice niezwykle rzadko decydują się na taki wybór, przez co na próżno szukać Haliny w zestawieniach najpopularniejszych imion dla dziewczynek. A szkoda, gdyż jest to imię o pozytywnym wydźwięku. Tak jak przystoi na numerologiczną dziewiątkę, przez działanie kobiet o tym imieniu przemawia życiowa wiedza, a także kojący spokój.

Może cię zainteresować: To baśniowe imię kojarzy się z księżniczką. W Polsce nosi je 212 osób

Jaka jest osoba o imieniu Halina? Pewna siebie i zaradna

Imię Halina niesie za sobą o wiele więcej pozytywnych cech. Kobiety noszące je są często określane jako zaradne, pewne siebie i stanowcze. Wykazują się niezależnością swoich poglądów, a także ogromną wiedzą życiową, dzięki czemu są skłonne do podejmowania przemyślanych decyzji.  

To jednak nie wszystko. Halina to także wrażliwa i niezwykle empatyczna osoba, która dba o drugiego człowieka, przez co jest dobrą przyjaciółką, partnerką oraz matką. W tym wszystkim nie zapomina jednak zadbać o siebie. Choć jest oddana wyższym ideom, dba także o rozwój swoich pasji i umiejętności. Dzięki czemu stale przekracza własne granice, poznając siebie.  

Często słyszy się, że kobiety o imieniu Halina chodzą z głową w chmurach, gdyż uwielbiają fantazjować. Koloryzowanie rzeczywistości pozwala przetrwać im trudny czas i dostrzegać promyczek nadziei wśród szarych chmur, jednak czasami i utrudnia dostrzeżenie tego, co naprawdę dzieje się wokół niej.  

Zobacz także: Baśniowe imię jak dla wróżki. W Polsce nosi je tylko kilkaset kobiet

Kiedy wypadają imieniny Haliny? Imię, które warto nadać dziewczynce

Halina to imię, która obecnie rzadziej nadawane jest nowo narodzonym dziewczynkom. Nie da się jednak ukryć, że wciąż wiąże się z elegancją oraz spokojem. Ponadto można zdrobnić je na wiele sposobów. Wśród najpopularniejszych zdrobnień wymienia się Hala, Halusia, Halcia, Haleczka, Linka, Lina czy Haliś.  

W kalendarzu znaleźć można dwie daty, które są powodem do świętowania dla wszystkich imienniczek. Halina imieniny obchodzi bowiem 1 lipca bądź też 24 sierpnia.

Zobacz też:

W PRL-u była w każdej kosmetyczce, dziś jest zapomniana. Działa cuda na skórę i włosy

Od lat to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce. Mało kto wie, że kiedyś było zakazane

Tych imion nie nadasz dziecku w Polsce. Urzędnicy powiedzieli stanowcze nie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | Rodzina | parenting