Reklama
Reklama

Tych imion nie nadasz dziecku w Polsce. Urzędnicy powiedzieli stanowcze nie

Oficjalna lista imion zakazanych w Polsce nie istnieje, jednak urzędnicy mają prawo odmówić nadania niektórych z nich. Mogą powiedzieć rodzicom stanowcze nie wtedy, gdy dane imię wydaje im się obraźliwe, ośmieszające albo nieprzyzwoite. Nie powinno być także zdrobnieniem. Jak nie można było nazwać dziecka w 2024 roku?

Teoretycznie w Polsce można nazwać dziecko w dowolny sposób. Nie istnieją konkretne przepisy, mówiące o tym, jakie imiona mogą być nadane, a jakie są stanowczo zakazane. Nie oznacza to jednak, że rodzice mają w tej kwestii do końca wolną rękę.

Rada Języka Polskiego pilnuje bowiem, aby nie było ono ośmieszające czy obraźliwe. Urzędnicy w naszym kraju mają także prawo odmówić nadania konkretnego imienia dla chłopca czy dziewczynki, jeśli uznają je za nieodpowiednie. Oto kilka przykładów.

Może cię zainteresować: W PRL-u to imię było bardzo popularne. Dziś trudno je usłyszeć na ulicy

Imiona zakazane w Polsce. Na te pomysły rodziców nie zgodzili się urzędnicy w 2024 roku

Do najciekawszych przykładów proponowanych imion, z którymi w 2024 roku zetknęli się pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, należą: Ziomek i Parodia. Jak można się domyślić, w tych przypadkach odmówiono przyjęcia oświadczeń. 

Trzeba przyznać, że naszym rodakom kreatywności nie można odmówić. Wiadomo bowiem, że w Polsce nie można nazwać dziecka także m.in.: Lucyfer, Kwadrat, Bazyliszek, Prymityw czy Homobonus.

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2024 roku. Jak najczęściej nazywano dzieci na Śląsku?

Na liście najczęściej wybieranych imion dla dzieci w Katowicach (od 1 stycznia do 24 grudnia 2024 roku), znalazły się imiona: Jan (121 razy) oraz Maja (115), przy czym w mieście tym zarejestrowano ogólnie więcej męskich noworodków (2165 ze wszystkich 4260 w tym terminie). 

Urząd Miasta Katowic poinformował, że poza Janem i Mają, które były najpopularniejszymi imionami dla dzieci w tym rejonie, rodzice nazywali swoje dzieci także: Antoni (111) i Leon (103) Laura (108) oraz Zofia i Alicja (po 97 razy).

Czytaj również: To żeńskie imię było kiedyś bardzo lubiane, ale teraz rodzice go nie lubią

Te imiona dla chłopców nadano w Polsce po raz pierwszy od 100 lat

W 2024 roku na Śląsku miało także miejsce niespodziewanie odrodzenie dwóch zapomnianych imion dla chłopców. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Katowicach po raz pierwszy od stu lat nadano bowiem imiona Telesfor i Bolko.

Pierwsze z nich ma greckie pochodzenie. Telesfor oznacza mężczyznę wytrwałego, który dąży do celu, doprowadzając swoje dzieło do końca. Dąży do doskonałości, a jego praca przynosi owoce.

Drugie imię - Bolko jest natomiast typowo słowiańskie. Było popularne zwłaszcza w polskiej dynastii Piastów oraz czeskiej Przemyślidów. Oznacza osobę bardzo znaną albo taką, której przeznaczeniem jest osiągnąć coś wielkiego. Przypisuje się je osobom odważnym i cierpliwym.

Zobacz też:

To będzie najmodniejszy kolor roku 2025. Warto kupić spodnie lub płaszcz w tym odcieniu

Zamiast do herbaty, nałóż na twarz. Cera będzie gładka i świetlista

W PRL-u była w każdej kosmetyczce, dziś jest zapomniana. Działa cuda na skórę i włosy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina