Reklama
Reklama

W latach 90 rodzice kochali to imię. Teraz mało kto o nim pamięta

Małgorzata to jedno z tradycyjnych polskich imion. Kiedyś cieszyło się ogromną popularnością, dzisiaj jest często pomijane przez rodziców. Imię to ma niecodzienne znaczenie, a w historii zapisało się wiele kobiet, które je nosiło. Skąd wzięło się imię Małgorzata?

Rodzice przed wyborem imienia dla dziecka, poszukują licznych inspiracji. Często sięgają do historii, popkultury, rankingów popularności czy do języków obcych. Coraz chętniej świeżo upieczeni rodzice sięgają po polskie imiona, które odeszły w zapomnienie i dzisiaj wracają do łask. 

Jednym z nich jest imię Małgorzata. Noszone przez nasze babcie, mamy i ciocie. W Polsce imię to nosi ponad 580 tysięcy Polek. Czy ponownie zyska popularność? Kobiety o tym imieniu są odważne i lubią przygody. Pragną ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Może to być więc dobry wybór na przyszłe imię dla córki. 

Imię Małgorzata pochodzi od greckiego słowa określającego perłę  

Najczęściej imię Małgorzata kojarzone jest z jakąś ciocią bądź babcią. Pochodzi ono od greckiego słowa margarites, które określa perłę. Na podstawie kart historii wiadomo, że w Polsce zaczęto je nadawać już w XIII wieku.  

W dziejach Polski, jak i świata zapisało się wiele kobiet, które nosiły imię Małgorzata. Wszystkim znana Margaret Thatcher - angielska polityczka czy Małgorzata II - królowa Danii. W Polsce znane aktorki i piosenkarki również noszą to imię. Mowa tutaj między innymi o Małgorzacie Kożuchowskiej czy Małgorzacie Foremniak. Można więc dostrzec, że w świecie polskich gwiazd Małgorzat nie brakuje.  

Zdrobnienia od imienia Małgorzata  

Imię to słynie z dużej ilości możliwych zdrobnień i skróceń. Najpopularniejszymi wydają się być: Małgosia, Małgośka, Małgonia, Gosia, Gośka czy Gonia. 

Małgorzata posiada nie tylko dużo zdrobnień, ale również spory wybór dat imienin. Można je świętować:  

  • 12 i 18 stycznia;  
  • 22 lutego; 
  • 25 marca; 
  • 13 kwietnia; 
  • 27 maja; 
  • 10 i 20 czerwca; 
  • 13 i 20 lipca; 
  • 27 i 30 sierpnia; 
  • 16 października; 
  • 2 i 16 listopada. 

Dat do świętowania imienin jest więc sporo. To kolejne przesłanki, wobec których warto rozważyć imię Małgorzata, jako wybór dla nowo narodzonej córeczki.  

Przeczytaj także: To imię nosi tylko jedna osoba w Polsce. Ostatni raz nadano je 50 lat temu

Jakie są Małgorzaty?

Mówi się, że wraz z imieniem podążają pewne cechy charakteru. Małgorzata, jak wskazuje greckie znaczenie, bywa kobietą zmienną o różnych twarzach niczym perła. Impulsywność oraz porywczość to cechy opisujące kobiety noszące imię Małgorzata. 

Chęć doświadczania przygód oraz niespokojna natura sprawiają, że często mówi się o nich, iż chcą “złapać 10 srok za ogon". Są zawsze chętne do podnoszeni nowych wyzwań. Nowe zadania je motywują, ale jednocześnie porażki sprawiają, że szybko się zniechęcają.  

Osoby noszące imię Małgorzata, są ambitne, posiadając życzliwe i spokojne usposobienie. Jak to z kobietami bywa, potrafią jednak gwałtownie zareagować. Ponadto są ciepłymi rodzinnymi osobami, które cenią sobie trwałe relacje oraz bliskich. Małgorzaty to wspaniałe mamy, żony oraz przyjaciółki.  

Zobacz też:

Nazywany jest zielonym złotem. Redukuje zmarszczki i wzmacnia włosy

Zamiast pić, wymocz w tym stopy, a będą gładkie jak jedwab

Kwaśna śmietana na suche włosy. Zmieszaj, nałóż i ciesz się efektami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina