To imię nosi tylko jedna osoba w Polsce. Ostatni raz nadano je 50 lat temu
W roku 1971 przyszła na świat dziewczynka, której nadano ciekawe imię Nelosława. Od tamtego czasu żadna inna kobieta w Polsce nie została tak nazwana. Przeżywamy obecnie odrodzenie tradycyjnych, polskich imion, ale jednocześnie wielu rodziców w naszym kraju poszukuje dla swoich pociech imion oryginalnych, wyjątkowych. Czy Nelosława doczeka się jeszcze popularności? Skąd wzięło się to imię? Wyjaśniamy.
Najpopularniejszym imieniem żeńskim w Polsce w pierwszej połowie 2023 roku była Zofia. Na podium trafiły również Zuzanna i Laura. Niektóre imiona cieszą się w naszym kraju większą popularnością niż inne — są jednak i takie, które nadaje się naprawdę bardzo rzadko. Takim imieniem jest Nelosława. Unikatowe imię zostało nadane jednej dziewczynce przeszło pół wieku temu. Co oznacza i czy wkrótce czeka je odrodzenie?
Nelosława to imię, z którym mało kto mógł mieć styczność. Otrzymała je bowiem jedna dziewczynka w Polsce i to przeszło pół wieku temu. Od tamtego czasu nie pojawiło się już w rejestrze polskich urzędów stanu cywilnego, mimo że jest dźwięczne i nosi znamiona polskiej tradycji, z uwagi na człon "-sława".
Imię Nelosława zostało utworzone na wzór dwuczłonowych imion słowiańskich, jak na przykład Mirosława czy Dobrosława. Drugi człon takich imion ("-sława") był używany najczęściej do tworzenia tak zwanych imion życzących. Był używany tak często, że zaczął być odczuwany jako przyrostek i pewne imiona zaczęto tworzyć przez dodanie do nich tej właśnie cząstki (na przykład Janisław). Nelosława została utworzona właśnie na taki wzór, składając się z "Nel" i "sława", przy czym "o" jest łącznikiem.
To wyjaśnienie udzielone przez prof. dr hab. Aleksandrę Cieślikową, w odpowiedzi na list nadesłany przez urodzoną w roku 1971 w Rawie Mazowieckiej Nelosławę. Profesor przyznała, że imię jest na tyle rzadkie, iż nie znalazło się w polskich słownikach. Jej zdaniem nadano je być może w celu połączenia tradycji ze współczesnością. Pierwszy człon może być skrótem od imienia Petronela lub Kornelia. Nel jest też popularną postacią w literaturze — tak miała na imię bohaterka powieści "W pustyni i w puszczy" Henryka Sienkiewicza. Właśnie ze względu na Nel Rawlison (a właściwie Nelly Rawlison) imię Nel było dosyć popularne w Polsce w XX wieku.
Czytaj też: Zapomniane babcine imię wraca do łask. Było hitem we wczesnym PRL-u
Nelosława to imię tak rzadkie, że wiele osób nawet nie wie o jego istnieniu. Dla osoby, która je nosi, jego unikatowość jest z pewnością powodem do dumy, choć urodzona w 1971 roku Nelosława w swoim liście do Rady Języka Polskiego przyznała, że wywołuje zdziwienie i zainteresowanie, a urzędy i instytucje państwowe ciągle je przekręcają. To oryginalne imię być może kiedyś doczeka się popularności w Polsce.
Jako że bazuje na imieniu Nel, noszące je kobiety mogą wyróżniać się tymi samymi cechami, co panie o tym imieniu. Nel to zaś sprytna, inteligentna dziewczynka, która rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, jest słowna, ale i wesoła. Lubi naturę i zwierzęta, i stara się ciągle pogłębiać wiedzę o świecie.
Zobacz też:
Kozaki, które wyszczuplają i wydłużają nogi. Ten kolor, to hit
Wyciśnij i nałóż na twarz. Skóra będzie rozświetlona i napięta, a zmarszczki spłycone
Koloryzacja włosów się nie udała? Ten produktem usuniesz farbę i zabezpieczysz końcówki