Reklama
Reklama

Używasz ich do makijażu? Uważaj, to siedlisko bakterii

Problemy skórne mogą wynikać z wielu różnych czynników. Przyczyna może leżeć w produkcie, którego używamy prawie codziennie do makijażu. Okazuje się bowiem, że jedno z akcesoriów kosmetycznych może być siedliskiem bakterii, a wiele osób jest nadal tego nieświadomych. Wyjaśniamy, jak pielęgnować swoje przybory do makijażu i na co zwracać szczególną uwagę, aby dbać o higienę i bezpieczeństwo.

Według naukowców wszystkie bakterie, które znajdują się na akcesoriach kosmetycznych, przedostają się do porów. Co więcej, przybory do makijażu potrafią być bardziej zanieczyszczone niż toaleta. Wobec tego warto wiedzieć, jak o nie dbać i przy których akcesoriach zachować szczególną ostrożność. Wyjaśniamy, co może przyczyniać się do problemów ze skórą, a nawet i kłopotów zdrowotnych.

Te produkty wymagają szczególnej dbałości. O czym należy pamiętać?

Używając na co dzień produktów do makijażu, musimy odpowiednio o nie zadbać, aby nie tylko dłużej nam służyły, ale by przede wszystkim nasza skóra twarzy nie była narażona na regularny kontakt z zanieczyszczeniami oraz bakteriami.

Dużo mówi się o tym, jak ważne jest systematyczne czyszczenie pędzli, używanych do nakładania makijażu. Wynika to z tego, że osadza się na nich nie tylko kurz, ale także szkodliwe bakterie. Warto więc chociaż raz w tygodniu starannie wyczyścić wszystkie nasze pędzle. Możemy to zrobić, mocząc włosie pod bieżącą wodą i wcierając w nie delikatne mydło lub po prostu wyposażyć się w specjalny preparat do czyszczenia. Po całym tym procesie dokładnie płuczemy je i wyciskamy nadmiar wody oraz stawiamy pionowo, by wyschły.

Jednak nie tylko pędzle wymagają częstego czyszczenia, ponieważ bardzo istotne jest także zadbanie o to w przypadku gąbeczek do makijażu. Według badań naukowców z Aston University okazuje się, że w 90 proc. tych produktów znaleziono liczne bakterie w tym m.in. bakterie E.coli oraz inne, które mogą przyczyniać do różnego rodzaju chorób i infekcji skóry, a nawet i zatruć pokarmowych.

Badania wykazały również, że gąbeczki do makijażu są nie tylko siedliskiem bakterii, ale także często są skażone grzybami. Wobec tego zadbanie o higienę jest w tym przypadku niezwykle ważne, zwłaszcza że podczas wklepywania podkładu gąbka zbiera także sebum i martwe komórki skory.

Czytaj również: Domowa płukanka na siwe włosy. Szybko i skutecznie pokrywa odrosty

Jak skutecznie wyczyścić gąbeczki do makijażu?

Wiedząc już, jak ważne jest czyszczenie gąbeczek do makijażu, warto także wiedzieć, w jaki sposób to robić. Przede wszystkim, jeśli używamy gąbki do nakładania podkładu lub korektora, to należy myć ją za każdym razem, tuż po wykonaniu makijażu. Równocześnie musimy pamiętać, by gąbkę wymieniać co miesiąc.

Do czyszczenia jej możemy używać różnych produktów, takich jak np. delikatne mydło o łagodnym składzie czy mydło o działaniu bakteryjnym. Świetnie sprawdzi się w tej roli również specjalny płyn do czyszczenia gąbeczek, który skutecznie usuwa resztki kosmetyków, ale równocześnie jest delikatny dla skóry.

Samo czyszczenie gąbki powinno wyglądać następująco:

  1. Zwilżamy gąbkę letnią wodą.
  2. Nakładamy na nią delikatne mydło lub specjalny płyn przeznaczony do czyszczenia gąbek.
  3. Następnie wmasowujemy preparat lub mydło w gąbkę, wykonując okrężne ruchy.
  4. Dokładnie płuczemy gąbeczkę, aż do momentu, gdy woda będzie całkowicie czysta i pozbawiona resztek kosmetyków oraz piany.
  5. Wyciskamy nadmiar wody.

Po wymyciu gąbki musimy pozostawić ją do wyschnięcia na powierzchni nieprzykrytej. Należy unikać suszenia jej w wilgotnym miejscu, ponieważ mogłoby to sprzyjać rozwojowi bakterii i pleśni. Na co dzień warto przechowywać ją w specjalnych stojakach, które są przewiewne i niezabudowane, dzięki czemu umożliwiają całkowite wyschnięcie gąbki.

Zobacz też:

To baśniowe imię kojarzy się z księżniczką. W Polsce nosi je 212 osób

Prawie każdy ma ciotkę o tym imieniu. W PRL-u było hitem, dziś zanika

Tak wzmocnisz paznokcie po hybrydach. Zamiast drogich kosmetyków wystarczy produkt za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: makijaż