Reklama
Reklama

To jedno z najrzadszych imion dla dziewczynki. Ma tylko trzy litery, ale nie chodzi o Igę

Na polskich porodówkach królują teraz głównie te imiona, które nosiły nasze babcie. Na świat przychodzi wiele małych Zuzann, Zofii, Hani czy Julii, ale nie wszystkie piękne imiona cieszą się w naszym kraju dużym zainteresowaniem. To, o którym dziś piszemy, jest krótkie, urocze i ma piękne znaczenie. Pomimo wielu zalet rodzice go jednak nie doceniają, bo w 2022 roku zostało nadane tylko 7 małym Polkom, a to i tak sporo w stosunku do lat poprzednich.

Na polskich porodówkach królują teraz głównie te imiona, które nosiły nasze babcie. Na świat przychodzi mnóstwo małych Zuzann, Zofii, Hani czy Julii, ale nie wszystkie imiona cieszą się aż takim zainteresowaniem. Rodzice w naszym kraju zupełnie nie doceniają pewnego uroczego, krótkiego imienia dla dziewczynki, które ma tylko trzy litery. 

Nie chodzi o Igę, bo to imię od kilku lat cieszy się całkiem niezłą popularnością. W zeszłym roku nazwano tak aż 2847 małych Polek, podczas gdy statystyki pokazują, żimię Pia, któremu poświęcony jest poniższy artykuł, nadano tylko 7 razy. A to i tak sporo w stosunku do sytuacji na początku obecnego tysiąclecia, kiedy na próżno można go było szukać wśród małych Polek. 

Imię Pia w Polsce nadawane jest rzadko, ale robi furorę w krajach skandynawskich

Pia to jedno z najrzadszych imion dla dziewczynki. Aż do 2012 roku było w naszym kraju całkowicie zapomniane, a teraz rodzice również nie nadają go często, ale widać, że po latach zapomnienia zaczyna powoli się odradzać. W 2021 roku otrzymało je 5 dzieci, a przez cały 2022 zaledwie 7 dziewczynek.  Szkoda, że Polacy tak rzadko je doceniają, bo ma piękne znaczenie i robi furorę w krajach skandynawskich. Jest popularne również w Belgii, w Holandii i w Niemczech. 

Jest kilka znanych Polek o tym imieniu m.in. Pija Skrzyszowska - polska lekkoatletka, mistrzyni Europy w biegu na 100 metrów przez płotki z 2022 roku, która od kilku lat zachwyca nas swoimi swoimi sportowymi sukcesami. Nazywała się tak również Pia Maria Górska - znana polska malarka, poetka, pisarka i działaczka społeczna (żyła w latach 1878-1974). 

Czytaj również: Zofia to zbyt popularne imię? Teraz rodzice wybierają oryginalniejsze, choć podobne                

Skąd pochodzi imię Pia i co oznacza? Jest krótkie, urocze i wywołuje pozytywne skojarzenia

Imię Pia może wydawać się nowe, ale tak naprawdę ma bogatą historię. Jest bardzo stare, a jego korzenie sięgają wielu wieków wstecz. Pochodzi od łacińskiego imienia Pius, którego jest żeńskim odpowiednikiem. 

Oznacza ono osobę "pobożną", a więc na pewno jego nadanie powinni rozważyć go rodzice religijni, którzy pragną nadać córce tradycyjne, a jednocześnie oryginalne i rzadko spotykane imię. Słowo Pia przetłumaczyć możemy również jako "uczciwa" i "oddana", a to przecież skojarzenia niekoniecznie kojarzące się z wiarą, ale po prostu z pozytywnymi cechami charakteru.

Może cię zainteresować: W PRL-u nazywała się tak każda ciotka. Dzisiejsi rodzice skazali to imię na zapomnienie                

Kiedy Pia obchodzi swoje imininy? Pierwszy termin wypada już niedługo

Pomimo niewielkiej popularności, w kalendarzu imieniny Pii znajdziemy aż dwa razy. Najpopularniejszy, zimowy termin zbliża się wielkimi krokami, bowiem wypadają one już 19 stycznia. Kobiety o tym rzadkim imieniu mogą świętować jednak nie tylko zimą, ale również pierwszego dnia jesieni, 23 września.

Jaka jest kobieta o imieniu Pia według numerologii? Twardo stąpa po ziemi

Pia to numerologiczna ósemka, a więc kobieta niezwykle żywiołowa, a zarazem inteligentna odpowiedzialna i silna psychicznie. Osoby o tym imieniu raczej nie bujają w obłokach. Zamiast tego twardo stąpają po ziemi, wolą zdobywać wiedzę i powoli dążyć do obranego celu. Są zaradne życiowo, zawzięte i ambitne. Znajomych mają wielu, ale prawdziwych przyjaciół zaledwie garstkę. Mają wiele zainteresowań i nierzadko są uzdolnione artystycznie. W życiu cenią sobie również rodzinę i rozwój duchowy. 

Imię Pia najlepiej pasuje do kobiet spod ziemskich znaków zodiaku:

  • Byka, 
  • Panny, 
  • Koziorożca


Zobacz też:

Nazywany jest zielonym złotem. Redukuje zmarszczki i wzmacnia włosy

Zamiast pić, wymocz w tym stopy, a będą gładkie jak jedwab

Kwaśna śmietana na suche włosy. Zmieszaj, nałóż i ciesz się efektami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina | parenting