Reklama
Reklama

To imię w PRL-u biło rekordy popularności, choć powstało przez pomyłkę. Dziś jest nieco zapomniane

Moda dotyczy nie tylko stylu ubierania się czy fryzur. Moda dyktuje także imiona, jakie rodzice nadają swoim nowo narodzonym pociechom. Przez to imiona, które nawet 10 czy 20 lat temu biły rekordy popularności, teraz są coraz rzadziej używane. Jednak to imię z czasów PRL-u obecnie jest naprawdę zapomniane.

Mieczysław jest właśnie takim imieniem, które jeszcze w PRL-u robiło furorę, a teraz już prawie nikt go nie nadaje. W 2022 roku nazwano nim jedynie 28 noworodków. W pierwszej połowie 2023 roku natomiast to imię nadano tylko 13 razy.

Historia imienia Mieczysław jest zawiła i sięga jednak jeszcze dalej niż PRL. Co więcej, zmieniała się jego forma i pierwotny wygląd imienia jest inny od współcześnie używanej wersji.

Imię Mieczysław jest efektem błędu kronikarza

Popularne w PRL-u "Mieczysław" wcale początkowo tak nie brzmiało. Imię to pochodzi jeszcze z czasów słowiańskich. Konkretniej wywodzi się od imienia "Miecisław", które zostało błędnie zapisane przez Jana Długosza w 1257 roku. Kronikarz chciał wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy "Miećsław". Oznaczała ona kogoś, kto posiada sławę.

Dopiero w XVI wieku Marcin Kromer zaproponował, aby forma "Mieczysław" stała się odrębnym imieniem. Według pisarza osoba nosząca je, miała zdobyć swoją sławę poprzez miecz. Pomysł przyjął się w XIX wieku, kiedy to w literaturze Mieszka I zaczęto nazywać Mieczysławem.

Największa popularność imienia Mieczysław przypada jednak na XX wiek. To w tym czasie było ono najchętniej nadawane nowo narodzonym chłopcom.

Czytaj także: Skandynawskie imię będzie hitem porodówek w 2024 r. Szybko pnie się w rankingu

Co oznacza imię Mieczysław i jacy są mężczyźni noszący je?

Znaczenie imieniu Mieczysław nadał Marcin Kromer. Według niego oznacza ono prawdziwego wojownika, który "mieczem zdobył swoją sławę".

Mężczyźni o tym imieniu będą więc odważni i szczerzy. Nikt tak jak oni nie okazują szacunku względem drugiej osoby, bez względu na to kim ona jest lub co robi w życiu. To też wierni i oddani kompanii, których warto mieć u swojego boku. Za swoimi bliskimi, jak przyjaciele i rodzina skoczą w ogień, jeśli będzie taka potrzeba.

Cechy te będą się objawiać także w związkach Mieczysława. Są oni najbardziej wiernymi partnerami i mężami. Wchodząc w relację z mężczyzną o tym imieniu, możesz mu w pełni zaufać. Zawsze cię wysłucha, zrozumie i postara się pomóc na jak tylko to będzie możliwe. Kobiety u boku Mieczysława czują się kochane i bezpieczne.

Kiedy Mieczysław obchodzi imieniny?

Mężczyźni o imieniu Mieczysław mają imieniny dwa razy w roku. Pierwszą wyznaczoną datą na świętowanie przez tych panów jest 1 stycznia. Kolejna data wypada ponad pół roku później, a dokładniej 14 czerwca.

Zobacz też:

Masz już taką torebkę? Tego lata będzie absolutnym hitem

Takie jeansy były hitem dekadę temu. Znów wracają na ulice

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | rodzina