Reklama
Reklama

To imię kojarzy się z miłością. Obecnie pojawia się jednak niezwykle rzadko

Dawniej było chętnie nadawane niejednemu chłopcu. Dzisiaj, chociaż każdy doskonale zna to imię, nie jest chętnie wybierane. Kojarzone z miłością oraz świętem zakochanych wzbudza miłe emocje. Pomimo dobrego znaczenia, mało który mężczyzna je nosi. Przez ostatnie lata znajduje się w rankingu imion, które nadawane są nowo narodzonym chłopcom najrzadziej. Walenty to piękne, ale bardzo rzadko nadawane imię.

Z każdym rokiem zauważalna jest tendencja spadkowa, jeśli chodzi o mężczyzn o imieniu Walenty. Imię kojarzące się ze świętem zakochanych nie cieszy się sympatią wśród świeżo upieczonych rodziców. Widoczna jest moda, wraz z którą dawniej nadawane imiona wracają do łask. Wśród nich nie znajduje się imię Walenty. A szkoda, bo osoby noszące to imię cechuje pozytywne uosobienie. Co jeszcze wiadomo o imieniu Walenty? 

Walenty - pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Walenty nosi w sobie głębokie tradycje i wyjątkowość. Pochodzi od łacińskiego słowa “Valentinus", którego znaczenie to silny, zdrowy oraz skuteczny. W Polsce imię to znane jest od XVIII wieku. Chętnie nadawane chłopcom, od kilku lat niewybierane wcale. Imię Walenty w wielu kulturach łączone jest z odwagą, miłością oraz męstwem.  

Imię to najczęściej kojarzone jest ze świętym Walentym, który jest patronem zakochanych. Jak do tego doszło? W starożytnym Rzymie Walenty był lekarzem oraz kapłanem. Wiąże się z tym historia nieszczęśliwego zakochania Walentego w córce strażnika, która otrzymała od niego pożegnalny list podpisany “Od Twojego Walentego". Od tego rozpoczęło się pisanie tego typu listów, aż z czasem przekształciło się to w Dzień Zakochanych, którego patronem jest św. Walenty. 

Przeczytaj również: Nosisz takie imię? To będzie dla ciebie dobry rok. Imię, które przynosi szczęście

Zdrobnienia oraz daty świętowania imienin 

Na chłopców oraz mężczyzn o imieniu Walenty często woła się również Walentek. Oprócz tego popularnymi zdrobnieniami są Walentyś, Walek, Welentuś oraz Waluś. Najczęściej słyszane jest jednak w pełnej formie, ponieważ imię to nie należy do długich i skomplikowanych. 

Pomimo tego, że Walenty nie jest popularnym imieniem, posiada kilka dat, w których możliwa jest celebracja imienin. Oprócz wiadomego 14 lutego Walenty obchodzi również imieniny 7 stycznia, 2 maja, 21 maja oraz 28 lipca. Za najbardziej popularną datę uważane są oczywiście Walentynki.  

Przeczytaj również: Twój chłopak nosi takie imię? Powinnaś to wiedzieć, zanim za niego wyjdziesz

Jacy są mężczyźni o tym imieniu?  

To właśnie słowo siła dobrze opisuje mężczyzn noszących imię Walenty. Mowa tutaj zarówno o sile psychicznej, jak i fizycznej, która imponuje wielu kobietom. Osoby o tym imieniu są zdeterminowane i wytrwale dążą do osiągnięcia założonych celów. Co więcej, Walenty nie toleruje obłudy oraz kłamstwa. Posiada dobrą intuicję. 

Na ogół mężczyźni o imieniu Walenty są towarzyscy oraz rozsądni. Zabawa bez opamiętania nie leży w ich naturze. Rodzina oraz przyjaciele odgrywają ważną rolę w ich życiu. Walenty wkłada dużo zaangażowania w swój związek oraz relacje rodzinne. Zawsze gotów, by nieść pomoc innym, jest również skuteczny w łagodzeniu konfliktów. Mówi się, że imię określa człowieka. Tym sposobem Walenty to dobry kandydat na partnera i przyjaciela.  

Zobacz też:

Tłuste włosy przestaną być problemem. W ten sposób odświeżysz je bez mycia i suchego szamponu

Ten kolor włosów wybrała Julia Roberts. Będzie hitem lata dla pań 50+

Kupisz go w każdej aptece za 5 zł. Niewiarygodne, jak szybko rosną po nim włosy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina