Te imiona kojarzą się ze świętami. Niektóre są chętnie nadawane w Polsce
Dzieci urodzone w grudniu często otrzymują imiona, kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, ile ich jest. W Polsce niektóre z nich cieszą się ogromną popularnością, podczas gdy inne są niemal niespotykane. Warto się zapoznać z ich znaczeniem. Oto najpiękniejsze imiona, które kojarzą się ze świętami.
Imieniem żeńskim, najczęściej nadawanym dzieciom w Polsce w pierwszej połowie 2023 roku była Zofia. Najpopularniejszym imieniem męskim był zaś Nikodem. Każde imię ma jakieś znaczenie i swoją historię. Niektóre kojarzą nam się jednak wyjątkowo właśnie z okresem świątecznym. Przedstawiamy najpiękniejsze imiona, które kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.
Najczęściej obchodzi imieniny 6 grudnia, choć równie dobrze może świętować między innymi 14 lutego czy 29 września. Imię Mikołaj wywodzi się z języka greckiego — od "nike", czyli "zwycięstwo" i "laos", czyli "lud". Oznacza więc bohatera, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu. Najsłynniejszym świętym Mikołajem jest Mikołaj z Miry — biskup, który wsławił się cudami, a także pomocą biednym i potrzebującym. Podobno mężczyźni o tym imieniu są mądrzy i odpowiedzialni. Z pewnością też są szczodrzy — w końcu to podobno święty Mikołaj co roku przynosi dzieciom prezenty w swoje imieniny.
Rudolf to chyba najsłynniejszy renifer, ciągnący sanie świętego Mikołaja. Według opowieści ma czerwony nos, który rozświetla Mikołajowi drogę w wigilijną noc. Rudolf to imię pochodzenia germańskiego, utworzone ze słów "hrod", czyli "sława" i "wolf", czyli "wilk". Istnieją również jego żeńskie odpowiedniki: Rudolfa i Rudolfina. Mężczyźni noszący to imię najczęściej świętują 1 grudnia.
Czytaj też: To jedno z najrzadszych imion dla dziewczynki. Ma tylko trzy litery, ale nie chodzi o Igę
Maria to imię o niepewnej etymologii. Pierwotna, hebrajska forma tego imienia to "Miriam", które również bywa nadawane w Polsce. Jest biblijnym imieniem matki Jezusa Chrystusa i jako takie aż do XIX wieku raczej nie było nadawane dzieciom w Polsce. Zamiast niego stosowano imię "Marianna" czy "Maryna". Imieniny Marii obchodzone są aż 62 razy w roku. W Polsce to jedno z najpopularniejszych imion. W pierwszej połowie 2023 roku zostało nadane dziewczynkom 1586 razy.
To dość popularne imię męskie, dawniej chętnie nadawane chłopcom. W pierwszej połowie 2023 roku zostało wybrane przez rodziców 279 razy. To imię pochodzenia biblijnego, które wywodzi się od patriarchy Józefa, syna Jakuba i Racheli. Oznacza "niech przyda Jahwe", czyli "niech Bóg pomnoży (rodzinę)" i jest skróconą formą imienia Josifiasz. Święty Józef z Nazaretu to małżonek Maryi, matki Jezusa Chrystusa i opiekun Jezusa.
To żeńskie imię, wywodzące się z łaciny. Oznacza tyle, co "chwała". Jest spotykane w Polsce, choć raczej rzadko. Jego słowiańskim, równie rzadko spotykanym odpowiednikiem jest "Sława". Gloria obchodzi imieniny 13 maja. Dlaczego imię to kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia? Właśnie wówczas śpiewamy przecież kolędy, nucąc "Gloria in excelsis Deo", czyli "Chwała na wysokości Bogu".
Czytaj również: To imię nosi córka Pabla Picassa. W Polsce nadano je 113 kobietom
Archanioł Gabriel, według Biblii, zwiastował Najświętszej Pannie Maryi, że zostanie Matką Bożą. Imię pochodzi z języka hebrajskiego, od słowa oznaczającego "mąż Boży". Jego żeńskim odpowiednikiem jest Gabriela. Mężczyźni o tym imieniu najczęściej świętują 29 września, choć imieniny mogą obchodzić też między innymi 27 lutego czy 16 marca.
Noel to imię męskie pochodzenia francuskiego, które wzięło się od tamtejszej nazwy Bożego Narodzenia. Najczęściej było nadawane dzieciom, które urodziły się właśnie w ten szczególny dzień. Imię Noel jest rzadko nadawane w Polsce, jednak można je spotkać. W pierwszej połowie 2023 roku zostało nadane jako pierwsze imię 16 chłopcom. Istnieje też damski odpowiednik - Noela.
To imię dosyć lubiane przez polskich rodziców, które jeszcze kilka lat temu znajdowało się wśród tych najpopularniejszych. Obecnie jest nadawane nieco rzadziej. Oprócz najsłynniejszego duszka Kacper to przede wszystkim imię jednego z trzech króli, którzy przybyli do Betlejem, by powitać Dzieciątko Jezus. Zgodnie z tradycją, Kacper ofiarował Jezusowi kadzidło, czyli symbol modlitwy. Najpopularniejsze imieniny Kacpra przypadają na 6 stycznia, kiedy świętujemy Trzech Króli, a dokładnie Objawienie Pańskie. Warto wiedzieć, że imię pochodzi z języka perskiego, od słowa "Gathaspar", oznaczającego "podskarbiego", "stróża" lub "wspaniałego".
Zobacz też:
Nie lubisz kurtek? To idealne alternatywa na jesień. Gwiazdy już ją pokochały
W PRL-u każda kobieta miała ją w kosmetyczce. Działa na trądzik i przebarwienia
Ten model spodni jest teraz najmodniejszy. Kupisz go za grosze w sieciówkach