Najstarsza kolęda ma prawie 600 lat. Dziś mało kto ją pamięta
W okresie grudniowych świąt wielu Polaków lubi śpiewać kolędy. W naszym kraju jest to jedna z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych, ale nie wszystkie kultowe pieśni są tak popularne, jak: "Cicha Noc" czy "Przybieżeli do Betlejem". Najlepiej świadczy o tym fakt, że tekst najstarszej polskiej kolędy, która powstała prawie 600 lat temu, znają dziś nieliczni.
Jesteś jedną z tych osób, które w grudniu śpiewają nie tylko najpopularniejsze radiowe piosenki świąteczne, ale również uroczyste pieśni, takie jak najsłynniejsza kolęda świata: "Cicha Noc" czy bardzo lubiane w naszym kraju "Przybierzeli do Betlejem"?
A może nawet zdarza ci się podśpiewywać pod nosem mniej znane: "A wczora z wieczora" czy "Bracia patrzcie jeno"? Jeżeli tak, to istnieje również szansa, że kojarzysz tytuł najstarszej polskiej kolędy, która powstała niecałe 600 lat temu. Jeżeli nie wiesz, o jakim utworze mowa, już za chwilę rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości.
Piosenki świąteczne umilają nam czas spędzony w samochodzie i na zakupach w galeriach handlowych od początku grudnia, ale kolędy w Kościele katolickim śpiewa się dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia.
Jest to oczywiście związane z samą religią, zgodnie z którą poprzez śpiew tych utworów osoby wierzące mogą wyrażać swoją radość z narodzin Jezusa Chrystusa. Księża starają się, by pieśni śpiewane w kościołach były uniwersalne i znane większości Polaków. Na pewno usłyszysz więc kilka popularnych kolęd, jeżeli w tym roku planujesz wybrać się na Mszę Pasterską.
Może cię zainteresować: Jak udekorować stół wigilijny? O tym nie możesz zapomnieć
Przyjęło się, że kolędy w Kościele katolickim śpiewane są do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a więc do kolejnej niedzieli wypadającej po Święcie Trzech Króli. Niektórzy Polacy nucą je jednak znacznie dłużej, nawet do Święta Ofiarowania Pańskiego. Później zgodnie z tradycją robić tego już raczej nie wypada.
Czytaj również: Tego nigdy nie rób w wigilię. Sprowadzisz pecha na siebie i swój dom
Najstarsza polska kolęda nosi tytuł: "Zdrow bądź, krolu anjelski" i szacuje się, że powstała około roku 1424, co oznacza, że ma niecałe 600 lat. Rękopis pieśni został odnaleziony przez Aleksandera Brücknera w Bibliotece Załuskich w Petersburgu.
Oryginalny tekst piosenki ma zapis bez nut, w języku staropolskim, który nieco różnił się od tego, którym obecnie się posługujemy. Został znaleziony w kazaniu Jana Szczekny (spowiednik słynnej królowej Jadwigi), a brzmi on następująco:
"Zdrow bądź, krolu anjelski
K nam na świat w ciele przyszły,
Tyś zajiste Bog skryty,
W święte czyste ciało wlity.
Zdrow bądź, Stworzycielu
Wszego stworzenia,
Narodziłś się w ucirpienie
Prze swego luda zawinienia.
Zdrow bądź, Panie, ot Panny
Jenżś się narodził za ny.
Zdrow bądź, Jesu Kryste, krolu,
Racz przyjęci naszę chwałę.
Racz daci dobre skonanie
Prze twej matki zasłużenie,
Abychom cię wżdy chwalili,
Z tobą wiecznie krolowali."
Zobacz też:
To najmodniejsza długość paznokci. Są eleganckie i pasują w każdym wieku
Napina skórę i wygładza zmarszczki. Kupisz go w każdej aptece
Tak pożegnasz się ze zmarszczkami. Wystarczy kilka kropel wieczorem