Reklama
Reklama

Najstarsza kolęda ma prawie 600 lat. Dziś mało kto ją pamięta

W okresie grudniowych świąt wielu Polaków lubi śpiewać kolędy. W naszym kraju jest to jedna z najważniejszych tradycji bożonarodzeniowych, ale nie wszystkie kultowe pieśni są tak popularne, jak: "Cicha Noc" czy "Przybieżeli do Betlejem". Najlepiej świadczy o tym fakt, że tekst najstarszej polskiej kolędy, która powstała prawie 600 lat temu, znają dziś nieliczni.

Jesteś jedną z tych osób, które w grudniu śpiewają nie tylko najpopularniejsze radiowe piosenki świąteczne, ale również uroczyste pieśni, takie jak najsłynniejsza kolęda świata: "Cicha Noc" czy bardzo lubiane w naszym kraju "Przybierzeli do Betlejem"? 

A może nawet zdarza ci się podśpiewywać pod nosem mniej znane: "A wczora z wieczora" czy "Bracia patrzcie jeno"? Jeżeli tak, to istnieje również szansa, że kojarzysz tytuł najstarszej polskiej kolędy, która powstała niecałe 600 lat temu. Jeżeli nie wiesz, o jakim utworze mowa, już za chwilę rozwiejemy wszystkie twoje wątpliwości. 

Od kiedy można śpiewać kolędy? Są konkretne zalecenia

Piosenki świąteczne umilają nam czas spędzony w samochodzie i na zakupach w galeriach handlowych od początku grudnia, ale kolędy w Kościele katolickim śpiewa się dopiero w nocy z 24 na 25 grudnia. 

Jest to oczywiście związane z samą religią, zgodnie z którą poprzez śpiew tych utworów osoby wierzące mogą wyrażać swoją radość z narodzin Jezusa Chrystusa. Księża starają się, by pieśni śpiewane w kościołach były uniwersalne i znane większości Polaków. Na pewno usłyszysz więc kilka popularnych kolęd, jeżeli w tym roku planujesz wybrać się na Mszę Pasterską. 

Może cię zainteresować: Jak udekorować stół wigilijny? O tym nie możesz zapomnieć

Do kiedy można śpiewać kolędy? Po tym terminie nie wypada

Przyjęło się, że kolędy w Kościele katolickim śpiewane są do Niedzieli Chrztu Pańskiego, a więc do kolejnej niedzieli wypadającej po Święcie Trzech Króli. Niektórzy Polacy nucą je jednak znacznie dłużej, nawet do Święta Ofiarowania Pańskiego. Później zgodnie z tradycją robić tego już raczej nie wypada.

Czytaj również: Tego nigdy nie rób w wigilię. Sprowadzisz pecha na siebie i swój dom

Najstarsza polska kolęda powstała prawie 600 lat temu. To utwór "Zdrow bądź, krolu anjelski"

Najstarsza polska kolęda nosi tytuł: "Zdrow bądź, krolu anjelski" i szacuje się, że powstała około roku 1424, co oznacza, że ma niecałe 600 lat. Rękopis pieśni został odnaleziony przez Aleksandera Brücknera w Bibliotece Załuskich w Petersburgu. 

Oryginalny tekst piosenki ma zapis bez nut, w języku staropolskim, który nieco różnił się od tego, którym obecnie się posługujemy. Został znaleziony w kazaniu Jana Szczekny (spowiednik słynnej królowej Jadwigi), a brzmi on następująco:

"Zdrow bądź, krolu anjelski

K nam na świat w ciele przyszły,

Tyś zajiste Bog skryty,

W święte czyste ciało wlity.

Zdrow bądź, Stworzycielu

Wszego stworzenia,

Narodziłś się w ucirpienie

Prze swego luda zawinienia.

Zdrow bądź, Panie, ot Panny

Jenżś się narodził za ny.

Zdrow bądź, Jesu Kryste, krolu,

Racz przyjęci naszę chwałę.

Racz daci dobre skonanie

Prze twej matki zasłużenie,

Abychom cię wżdy chwalili,

Z tobą wiecznie krolowali."

Zobacz też:

W PRL-u używała go każda kobieta. Sekret gładkiej skóry za mniej niż 5 złotych

To imię pochodzi ze Skandynawii i kiedyś było bardzo popularne. Dziś powoli zanika

Nie tylko do ciasta. Rozgnieć widelcem i nałóż na twarz, a cera ci podziękuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta