Jak udekorować stół wigilijny? O tym nie możesz zapomnieć
Większość osób stara się estetycznie przystroić dom na święta i dba o eleganckie udekorowanie wigilijnego stołu. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań czy możliwości, jednak są elementy, które powinny się znaleźć w każdym domu. Dekoracja stołu na święta związana jest bowiem z różnymi zwyczajami i symbolami. O czym warto pamiętać i dlaczego?
Zgodnie ze zwyczajem na wigilijnym stole powinno się pojawić 12 potraw postnych. Każda rodzina posiada własne tradycje w tym względzie, jednak zwykle jest to między innymi barszcz czerwony z uszkami lub zupa grzybowa, pierogi z kapustą, pierogi z suszonymi śliwkami, kapusta z grochem, smażony karp i kompot z suszu (a dokładnie z suszonych owoców). Oprócz samego posiłku, na wigilijnym stole nie powinno zabraknąć pewnych rzeczy, jak wolny talerz dla niespodziewanego gościa. Jak udekorować stół wigilijny, by pięknie się prezentował i co powinno się na nim znaleźć?
Przy wigilijnym stole nie może zabraknąć talerza dla wędrowca. Pozostawianie pustego miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa jest bardzo ciekawym zwyczajem o przedchrześcijańskim rodowodzie. Według pradawnych wierzeń puste nakrycie miało przypominać raczej o zmarłych krewnych, którzy w czasie zimowego przesilenia powracali na ziemię. Pozostawiano również dla nich resztki pożywienia na stole, by ich dusze mogły się posilić.
Część jedzenia oferowano duszom po to, by miały domowników pod swoją opieką. Później dodatkowe nakrycie przeistoczyło się w talerz dla strudzonego wędrowca, którego należy przyjąć pod swój dach, ponieważ w Wigilię nikt nie powinien być sam.
Każdy członek wieczerzy powinien spróbować każdego z wigilijnych dań, aby zapewnić sobie szczęście i aby nie ominęły go jakieś przyjemności w kolejnym roku. Zgodnie z przesądem, ilu dań nie spróbuje, tyle przyjemności go ominie. Od wigilijnego stołu nie należało też odchodzić przed skończeniem wieczerzy — wyjątkiem były osoby, które podawały kolejne dania, czy też zbierały naczynia ze stołu. Chodziło o to, by w kolejnym roku spotkać się w tym samym lub większym składzie.
Czytaj też: Tego nigdy nie rób w Wigilię. Sprowadzisz pecha na siebie i swój dom
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć pewnych rzeczy. Co powinno się na nim znaleźć?
- Biały obrus — biel jest symbolem niewinności, światłości, chwały, ale też narodzin dzieciątka Jezus, które przyodziano w białe chusty.
- Sianko pod obrusem — to jeden z najstarszych wigilijnych zwyczajów, będący symbolem ubogiej stajenki, w jakiej narodził się Jezus. Zgodnie z pogańskimi wierzeniami, siano miało zapewniać dostatek i powodzenie w kolejnym roku. Wróżono również z wyciąganych przez domowników kłosów.
- Opłatek na talerzu — to symbol przyjaźni, miłości, przebaczenia, zgody i pojednania. Dzielimy się nim i składamy sobie nawzajem życzenia.
- Świeca wigilijna — nie wszyscy wiedzą, że zwyczaj jej zapalania przywędrował do Polski z Holandii, gdzie w Wigilię zapalano przed domem świecę lub lampion, jako znak zaproszenia Maryi i Józefa do domu. Światło jest symbolem nadziei, miłości, ale też blasku i świętości Jezusa.
Stół wigilijny można udekorować dodatkowo gotowymi stroikami, jedliną, szyszkami, a nawet bombkami. Wybierając świąteczne dekoracje na wigilijny stół, warto postawić na te w kolorach czerwonym, zielonym, białym, srebrnym lub złotym. Są to bowiem barwy, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem. Modne są również spokojne, stonowane kolory — beże, brązy i kremy - które wspaniale wyglądają w sąsiedztwie naturalnych ozdób, jak szyszki czy gałązki.
Zobacz też:
Zamiast wrzucać do zupy, nałóż na twarz. Będzie wygładzona i promienna
Kiedyś była w każdej klasie. Dziś rzadko słyszy się to imię
Szukasz najlepszych butów na jesień? Te sprawdzą się przy każdej pogodzie