Reklama
Reklama

Mówią, że to imię przynosi pecha. W ubiegłym roku nadano je tylko 34 razy

Rodzice na porodówkach nie zawsze od razu wiedzą, jak nazwać swoje dziecko. Wydają się mieć jednak pewność co do tego, jakiego jednego imienia dla chłopca nigdy nie nadaliby swojemu synowi. Według starych przesądów może ono przynosić pecha, więc unikają go prawie wszyscy Polacy. Wielka szkoda, bo jest piękne i oryginalne.

Nazywając swoich synów, rodzice często kierują się modą. W ubiegłym roku porodówki zdominował Antoni - nazwano tak aż 7821 młodych Polaków. Drugi był Jan z wynikiem 6975, a trzeci Aleksander (6919). Imiona dla dzieci, które teraz są najpopularniejsze, nie zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem. 

Za kilka lat trendy ponownie się zmienią i do łask wrócić mogą wówczas imiona męskie, które obecnie nie są na topie. Niestety jedno imię dla chłopca ma na to znikome szanse. Brzmi pięknie i ma oryginalne znaczenie, lecz kolejne pokolenia unikają go jak ognia. Z danych GOV wynika, że w ubiegłym roku nadano go tylko 34 razy.

Imię Jonasz - co oznacza i skąd pochodzi? Rodzice wierzą, że przynosi pecha

Imię Jonasz ma hebrajskie pochodzenie. Nosił je prorok, od którego wzięła się nazwa jednej z ksiąg w Starym Testamencie. Jeżeli chodzi o to, co oznacza imię Jonasz, to dosłownie może być ono tłumaczone jako "gołąb". A przecież skojarzenie z popularnym ptakiem nie wydaje się złe ani pechowe.

W mowie potocznej imieniem Jonasz określa się jednak człowieka, który sprowadza kłopoty na innych, sam wychodząc z nich bez szwanku. Od tysięcy lat ludzie wierzą, że przebywanie w towarzystwie osoby o tym imieniu może się źle skończyć. A rodzice nie chcą nazywać tak swoich dzieci, aby nie ryzykować, że stanie się ono pechowe. 

Dlaczego imię Jonasz cieszy się złą sławą? Wszystko przez Biblię!

Imię Jonasz cieszy się złą sławą przez starą legendę, przez setki lat utrwalaną wśród żeglarzy, którzy nie wpuszczali na pokład mężczyzn o tym imieniu. Już na starcie byli oni zdyskwalifikowani w tym zawodzie. A jeśli komuś sprytem udało się dostać na statek, a później wyszło na jaw, jak się nazywa, to taki człowiek zostawał wyrzucany za burtę przez swoich kolegów...

Postępowano tak z uwagi na treść Księgi Jonasza w Biblii, gdzie opowiedziana została historia człowieka o tym imieniu. Bóg miał nakazać mu udać się do miasta będącego wrogiem Izraelitów i nakłonić ich do zawarcia pokoju. Jonasz bał się jednak to zrobić, więc wsiadł na statek płynący w przeciwnym kierunku. 

Niedługo później nadszedł sztorm, który był karą od Boga i wtedy sam kazał wyrzucić się za burtę. Dzięki temu załoga przeżyła, a on został pożarty przez ogromną rybę, która wypluła go po trzech dobach... Pouczony tym, co go spotkało, postanowił wreszcie wykonać misję zleconą mu przez Boga i zakończyła się ona sukcesem. 

Jaki jest Jonasz? Ma świetne poczucie humoru i lubi spędzać czas poza domem

Zwróćmy jednak uwagę na to, że według numerologii imię Jonasz wcale nie jest pechowe. Liczba, która mu patronuje, jest szóstka, co oznacza, że jest to osoba błyskotliwa, z talentem artystycznym i dużym poczuciem humoru. Mężczyźni, którzy tak się nazywają, są duszami towarzystwa. W życiu cenią sobie kontakt z ludźmi. 

Bardzo ważni są dla nich członkowie rodziny i przyjaciele, choć od czasu do czasu lubią również wyciszyć się, przebywając w samotności na łonie natury. Astrolodzy twierdzą, że Jonasz to imię stworzone dla panów urodzonych pod znakiem Bliźniąt lub Raka.

Kiedy są imieniny Jonasza? Tę datę warto zapamiętać

Najczęściej imieniny Jonasza obchodzimy jesienią, a konkretnie 22 września. To już niedługo, więc warto pomyśleć nad życzeniami dla bliskiej osoby, która nazywa się w ten sposób. 

Zobacz też:

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

Czółenka Mai Bohosiewicz będą nosić wszyscy. Tak wygodne, że żal zdejmować

Ta maść powinna się znaleźć w każdej kosmetyczce. Usuwa zmarszczki za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | ciąża | parenting