Reklama
Reklama

Lepiej nie kładź w tym miejscu zimowych butów, bo będą do wyrzucenia

Twoje buty zimowe zaczęły przemakać? Niekoniecznie musi być to wina producenta, ponieważ poza samą jakością liczy się również odpowiednia pielęgnacja zakupionego obuwia. A przy tej Polacy nagminnie popełniają poważne błędy, przez które ich buty deformują się, a materiał, z którego są zrobione, niszczeje. Lepiej więcej nie kładź zimowych butów w tym miejscu, o ile chcesz, by te służyły ci przez lata.

Dobrej jakości buty zimowe mogą służyć ci przez lata, o ile będziesz o nie odpowiednio dbać. Nawet jeżeli po zakupie zauważysz, że są odrobinę przyciasne, nie martw się, bo możesz je łatwo rozciągnąć za pomocą suszarki.  

Jednorazowy zabieg nie powinien negatywnie wpłynąć na stan obuwia, co innego jednak regularne poddawanie butów wysokiej temperaturze. Niestety prawie każdy o tym zapomina. Polacy po powrocie ze spaceru, pracy czy sklepu masowo suszą przemoczone buty zimowe w miejscu, które zupełnie się do tego nie nadaje. Jeżeli postawisz je tam kilka razy, szybko zaczną przemakać, a wtedy będą nadawać się już tylko do wyrzucenia.

Jak suszyć buty tak, by ich nie zniszczyć? Lepiej nie stawiaj butów zimowych w tym miejscu

Najczęściej popełnianym w pielęgnacji zimowych butów jest suszenie ich na kaloryferze lub stawianie ich tuż pod nim. Przez takie zabiegi obuwie ulega odkształceniu, a materiał, z którego jest wykonane, szybko niszczeje.

Zatem, jak suszyć buty prawidłowo? Zacznij od wyjęcia sznurówek, a później włóż do środka zwinięte czarno-białe gazety, które napną cholerkę i wchłoną ze środka nadmiar wilgoci (kolorowe mogą zabarwić tkaninę). Zamiast papieru możesz wykorzystać również ręczniki papierowe albo woreczki ryżu, który np. nie nadaje się już do spożycia z uwagi na datę ważności. Wypełnienie zmieniaj co 2-3 godziny. 

O tym pamiętaj, jeżeli chcesz mieć buty zimowe na lata

Jeżeli chcesz przechodzić w zimowych butach kilka sezonów, w sklepie wybierz obuwie dobrej jakości. To, czy wybrany model będzie skórzany czy zamszowy, zależy już wyłącznie od twoich upodobań. 

Najważniejsze, abyś nie zapomniał odpowiednio pielęgnować swojego obuwia. Prawidłowe dbanie o materiał, jest niezwykle istotne. Nawet najlepsze buty zimowe nie wytrzymają długo, surowych zimowych warunków, jeśli nie będą regularnie impregnowane. Pamiętaj więc o tym, by regularnie zabezpieczać je specjalnymi środkami.

Może cię zainteresować: Masz dość błota i śniegu w przedpokoju? Te trzy składniki rozwiążą problem

Tak szybko pozbędziesz się plam z soli na butach. Wystarczy odpad ze spiżarni

Zimą chodniki masowo obsypywane są solą, aby w ten sposób walczyć z oblodzeniem. W wielu przypadkach pomaga to uniknąć groźnego upadku, ale niestety na obuwiu powstają przez to nieestetyczne plamy. Aby się ich pozbyć, nie musisz wcale używać drogich preparatów ze sklepu. 

Wystarczy sięgnąć po spożywczy odpad ze spiżarni. Z białym osadem z soli drogowej znakomicie poradzi sobie czerstwy chleb, który plamy z soli na zimowych butach wymaże niczym gumka. Możesz również przetrzeć buty szmatką zanurzoną w domowym płynie czyszczącym do butów. Przygotujesz go, mieszając sok z cytryny z letnią wodą w proporcji 1:1. 

Zobacz też:

Mity dotyczące odchudzania. Na te dietetyczne pułapki wiele osób daje się nabrać

Śpisz w ten sposób? Uważaj, bo możesz mieć więcej zmarszczek

Jak uratować przesuszone słońcem włosy? Wystarczy prosty domowy zabieg

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki