Reklama
Reklama

Każda babcia pamięta o tym w święta. Przynosi szczęście i dobrobyt

Ta pospolita roślina do niedawna była uznawana za jeden z głównych symboli Bożego Narodzenia. Dziś rzadko gości w polskich domach, a szkoda, bo stary przesąd głosi, że przynosi szczęście nie tylko zakochanym. Nasze babcie wierzyły, że przed wieczerzą wigilijną trzeba umieścić ją w konkretnym miejscu, aby zapewnić sobie powodzenie przez cały kolejny rok.

Jedną z najciekawszych starych tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia, było rozwieszanie domu jemioły. Większość z nas zapomniało o jej kultywowaniu, ale niektórzy do dziś wierzą że gdy ta pasożytnicza roślina znajdzie się pod drzwiami, może przynieść szczęście zakochanym. Podobno poprzez pocałunek pod nią para może zagwarantować sobie wieczną miłość. 

Na pewno nie zaszkodzi więc spróbować, ale warto wiedzieć, że był to tylko jeden z kilku powodów, przez które nasze babcie nie wyobrażały sobie zasiąść do wigilijnej wieczerzy przed przyniesieniem do mieszkania gałązek wraz z owocami jemioły.

Przed wigilią powieś jemiołę w tym miejscu, a rodzinne święta będą udane

Pocałunek pod jemiołą ma zagwarantować zakochanym szczęśliwy i długotrwały związek, ale nie tylko dlatego warto zawiesić ją nad drzwiami w swoim mieszkaniu. Nasi przodkowie wierzyli, że, gdy znajdzie się tuż przy wejściu, odstrasza ona z domu wszelkie nieszczęścia i złe duchy. W kuchni, salonie lub jadalni, w której gromadzą się domownicy, wprowadza atmosferę spokoju, zapobiega świątecznym kłótniom oraz pomaga utrzymać dobre relacje w rodzinie. 

Może cię zainteresować: Tego nigdy nie rób w wigilię. Sprowadzisz pecha na siebie i swój dom

Babcie wkładały owoc jemioły do portfela, apteczki albo pod łóżko. Miały ku temu powód

Nie tylko gałązka jemioły, ale również jej owoce przyniesione do mieszkania mogą przynieść nam szczęście w nadchodzącym roku. Nasze babcie wierzyły, że ta część rośliny ma wyjątkową moc i może pozytywnie wpłynąć na sferę intymną, finanse, a nawet zdrowie. 

Podobno, jeśli umieścimy owoc jemioły w apteczce, w nadchodzącym roku będziemy się lepiej czuć, a jeżeli w portfelu, nie będziemy narzekać na brak pieniędzy. Gdy natomiast włożymy go pod łóżko, przyciągniemy do życia wymarzonego partnera lub zbliżymy się do aktualnego, a nasze życie intymne ulegnie znacznej poprawie. Oczywiście wszystko to trzeba traktować z przymrużeniem oka. 

Czytaj również: Jak udekorować stół wigilijny. O tym nie możesz zapomnieć

Zobacz też:

Masz już taką torebkę? Tego lata będzie absolutnym hitem

Takie jeansy były hitem dekadę temu. Znów wracają na ulice

Manicure na lato dla dojrzałych kobiet. Małgorzata Kożuchowska go uwielbia

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | rodzina