Reklama
Reklama

Inteligencję po matce, a poczucie humoru? Naukowcy wiedzą, po kim je dziedziczymy

Każdy z nas ma inne poczucie humoru, ale nietrudno zauważyć, że dzieci często śmieją się z podobnych rzeczy, co ich bliscy, a zwłaszcza rodzice. Czy to oznacza, że dziedziczymy radość? A może kształtujemy ją, ucząc się od otoczenia?

Poczucie humoru można ocenić jako indywidualną kwestię, ponieważ każdego z nas śmieszy co innego. Przede wszystkim chodzi o odczuwanie radości, na którą wpływają wydarzenia, mające miejsce w naszym życiu. Czy jest zatem możliwość, że odziedziczyliśmy humor po którymś z rodziców? Sprawdź już teraz. 

Czy można odziedziczyć poczucie humoru?

Jak wiadomo, dziedziczymy po naszych przodkach cechy charakteru. Okazuje się jednak, że nie znaleziono takiego genu, który byłby odpowiedzialny za humor. Dlaczego więc dzieci śmieją się z tych samych rzeczy, co ich rodzice?

Chodzi tutaj o dziedziczenie społeczne, czyli przekazywanie wiedzy, wartości, norm, zachowań, a nawet humoru z pokolenia na pokolenie. Dzieje się to przez naukę, obserwacje i interakcje, a nie przez geny, jak w przypadku dziedziczenia biologicznego. 

Dzieci uczą się poczucia humoru w szczególności od rodziców. Dochodzi do jego kształtowania w trakcie uśmiechów do pociechy, nagradzania jej aplauzem oraz okazywania akceptacji. Potem rówieśnicy mają wpływ na dostrzeganie zabawnych rzeczy przez jednostkę. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Cypriana – nieznane żeńskie imię. Nosi je tylko 6 Polek. Co oznacza? - top.pl

Poczucie humoru jako cecha - po kim je dziedziczymy?

Tak jak wspomniano, nie wykryto genu odpowiedzialnego za poczucie humoru. Możemy jednak potraktować je jako cechę charakteru i w tym przypadku będzie dziedziczone po ojcu, który przekazuje również tendencję do niepokoju i bezsenności. 

Pamiętajmy, że cechy przekazywane w genach mogą zanikać. Dzieje się tak, gdy dziecko zostaje odseparowane od rodziców. 

Te rzeczy mają największy wpływ na poczucie humoru

Według psychologów poczucie humoru kształtują wyznawane przez nas wartości, zwłaszcza wiara. To właśnie ona ogranicza ekspresję w niektórych sytuacjach. 

Silniejsze poczucie humoru mają natomiast osoby, które przebywają wśród wesołych ludzi, zarażających śmiechem, otwartych na radosne historie, o swobodnym podejściu do życia

Człowiek odczuwa większą radość, gdy jest w pełni akceptowany w takim środowisku, a więc może być sobą. Na humor wpływa też dystans do siebie i możliwość realizowania pasji.

Zobacz też:

Wyciśnij i nałóż na twarz. Skóra będzie rozświetlona i napięta, a zmarszczki spłycone

Koloryzacja włosów się nie udała? Ten produktem usuniesz farbę i zabezpieczysz końcówki

To imię powoli wymiera. Prawie każdy ma babcię, która je nosi, ale "młodzi" go nie lubią

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rodzina | ciąża