Reklama
Reklama

Te cechy dziedziczymy po rodzicach. Nie chodzi wyłącznie o wygląd

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci są fizycznie podobne do swoich rodziców. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że poza kwestiami związanymi z wyglądem dziedziczone są także cechy osobowości. W jaki sposób genetyka wpływa charakter człowieka? Wyjaśnić postanowili to w swoich badaniach naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie w Stanach Zjednoczonych przez 20 lat przeprowadzali badania, aby dowiedzieć się, jak na rozwój osobowości człowieka wpływa genetyka, a jak środowisko. 

Amerykańscy przyjrzeli się bliżej 350 parom bliźniąt, wynajdując przypadki, w których jedno dziecko było wychowane w domu wraz z biologicznymi rodzicami, a drugie w innej rodzinie. 

Może cię zainteresować: To imię nosi tylko 9 kobiet w Polsce. Jest piękne, lecz łatwo je pomylić

Czy charakter dziedziczymy po rodzicach? Amerykańscy naukowcy nie mają wątpliwości

Naukowcy poddawali biologiczne rodzeństwa różnorodnym testom osobowości sprawdzającym m.in. otwartość na doświadczenia, sumienność, ekstrawersję, ugodowość czy neurotyczność, aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki. 

Uzyskane wnioski okazały się zaskakujące. Okazało się bowiem, że dziedziczymy wiele cech charakteru. Jak widać, geny mają wpływ na osobowość człowieka w większym stopniu, niż przypuszczano (są zależne aż w 70 procentach).

Czytaj również: To imię w Polsce noszą tylko 2 dziewczynki. Kojarzy się z popularną kreskówką

5 cech osobowości, które dziedziczymy po rodzicach. Geny mają na nie ogromny wpływ

Na podstawie przeprowadzonych badań można także stwierdzić, co dziedziczymy po naszych rodzicach (a także dziadkach i pradziadkach), jeśli chodzi o nasz charakter. Amerykańscy naukowcy uważają, że 5 cech osobowości będących najbardziej uwarunkowane genetycznie to:

  • podejmowanie i szukanie ryzyka
  • neurotyzm, (poziom niepokoju, podatność na stres)
  • ambicja
  • skłonności przywódcze
  • radość z życia

Co jednak bardzo ciekawe, z przeprowadzonych na rodzeństwach przez 20 lat badaniach wynika, że między bliźniętami jednojajowymi wychowywanymi osobno zachodzą większe podobieństwa charakteru, aniżeli w przypadku bliźniąt jednojajowych mieszkających razem. Być może dlatego, że wspólne życie daje możliwość obserwacji zachowania i jego zmiany.

Zobacz też:

Weź z kuchni i wylej na głowę. Zapomnisz o nadmiernym wypadaniu włosów

Połącz 4 składniki z kuchennej szafki i zrób najlepszy peeling na jesień

To imię nosi zaledwie 6 Polek. Męski odpowiednik jest bardziej znany

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | parenting | rodzina | badania