Reklama
Reklama

Chcesz schudnąć bez efektu jo-jo? Oto 5 kroków do idealnej sylwetki

Odchudzanie to nie sprint, ale maraton. Każdy, kto traktuje ten proces, jak bieg krótkodystansowy, narażony jest na szybki efekt jo-jo, który może występować wielokrotnie. Chcesz osiągnąć wymarzony rezultat bez katowania się niskokalorycznymi dietami? Poznaj 5 kroków, które pozwolą ci schudnąć i osiągnąć idealną sylwetkę.

Efektywne odchudzanie nie zawsze jest proste. Czasem, mimo wielu wyrzeczeń waga wciąż stoi w miejscu. Wtedy warto wprowadzić do swojego codziennego życia poniższe zasady. 

Zastosuj odpowiedni deficyt kaloryczny

Podstawą każdego odchudzania jest dobór odpowiedniego deficytu kalorycznego. W tym celu należy przede wszystkim obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu, a następnie od tej wartości odjąć około 200-300 kalorii. Większy deficyt może przynieść szybsze efekty na początku, lecz nie wpłynie pozytywnie na nasz organizm w kontekście dłużej redukcji masy ciała. W przypadku mniejszego deficytu efekty mogą być widoczne nawet po upływie kilku miesięcy.

Pamiętaj o 5 porcjach owoców i warzyw

Bez względu na dietę, którą wybierzemy, konieczne jest wkomponowanie w jadłospis pięciu porcji owoców lub warzyw. Przede wszystkim urozmaicą one nasz plan żywieniowy, szczególnie jeśli chodzi o owoce. W przypadku warzyw ich rola jest znacznie większa. Niektóre z nich (m.in. brokuł, pietruszka czy seler) działają alkalizująco, więc odkwaszają nasz organizm. Poza tym zapewniają odpowiednią ilość błonnika, który odpowiada za poczucie sytości.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

Odpowiednia ilość spożywanej wody powinna być podstawą nie tylko podczas odchudzania, ale każdego dnia. Dolny limit to dwa litry dziennie i tyle powinniśmy przyjmować. Najlepiej w postaci czystej wody źródlanej lub mineralnej.

Wybierz aktywność fizyczną

Redukcja masy ciała jest o wiele łatwiejsza, jeśli dobierze się do niej odpowiednią aktywność fizyczną. I nie muszą to być od razu wielogodzinne, ciężkie treningi na siłowni — wręcz jest to niewskazane. Najlepiej wybrać to, co sprawia nam przyjemność. Wiosną i latem świetnym rozwiązaniem będą spacery, rower czy rolki, natomiast zimą skorzystajmy z aktywności wewnętrznych — może to być basen, łyżwy czy squash.

Zmień nawyki — czytaj etykiety

Żeby osiągnąć wymarzony efekt na wadze, wystarczy przez kilka miesięcy stosować odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Jednak co potem? Jeśli chcemy uniknąć efektu jo-jo, musimy przede wszystkim zmienić nasze nawyki. Zacznijmy od czytania etykiet, by mieć świadomość, czego unikać w kupowanych przez nas produktach. Zmiana świadomości żywieniowej może być trudna, ale zaprocentuje na całe życie.

Zobacz też:

To najmodniejsza kurtka sezonu. Idealna na chłodne dni

Czółenka Mai Bohosiewicz będą nosić wszyscy. Tak wygodne, że żal zdejmować

Ta maść powinna się znaleźć w każdej kosmetyczce. Usuwa zmarszczki za grosze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uroda