Zrób to z kostką brukową w lutym. Do wiosny cały mech zniknie
Jeśli wiosną nie chcesz mieć kostki brukowej porośniętej mchem, już w lutym powinieneś zabrać się za jego zwalczanie. Nie ma sensu jednak, abyś ręcznie wyrywał chwasty, czy używał do ich zwalczania drogiej chemii, która może szkodzić zdrowiu i kondycji materiału, z którego wykonany jest podjazd. Po prostu spryskaj wykwity domowym preparatem.
Luty może być jednym z najlepszych terminów na zwalczanie mchu na kostce brukowej. Być może wydaje ci się, że to zbyt wcześnie. Weź jednak pod uwagę, że w tym roku o tej porze na zewnątrz nie ma już śniegu ani lodu. Końcówka zimy jest łagodna, a pogoda powoli się stabilizuje.
Lepiej więc zabierz się za to, póki mech nie zdążył się nadmiernie rozrosnąć, aby ułatwić sobie pielęgnację podjazdu. Poza tym większość roślin jest teraz jeszcze w stanie spoczynku, co niweluje ryzyko ich uszkodzenia podczas usuwania mchu z kostki brukowej.
Może cię zainteresować: Włóż to pod uszczelkę pralki. Nie będzie śmierdzieć i podziała dłużej
Najlepszy domowy sposób na mech na kostce brukowej? Mieszanka octu i wody w proporcjach 2:1. Przygotuj duży nieużywany garnek albo miskę i wymieszaj w nim oba składniki (4 szklanki octu spirytusowego z 2 szklankami wody).
Taki płyn przelej do butelki z atomizerem i spryskaj kostkę brukową w miejsach, w których widzisz mech lub inne chwasty. Ocet zawiera silnie żrący kwas, który spowoduje obumarcie zielonych wykwitów. Po 24 godzinach powinny wyschnąć i będzie trzeba je jedynie zebrać ręcznie z podjazdu.
Gdy pozbędziesz się chwastów, wyczyść kostkę brukową, aby pięknie się prezentowała. Możesz to zrobić kolejnego dnia za pomocą domowego preparatu, na którego przygotowanie nie wydasz więcej, niż kilka złotych.
Do jego wykonania potrzebujesz bowiem z sody oczyszczonej o właściwościach odświeżających i odplamiających (1 opakowanie) z dodatkiem wody (3-4 litry) i płynu do mycia naczyń (2 łyżki). Wymieszaj je, a potem przetrzyj nasączoną nimi szczotką lub szmatką kostkę brukową. Po kwadransie opłucz podjazd zwykłą wodą.
Czytaj również: Moja teściowa trzyma herbatę w lodówce. To nie pomyłka, a sprytny trik
Po zastosowaniu octu i wyschnięciu roślin warto także usunąć resztki mechanicznie za pomocą zmiotki czy szczotki, a następnie uzupełnić fugi piaskiem polimerowym. Twardnieje on pod wpływem wilgoci, co pozwala zapobiec ponownemu wzrostowi chwastów.
Ten trik może przydać się każdemu. Zwłaszcza jednak pomoże w utrzymaniu estetycznego podjazdu właścicielom kostek brukowych z szerokimi przestrzeniami między kostką brukową, bo tam mech może łatwo się pojawiać.
Zobacz też:
Perfumy szybko tracą zapach? Najpewniej źle ich używasz
Masz problemy ze zgagą? Nigdy nie jedz tego na pusty żołądek
Budzi jak zwykła kawa, a nie zawiera kofeiny. Poprawia koncentrację i nie wypłukuje magnezu