Włóż to pod uszczelkę pralki. Nie będzie śmierdzieć i podziała dłużej
Czujesz nieprzyjemny zapach w pralce, który nie chce zniknąć? Przyczyna może być poważniejsza, niż myślisz. Najprawdopodobniej masz czynienia z pleśnią, która kryje się w zakamarkach urządzenia. Jest niebezpieczna dla zdrowia, niszczy ubrania i sam sprzęt. Nie zwlekaj więc ze sprawdzeniem, czy nie ma jej pod gumową uszczelką pod drzwiami pralki.
Lepiej nie zapominaj o regularnej pielęgnacji pralki, ponieważ później będziesz narzekać na brzydki zapach, który wydobywa się z urządzenia. A ten zazwyczaj nie jest problematyczny wyłącznie za sprawą nieprzyjemnego aromatu.
Na ogół bowiem charakterystyczny "smród stęchlizny" świadczy o szkodliwej dla zdrowia... pleśni pod gumową uszczelką bębna. Nie lekceważ więc problemu, tylko natychmiast podejmij kroki, aby pozbyć się pleśni z pralki, zachować ubrania i samo urządzenie w dobrej kondycji przez długie lata.
Pleśń w pralce, (pod uszczelką czy w pojemniku na detergenty) wynika na ogół z niewystarczającej troski o urządzenie. Niektórym wydaje się, że nie trzeba jej myć i to przez takie myślenie w środku rozwijają się w bakterie.
Nie zapominaj, że do bębna wraz z ubraniami trafiają zanieczyszczenia, tj. resztki jedzenia, pot czy błoto. Mogą one osadzać się na przewodach, kanalizacji oraz elementach pralki.
Może cię zainteresować: Zamiast wylewać do zlewu, umyj tym lustra. Będą lśniły jak w pałacu
Aby zapobiec powstawaniu pleśni w pralce, po każdym praniu czyść urządzenie. Pozbywaj się wody zalegającej pod uszczelką, resztek detergentu i płynów do płukania.
Wyciągaj wilgotne pranie od razu i zostawiaj otwarte drzwiczki pralki, aby zapewnić cyrkulacje powietrza. Postaraj się także ograniczyć pracę urządzenia w bardzo niskich temperaturach, ponieważ to usuwa mniej bakterii. A raz w miesiącu puszczaj pusty cykl prania z wysoką temperaturą i bakteriobójczym octem.
Czytaj również: To terminator brudu za grosze. Upierze ubrania, umyje podłogi i toalety
Jeśli to nie zapobiegnie pleśni w pralce, spróbuj ją usunąć. W tym celu możesz nasączyć papierowy ręcznik wybielaczem i włożyć go pod uszczelkę na kilka godzin, a później przetrzeć gumę suchym materiałem.
Nie chcesz używać chemii? Zamiast wybielacza wykorzystaj sok z cytryny połączony z wodą utlenioną. Przygotuj domowy środek czyszczący do pralki, mieszając 1 szklankę wody, 3 trzy łyżki wody utlenionej i sok z połowy cytryny. Wymieszaj je i umyj preparatem wnętrze zgrzybiałej pralki (wraz z gumową uszczelką).
Możesz także usunąć pleśń w pralce za pomocą sody oczyszczonej. Rozprowadź ją po bębnie za pomocą zwilżonej ścierki, a po kwadransie wytrzyj papierem i ususz urządzenie.
Zobacz też:
Wzmacnia odporność i kondycję, nie obciążając stawów. To najlepszy sport dla seniorów
Tak szybko usuniesz klej ze słoika. Bez chemii i szorowania
Te ziarenka zawierają więcej wapnia niż mleko. Seniorzy powinni jeść je regularnie