Reklama
Reklama

Zrób samodzielnie tabletki do zmywarki. Są eko i pozwolą sporo zaoszczędzić

Dzięki zmywarkom możemy zaoszczędzić czas oraz wodę. Dużo osób narzeka jednak, że ich domowy budżet cierpi przez drogie tabletki do zmywarki. Jeśli jesteś zmuszony do częstego uruchamiania zmywarki, koszt chemii może cię sporo kosztować. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Przygotuj domowe, ekologiczne tabletki do zmywarki, które pomogą ci zadbać o oszczędności oraz środowisko.

Jakie składniki znajdziemy w sklepowych tabletkach do zmywarki?

Tabletki do zmywarki, które możemy kupić w sklepie, zawierają mnóstwo związków chemicznych. Możemy to sprawdzić, zaglądając do ich składu, który znajduje się na opakowaniu. Pomimo tego, że są skuteczne, warto jednak pamiętać, że chemia, której używają do mycia, w niewielkim stopniu osadza się na naczyniach, a później przechodzi do naszego jedzenia.

Do naszego organizmu niebezpośrednio wpadają detergenty rozpuszczające tłuszcz, enzymy, które neutralizują białka, wybielacze czy środki konserwujące.

Dodatkowym minusem stosowania chemicznych tabletek do zmywarki jest to, że zanieczyszczona woda z resztkami chemii wpada do ogólnego obiegu i zanieczyszcza środowisko naturalne.

Jak zrobić domowe ekologiczne tabletki do zmywarki?

Do przygotowania ekologicznych tabletek do zmywarki będziemy potrzebować jedynie czterech składników. Najważniejszym z nich jest soda kalcynowana, która może być trudno dostępna stacjonarnie. Warto kupić ją przez internet. Jest to pochodna sody oczyszczonej. Oprócz niej będziemy potrzebować także zwykłej sody oczyszczonej, wody oraz kwasku cytrynowego. Przydatna może być również wielorazowa foremka do lodu.

Przygotowanie tabletek rozpoczynamy od zmieszania szklanki sody kalcynowanej z połową szklanki sody oczyszczonej i jedną czwartą szklanki kwasku cytrynowego.

Kiedy suche składniki będą dokładnie zmieszane, dolewamy do nich pół szklanki wody i ponownie mieszamy. Masa powinna mieć konsystencję mokrego piasku i powinna łatwo się formować.

Upychamy masę do foremek tak, aby wypełniała je  po brzegi i była porządnie zbita. Odstawiamy je na około 6 godzin do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie tabletki powinny być gotowe do użycia. Należy je stosować tak, jak te zakupione w sklepie.
Pamiętajmy, aby przechowywać je poza zasięgiem dzieci, w suchym i szczelnie zamkniętym pojemniku.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie