Reklama
Reklama

Ziemniaki w domu przechowuj w ten sposób. Na długo zachowają jędrność i świeżość

Odpowiednie przechowywanie ziemniaków jest kluczowe dla zachowania ich świeżości na długie miesiące. Warto więc wiedzieć, w jakich warunkach bulwy najdłużej zachowają swój smak i wygląd oraz jakie pojemniki są najlepsze do ich przechowywania. Dodatkowo istnieją triki, które pozwolą nam zapobiec psuciu się ziemniaków. Sprawdź, jak prawidłowo przechowywać bulwy.

Jeżeli odpowiednio będziemy przechowywali nasze ziemniaki, to będziemy mogli cieszyć się ich smakiem przez wiele miesięcy. Wystarczy, że zapewnimy im odpowiednie warunki oraz wybierzemy właściwe pojemniki do przechowywania. Wyjaśniamy, jak przedłużyć ich świeżość oraz w gdzie przechowywać ziemniaki, aby były świeże przez długi czas.

Gdzie trzymać ziemniaki, aby były smaczne i świeże przez długi czas?

Podstawą przechowywania ziemniaków, jeśli zależy nam na tym, by na długo zachowały swoją świeżość, jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Najlepiej by była to przestrzeń chłodna, ciemna oraz dobrze wentylowana.

Oczywiście piwnica będzie w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Panuje tam stała niska temperatura i jest wystarczająco wilgotno. W przypadku ziemniaków temperatura powinna wynosić 4- 7 stopni Celsjusza, a zalecana wilgotność powietrza to około 80-90%.

Oprócz tego świetnie sprawdzi się spiżarnia. Jest ona dobrym miejscem do przechowywania ziemniaków, o ile jest ciemna, chłodna oraz sucha. Jeśli jednak mieszkamy w bloku, to możemy użyć po prostu szafki kuchennej, ale pamiętając, aby nie umieszczać ziemniaków w pobliżu kuchenki czy piekarnika, bo ciepło przyspiesza proces psucia się.

Czytaj również: To najzdrowsza przyprawa świata. We Włoszech jest w każdym daniu, w Polsce mało popularna

W jakich pojemnikach przechowywać ziemniaki?

Równie ważny jak wybór właściwego miejsca, jest wybór odpowiednich pojemników, w których będziemy przechowywać ziemniaki. Najlepiej sprawdzą się te, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.

Wobec tego świetnym wyborem będą drewniane skrzynki z otworami, worki jutowe czy kosze z wikliny. Unikajmy natomiast pojemników wykonanych z plastiku oraz szczelnie zamykanych worków foliowych, ponieważ gromadzi się tam wilgoć, która w nadmiarze może doprowadzić do szybszego gnicia ziemniaków.

Sprawdzonym sposobem jest także przechowywanie ich luzem, o ile rozłożymy ziemniaki tak, by powietrze mogło między nimi swobodnie krążyć. Dodatkowo zadbajmy o to, by ziemniaki nie były układane w zbyt grubych warstwach, najlepiej by były to warstwy po 20-30 cm wysokości.

Jak przygotować ziemniaki do przechowywania? O tym warto pamiętać

Jednak zanim zaczniemy przechowywać nasze ziemniaki, to najpierw musimy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim po zbiorach lub kupnie należy je dokładnie przejrzeć i usunąć te, które są uszkodzone, chore i nadgniłe, ponieważ tylko zdrowe ziemniaki nadają się do długotrwałego przechowywania.

Dodatkowo pamiętajmy, aby nie myć ziemniaków przed ich przechowywaniem. Jest to znaczący błąd, ponieważ woda przyczynia się do ich szybszego psucia. Lepiej, zamiast tego delikatnie oczyścić je z nadmiaru ziemi za pomocą szczoteczki. Następnie pozostawiamy je na kilka dni w przewiewnym miejscu, aby mogły dokładnie wyschnąć.

Co zrobić, aby ziemniaki nie zieleniały i nie kiełkowały? Oto sprawdzone sposoby

Musimy również zadbać o kilka kwestii, jeśli nie chcemy, by nasze ziemniaki stały się zielone oraz zaczęły kiełkować. Najczęściej zielone zabarwienie ziemniaków jest efektem ich ekspozycji na światło. Jest to niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ solanina, czyli substancja, która pojawia się w zielonych ziemniakach, jest toksyczna i może przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. Chcąc tego uniknąć, musimy upewnić się, że nasze ziemniaki nie są wystawione na światło.

Drugim częstym problemem jest kiełkowanie ziemniaków. Jest to naturalny proces, jednak sprawia on, że bulwy nabierają gorzkiego smaku. Możemy temu zapobiec, jeśli będziemy przechowywać ziemniaki w niskiej temperaturze. Co więcej, nie powinny się one znajdować w pobliżu jabłek oraz bananów, ponieważ wydzielają one etylen, czyli gaz przyspieszający kiełkowanie.

Dodatkowo pamiętajmy o regularnym przeglądaniu naszych zapasów i usuwaniu ziemniaków, które się psują. Oprócz tego w pierwszej kolejności używajmy starszych ziemniaków, ponieważ nowsze przez dłuższy czas będą świeże.

Świetnym sposobem jest również włożenie do pojemników z ziemniakami kilku liści laurowych lub gałązek rozmarynu. Z racji tego, że zioła te mają właściwości antyseptyczne, przedłużą żywotność bulw.

Zobacz też:

Ta herbata odstrasza mole. Więcej nie zbliżą się do twojej szafy

Sierść zwierząt i kłaczki na ubraniach? Wrzuć to do pralki, a zapomnisz o problemie

Parzysz herbatę w ten sposób? Odbierasz jej cały smak i właściwości zdrowotne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby | zakupy