Reklama
Reklama

Zapomnij o gąbce czy ściereczce. Przetrzyj okna tym, a pozbędziesz się smug

Zbliża się Wielkanoc, czyli czas, kiedy ambicją każdej pani domu są lśniące okna. Ich umycie wymaga trochę wysiłku, choć czasem to nie wystarczy, by pozbyć się brzydkich smug. Rozwiązaniem problemu zacieków na szybach są domowe sposoby. Stosowały je nasze babcie.

Czym myć okna? Tego używały nasze babcie 

Choć półki sklepowe uginają się od produktów do mycia szyb, nie zawsze są one remedium na smugi. Wszyscy znamy sytuację, kiedy po umyciu okien zauważamy na nich nieestetyczne ślady po gąbce czy ściereczce. Kiedy próbujemy je usunąć - pojawiają się w innych miejscach.  

Nasze babcie miały na to wypróbowane sposoby. Do mycia okien przygotowywały sobie gazety i ocet. Dzięki temu szyby lśniły oślepiającym połyskiem pozbawionym smug. Oprócz gazet i octu używały oczywiście ściereczek i detergentów, ale to te dwa akcesoria decydowały o ostatecznym wyglądzie okien.  

Jak myć okna, by nie zostawały smugi? Skocz do kiosku

Zanim zabierzesz się za mycie okien, sprawdź prognozę pogody. To, że nie robimy tego w czasie deszczu, jest oczywiste. Pełne słońce jednak również nie jest sprzymierzeńcem w myciu okien. W jego promieniach woda będzie szybko wysychać i pozostawiać smugi oraz zacieki.  

Na mycie okien wybierz pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Przygotuj sobie miskę z letnią wodą, płyn do naczyń, płyn do szyb, bawełnianą szmatkę gazety. Te ostatnie powinny być czarno - białe.  

Zacznij od porządnego umycia ram wodą z płynem do naczyń. Potem spryskaj szyby płynem do mycia okien i wytrzyj ściereczką. Jeśli masz wycieraczkę do okien, możesz zebrać nią płyn z szyby. Możesz to jednak zrobić również ściereczką bawełnianą. Bez względu na to, czego użyjesz, na szybach mogą pozostać smugi i zacieki. I tu do akcji wchodzi gazeta - zgnieć ją w kulkę i starannie wypoleruj szyby. Po takim zabiegu nawet najbardziej wprawne oko nie wypatrzy na oknach smug.  

Czytaj też: Wkładasz gorące garnki do lodówki? Lepiej przestań, awaria to tylko jeden z problemów

Ocet zapobiegnie smugom na oknach 

Innym sposobem wykorzystywanym przez nasze babcie do mycia okien, było użycie octu. Dzięki niemu szyby będą lśniły jak nowe. Ocet rozpuszcza brud i nadaje połysk, znakomicie więc się sprawdzi podczas wiosennych porządków. Może stać się zamiennikiem płynów do mycia okien.  

Wymieszaj wodę z octem w stosunku 9:1. Na dziewięć dawek wody jedna dawka octu. Taki roztwór przelej do butelki z atomizerem i umyj nim okna. Po wszystkim dla pewności możesz jeszcze wypolerować je gazetą.  

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie | czyszczenie