Reklama
Reklama

Zapomniana choroba powraca, coraz więcej przypadków w Polsce. Jak się przed nią chronić?

Groźna choroba zrobiła w ostatnim czasie spektakularny nawrót. W przeszłości była niezwykle niebezpieczna. Zmarły na nią takie postacie jak choćby Fryderyk Chopin, George Orwell czy Juliusz Słowacki, lecz przez lata byliśmy przekonani, że dzięki szczepieniom udało się ją pokonać. Mowa tutaj o gruźlicy.

W danych opublikowanych przez PAP, a zebranych przez Główny Inspektorat Sanitarny wykazano, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku mamy do czynienia z wysoką częstotliwością zarażeń gruźlicą. GIS podkreśla, że te statystyki mogą wkrótce okazać się jeszcze gorsze.

Wspomniane dane zostały niejako zapowiedziane przez badania opublikowane przez WHO w 2022 roku. To wtedy poinformowano, że po raz pierwszy od wielu lat zauważa się wzrost osób zarażonych gruźlicą. W Polsce, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku zarejestrowano aż 1566 takich przypadków. Jak można ochronić organizm przed chorobą?

Co warto wiedzieć na temat gruźlicy?

Gruźlicę wywołują zarazki przenoszone z człowieka na człowieka drogą powietrzną. W powietrzu (po m.in. kichaniu i kasłaniu) pozostają drobinki zarazków. Wdychane, mogą doprowadzić do zarażenia kolejnej osoby.

Choroba atakuje przede wszystkim płuca, ale ma też wpływ na inne części ciała, na przykład mózg, nerki, czy kręgosłup. W przypadku braku leczenia osoba chora na gruźlicę może umrzeć. Objawy gruźlicy zależą od tego, jaki obszar ciała zaatakuje choroba. Wśród symptomów wyróżnia się:

  • osłabienie,
  • utratę masy ciała,
  • gorączkę,
  • nocne pocenie się,
  • ból w klatce piersiowej,
  • odkrztuszanie krwi.

Jak chronić się przed gruźlicą?

Sposobem na zapobieganie zachorowaniom na gruźlicę, jest szczepienie ochronne BCG – Bacillus Calmette-Guéri. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zaszczepienie dzieci w 1. roku życia lub po kilku dniach od ich urodzenia. Dzięki temu można ochronić się przed przewlekłą gruźlicą lub w ogóle przed zachorowaniem.

Do innych metod profilaktyki przeciwgruźliczej należy m.in. unikanie kontaktu z osobami chorymi, szybkie diagnozowanie i leczenie choroby, izolowanie osób zakażonych i regularne wietrzenie pomieszczeń.

Na czym polega leczenie gruźlicy?

Nieleczona gruźlica może doprowadzić do śmierci. Po zdiagnozowaniu rozpoczyna się przyjmowanie leków przez okres od 6 do 12 miesięcy. W trakcie leczenia kluczowe jest przyjmowanie środków, pilnując przy tym harmonogramu. W innym przypadku zarazki stają się odporne na leki, a osoba zarażona może ponownie zachorować.

Klasyfikuje się też grupę osób z utajonym zakażeniem gruźlicą. Chory nie może wtedy przenosić zarazków. W takiej sytuacji również przyjmuje się leki, aby nie dopuścić do rozwinięcia się choroby. Do grupy szczególnie narażonej na zakażenie zaliczają się ci, którzy chorują na HIV.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie