Reklama
Reklama

Zafarbowane ubrania da się uratować. Wystarczy, że użyjesz tego składnika

Zafarbowane ubrania zazwyczaj są efektem tego, że do pralki wraz z innymi rzeczami trafiają kolorowe, puszczające farbę rzeczy. Na niepożądane zabarwienie narażone są zwłaszcza jasne ubrania, a zwykły proszek mało kiedy jest w stanie przywrócić je do pierwotnego stanu Na szczęście są domowe sposoby, aby usunąć plamy. I to takie za mniej niż 2 złote oparte na produktach z kuchennej szafki. Jak uratować garderobę przy pomocy… liści laurowych?

Liście laurowe kojarzą się przede wszystkim z rosołem, ale możesz je również wykorzystać poza kuchnią. Powinieneś wiedzieć, że przydadzą ci się także w łazience... podczas prania, gdy twoje ubrania przez przypadek zostaną zafarbowane. 

Zobacz, jak możesz je wtedy wykorzystać. Z ich pomocą szybko uratujesz ulubiony biały t-shirt, koszulę lub sukienkę, a to niejedyny domowy sposób na zafarbowane ubrania.

Liście laurowe na zafarbowane ubrania. Jak je wykorzystać?

Jeśli twoja ulubiona bluzka została pofarbowana, a zwykłe pranie nie dało rady, nie przejmuj się, tylko idź do kuchni. Przygotuj garść liści laurowych (zwykle ok. 15 sztuk). Do dużego garnka wlej wodę, wrzuć liście i całość doprowadź do wrzenia. Gotującą się wodę zestaw z kuchenki i poczekaj, aż trochę wystygnie. Wtedy włóż do garnka zafarbowane ubranie. W tak przygotowanym wywarze z liści laurowych musi pozostać co najmniej cztery godziny.

Po upływie tego czasu możesz wyjąć ubranie z garnka. Następnie odsącz je z nadmiaru mieszanki. To jednak nie koniec walki z uporczywą plamą. Pozbawione nadmiaru cieczy ciuchy włóż do pralki i włącz na standardowe pranie razem z proszkiem lub płynem do prania oraz płynem do płukania. Po wyjęciu z pralki ubrania powinny wyglądać tak, jak przed zafarbowaniem.

Metoda na wykorzystanie liści laurowych do uratowania zafarbowanych ubrań sprawdzi się przede wszystkim w przypadku kolorowych ubrań. Choć białe także nie są na straconej pozycji w walce z plamami przy wykorzystaniu tej przyprawy.

Jak uratować zafarbowane ubrania solą kuchenną?

Kolejny skuteczny domowy sposób na zafarbowane ubrania to sól kuchenna. Ten produkt z kuchennej szafki działa jak naturalny odplamiacz, który pomoże ci sprawnie wyciągnąć plamy z ulubionych fatałaszków. Po prostu wrzuć ciuchy do miski z chłodną wodą, w której wcześniej rozpuściłeś od 4-5 łyżek soli i namocz ulubione ubranie na 5-6 godzin. Po upływie tego czasu wypłucz tkaninę i upierz w pralce.

Domowe sposoby na zafarbowane ubrania - soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Jak uratować zafarbowane ubrania bez liści laurowych i soli kuchennej? Możesz również wypróbować metodę z sodą oczyszczoną (albo proszkiem do pieczenia) Wybrany produkt zmiksuj z ciepłą wodą do uzyskania gęstej piany. Taką papkę rozsmaruj na plamie po zafarbowaniu i pozostaw do wyschnięcia. Na koniec po prostu upierz tkaninę - ręcznie albo w pralce, poza tradycyjnym płynem czy proszkiem, wykorzystując również niewielką ilość (0,5 szklanki sody lub proszku do pieczenia). 

Zobacz też:

Zamontuj w ogrodzie. Kleszcze znikną w kilka dni

Z wygody popełniasz ten błąd na stacji benzynowej? Dużo ryzykujesz

Nasącz tym ręcznik papierowy i umieść pod uszczelką. Zapomnisz o brzydkim zapachu z pralki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | triki