Reklama
Reklama

Zafarbowały ci ubrania? To nie koniec świata. Uratuje je kuchenna przyprawa

Problem zafarbowanych ubrań podczas prania zdarza się dość często. Wówczas najczęściej sięgamy po odplamiacz. Okazuje się, że niepotrzebnie. Istnieje bowiem domowy sposób, jak wyjść z tej sytuacji obronną ręką. Wystarczy wrzucić do prania przyprawę, którą mamy w kuchni i ponownie włączyć pralkę. Dzięki temu ubrania odzyskają swój dawny wygląd.

Jak prać, aby ubrania nie farbowały? Tych zasad musisz przestrzegać

Każdemu z nas przynajmniej raz zdarzyła się sytuacja, w której ubranie po praniu zafarbowało. Najbardziej farbują nowe ubrania o intensywnych kolorach, które jeszcze nie były prane np. bielizna, podkoszulki oraz jeansy. Nagromadzone w nich barwniki pod wpływem wody uwalniają się i przechodzą na inne tkaniny, a w konsekwencji zabarwiają je na niepożądany odcień.

Z tego powodu segregowanie ubrań to jedna z niezbędnych czynności, którą należy wykonać przed nastawieniem programu i rozpoczęciem pracy pralki. Pozwala to na odpowiednie zadbanie o materiały i kolory twoich ulubionych elementów garderoby. Przy podstawowym segregowaniu prania dzielimy je na białe, kolorowe i ciemne.

Niestety, może zdarzyć się tak, że do pralki wraz z białym ubraniem trafi kolorowa rzecz. Czy da się uratować zafarbowane ubrania? Zamiast sięgać po tradycyjne wybielacze, warto wypróbować domowe sposoby, dzięki którym odzież odzyska swój pierwotny kolor.

Jak odbarwić zafarbowane ubrania? Pomoże wywar z liści laurowych

Liść laurowy to popularna przyprawa, którą stosujemy do zup, sosów i wielu wspaniałych dań. Okazuje się, że znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni. Pomoże też uratować zafarbowane ubrania i przywrócić im pierwotny kolor. W tym celu najlepiej sprawdzi się wywar. W pierwszej kolejności wlej do garnka wodę i wrzuć garść liści laurowych. Całość doprowadź do wrzenia. Kiedy płyn trochę ostygnie, włóż zafarbowane ubrania i mocz przez kilka godzin (najlepiej całą noc). Na koniec wystarczy wyprać odzież jak zwykle.

Jak uratować zafarbowane ubrania? Sprawdzi się sok z cytryny

Innym domowym sposobem na uratowanie zafarbowanych ubrań jest użycie soku z cytryny. Ma on działanie wybielające. Ta metoda sprawdzi się więc na białych ubraniach. Do miski z wodą wystarczy wycisnąć sok z trzech dużych cytryn, a następnie zamoczyć zafarbowane tkaniny. Po kilku godzinach należy włożyć ubrania do pralki i wyprać. Dzięki temu po przebarwieniach nie zostanie żaden ślad.

Zobacz też:

Rolety chronią przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami. Tak je odświeżysz i wyczyścisz

Nakarm tym napojem muszlę w toalecie. Będzie lśnić jak w pięciogwiazdkowym hotelu

Podbieram narzeczonemu i szoruję płytę indukcyjną. Po 2 minutach lśni czystością

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki