Reklama
Reklama

Wystarczy jeden kosmetyk, aby pozbyć się myszy z domu. Na pewno masz go w łazience

Myszy to częsty problem w naszych domach. Pojawiają się w nich, nie tylko szukając jedzenia, ale i chcąc się schronić. Jednak mogą one przenosić patogeny oraz niszczyć naszą żywność, stając się bardzo kłopotliwym gościem. Podpowiadamy, jak pozbyć się gryzoni z domu w prosty i humanitarny sposób.

Myszy to sprytne i szybko przystosowujące się zwierzęta. Pojawiając się w naszych domach, mogą zjadać zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, a jeśli nie znajdą nic takiego, posilą się nawet gazetami. Wobec tego warto odstraszać je i zapobiegać ich obecności zawczasu.  

Myszy - jakie szkody wyrządzają?

Myszy pojawiające się w domu, mogą wyrządzić w nim niemałe szkody poprzez samą swoją obecność. Oczywiście nie wspominając już o tym, że wywołują u nas dyskomfort tym, że przemykają pod naszymi nogami lub skrobią w nocy w swoich zakamarkach, przypominając o tym, że ciągle tu są.

Przede wszystkim niszczą one jedzenie, wygryzają dziury w opakowaniach oraz nadgryzają nasze produkty spożywcze, roznosząc przy okazji drobnoustroje. Co więcej, myszy wypróżniają się w pobliżu jedzenia lub naczyń i zostawiają tam nie tylko bakterie, ale i nieprzyjemny zapach. Dodatkowo często zdarza się, że gryzonie przegryzają kable od urządzeń elektrycznych, doprowadzając do ich zniszczenia.  

Zobacz także: Ustaw to pod stołem, a mrówki już nigdy nie dobiorą się do jedzenia

Jak zapobiec pojawieniu się myszy w domu?

Jak w wielu przypadkach, tak i w tej sytuacji łatwiej chronić dom przed myszami i zapobiegać ich obecności, niż potem próbować się ich pozbyć. Przede wszystkim zacznijmy od zerknięcia na naszą konstrukcję okien i ścian, sprawdzając, czy nigdzie nie ma szczelin. Jeżeli zauważymy jakieś luki, powinniśmy je jak najszybciej zatkać. Nie róbmy tego jednak, używając styropianu, ponieważ mysz ma niezwykle ostre zęby i może bez problemu go przedziurawić i dostać się do środka.

Nie zapominajmy także, że to głównie produkty spożywcze przyciągają gryzonie jak magnes. Jeżeli więc nie chcemy, aby zamieszkały one w naszej kuchni, to przechowujmy żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dodatkowo często wyrzucajmy śmieci, aby nie kusiły one myszy. Na koniec sprawdźmy także strych i piwnice, ponieważ chętnie przebywają tam gryzonie. 

Czytaj również: Pająki wchodzą do domu? Połóż to pod drzwiami, a pozbędziesz się ich na dobre 

Jak odstraszyć myszy?

Myszy co prawda potrafią nam uprzykrzyć życie, jednak nie jest to powodem, aby próbować je zabić i rozstawiać niebezpieczne pułapki czy rozsypywać trutki. Możemy to zrobić w bardziej humanitarny sposób, dzięki któremu odstraszymy gryzonie z naszego domu.

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie świeżych lub suszonych roślin, których zapach jest ciężki do zniesienia dla myszy. Jest to na przykład:

  • rumianek,
  • liść pomidora,
  • oleander,
  • mięta,
  • dziewanna,
  • kwiat wrotyczu,
  • lawenda.

Co więcej, gryzonie nie znoszą także aromatu lakieru do włosów, więc wystarczy, że spryskamy nim zagrożone strefy, a myszy się tam nie pojawią. Możemy także wykorzystać folię aluminiową i rozłożyć ją w miejscach, w których gryzonie mogłyby się potencjalnie pojawić. Myszy się jej boją, więc nie będą się tam osadzały.

Oczywiście możemy również zainwestować w odstraszacz ultra-dźwiękowy lub żywołapkę. Dzięki niej będziemy mogli złapane zwierzę wypuścić później na łąkę. Jest to nieinwazyjne, humanitarne rozwiązanie, które w dodatku nie naraża domowników na kontakt z chemią.

Zobacz też:

Jest nazywany płynnym złotem. Pij każdego dnia, a zapomnisz o boczkach i wzdęciach

Ta mikstura pozwoli ci przetrwać jesień bez przeziębień. Nazywają ją "antygrypiną"

Wystarczy jeden ruch, by zaoszczędzić na energii podczas prania. Sprawdź, co robić, żeby zużywać mniej prądu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby