Reklama
Reklama

Wystarczy jeden kosmetyk, aby pozbyć się myszy z domu. Na pewno masz go w łazience

Myszy to częsty problem w naszych domach. Pojawiają się w nich, nie tylko szukając jedzenia, ale i chcąc się schronić. Jednak mogą one przenosić patogeny oraz niszczyć naszą żywność, stając się bardzo kłopotliwym gościem. Podpowiadamy, jak pozbyć się gryzoni z domu w prosty i humanitarny sposób.

Myszy to sprytne i szybko przystosowujące się zwierzęta. Pojawiając się w naszych domach, mogą zjadać zarówno produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, a jeśli nie znajdą nic takiego, posilą się nawet gazetami. Wobec tego warto odstraszać je i zapobiegać ich obecności zawczasu.  

Myszy - jakie szkody wyrządzają?

Myszy pojawiające się w domu, mogą wyrządzić w nim niemałe szkody poprzez samą swoją obecność. Oczywiście nie wspominając już o tym, że wywołują u nas dyskomfort tym, że przemykają pod naszymi nogami lub skrobią w nocy w swoich zakamarkach, przypominając o tym, że ciągle tu są.

Przede wszystkim niszczą one jedzenie, wygryzają dziury w opakowaniach oraz nadgryzają nasze produkty spożywcze, roznosząc przy okazji drobnoustroje. Co więcej, myszy wypróżniają się w pobliżu jedzenia lub naczyń i zostawiają tam nie tylko bakterie, ale i nieprzyjemny zapach. Dodatkowo często zdarza się, że gryzonie przegryzają kable od urządzeń elektrycznych, doprowadzając do ich zniszczenia.  

Zobacz także: Ustaw to pod stołem, a mrówki już nigdy nie dobiorą się do jedzenia

Jak zapobiec pojawieniu się myszy w domu?

Jak w wielu przypadkach, tak i w tej sytuacji łatwiej chronić dom przed myszami i zapobiegać ich obecności, niż potem próbować się ich pozbyć. Przede wszystkim zacznijmy od zerknięcia na naszą konstrukcję okien i ścian, sprawdzając, czy nigdzie nie ma szczelin. Jeżeli zauważymy jakieś luki, powinniśmy je jak najszybciej zatkać. Nie róbmy tego jednak, używając styropianu, ponieważ mysz ma niezwykle ostre zęby i może bez problemu go przedziurawić i dostać się do środka.

Nie zapominajmy także, że to głównie produkty spożywcze przyciągają gryzonie jak magnes. Jeżeli więc nie chcemy, aby zamieszkały one w naszej kuchni, to przechowujmy żywność w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Dodatkowo często wyrzucajmy śmieci, aby nie kusiły one myszy. Na koniec sprawdźmy także strych i piwnice, ponieważ chętnie przebywają tam gryzonie. 

Czytaj również: Pająki wchodzą do domu? Połóż to pod drzwiami, a pozbędziesz się ich na dobre 

Jak odstraszyć myszy?

Myszy co prawda potrafią nam uprzykrzyć życie, jednak nie jest to powodem, aby próbować je zabić i rozstawiać niebezpieczne pułapki czy rozsypywać trutki. Możemy to zrobić w bardziej humanitarny sposób, dzięki któremu odstraszymy gryzonie z naszego domu.

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie świeżych lub suszonych roślin, których zapach jest ciężki do zniesienia dla myszy. Jest to na przykład:

  • rumianek,
  • liść pomidora,
  • oleander,
  • mięta,
  • dziewanna,
  • kwiat wrotyczu,
  • lawenda.

Co więcej, gryzonie nie znoszą także aromatu lakieru do włosów, więc wystarczy, że spryskamy nim zagrożone strefy, a myszy się tam nie pojawią. Możemy także wykorzystać folię aluminiową i rozłożyć ją w miejscach, w których gryzonie mogłyby się potencjalnie pojawić. Myszy się jej boją, więc nie będą się tam osadzały.

Oczywiście możemy również zainwestować w odstraszacz ultra-dźwiękowy lub żywołapkę. Dzięki niej będziemy mogli złapane zwierzę wypuścić później na łąkę. Jest to nieinwazyjne, humanitarne rozwiązanie, które w dodatku nie naraża domowników na kontakt z chemią.

Zobacz też:

Nietypowy sposób na odstraszanie os. Mówią, że wystarczy papierowa torba

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby