Reklama
Reklama

Wyjmujesz pranie i zostawiasz otwarte drzwiczki? Może cię to słono kosztować

Na pewno kiedyś zdarzyło ci się pozostawić otwarte drzwiczki od pralki po tym, jak zakończyła ona swoją pracę. Być może nawet słyszałeś, że jest to dobry nawyk, poprzez który zapewniasz swojemu urządzeniu prawidłową wentylację. Niestety jest to mylne przekonanie. Postępując w ten sposób, możesz jedynie doprowadzić swoją pralkę do ruiny.

Nie wszystkie nawyki związane z obowiązkami domowymi są dobre. I najlepiej świadczy o tym fakt, iż Polacy na potęgę popełniają popularny błąd związany z praniem. W świadomości ludzi utarło się bowiem mylne przekonanie, że po wyjęciu czystych ubrań, kocy i firanek z bębna pralki, urządzenie to należy pozostawić otwarte.

Zostawiasz otwarte drzwiczki od pralki? To wcale nie jest pozytywny nawyk

Pralka w domu to ogromna oszczędność czasu i energii. Masz ogromne szczęście, że możesz używać jej do woli i nie musisz męczyć się tak jak twoja babcia czy dziadek, który musieli odświeżać brudną odzież w rękach. A dziś wystarczy, że do komory włożysz ubrania, wsypiesz trochę proszku lub płynu i włączysz odpowiedni program, a urządzenie wykona całą pracę za ciebie. Po wszystkim musisz tylko wyjąć uprane koszulki i swetry, rozwiesić je i poczekać, aż wyschną. 

W całym tym procesie kluczową kwestią pozostaje jednak.... otwieranie pralki. Wydawać się może, że jest to banalna czynność, a jednak większość osób popełnia przy niej poważny błąd, pozostawiając uchylone drzwiczki po wyjęciu odzieży z bębna urządzenia. Wydaje im się, że w ten sposób zapewniają pralce odpowiednią wentylację, ale to nieprawda.

Może cię zainteresować: Zawsze piorę w ten sposób puchową kurtkę. Dzięki temu jest miękka jak chmurka

Dlaczego nie warto pozostawiać długo otwartych drzwiczek od pralki?

Jeżeli ty też myślisz, że pozostawiając otwarte drzwiczki od pralki, minimalizujesz ryzyko powstania pleśni, jesteś w błędzie. Co prawda, niezalecane jest natychmiastowe zamknięcie komory po wyjęciu odzieży. Powinieneś ją pozostawić otwartą przez około 5-10 minut, ale po upływie tego czasu, jak najszybciej ją zamknij. 

W przeciwnym razie możesz szybko doprowadzić do uszkodzenia zawiasów, zamka oraz innych elementów pralki. Zwłaszcza w małych łazienkach, w których o otwarte drzwiczki pralki można łatwo zahaczyć.

Czytaj również: Pranie będzie schło szybciej. Japońska metoda suszenia podbija internet

Zobacz też:

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

Wrzucaj do pralki raz w miesiącu. Zapomnisz o wielu problemach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby