Wyczyść tym monitor komputera. Pozbędziesz się smug i zabrudzeń
Brudny monitor staje się siedliskiem kurzu, tłustych plam czy bakterii, które negatywnie wpływają na jego estetykę i twoje zdrowie. Obniżają także komfort użytkowania urządzenia, bo przecież nikt nie lubi grać czy oglądać filmów na zaniedbanym ekranie. Nie zapominaj więc o jego regularnym czyszczeniu za pomocą odpowiednich produktów.
Regularne czyszczenie monitora w komputerze czy laptopie jest podstawą. Najlepiej myj go przynajmniej raz na tydzień, jeśli zależy ci na długowieczności sprzętu i wysokim komforcie pracy. W końcu osiadający na ekranie kurz, odciski palców, tłuste plamy czy smugi ograniczają widoczność.
Zabrudzenia pogarszają jakość obrazu i mogą doprowadzić do uszkodzeń ekranu. O sprzęt elektroniczny dbaj jednak rozsądnie. Zawsze czyść monitor za pomocą odpowiednich środków. Sięgnięcie po przypadkowe detergenty może się bowiem źle skończyć.
Na początek rozwiejmy wątpliwości co to tego, jakich środków lepiej nie używać do czyszczenia monitora? Zupełnie nie nadają się do tego środki czystości, tj.: płyny do mycia szyb, płyny do mycia naczyń czy aerozole do mebli, (jak również inne produkty zawierające amoniak, aceton, kwas etylu czy chlorek metylu).
Czyszczenie monitora przypadkowym detergentem może doprowadzić do jego szybkiego uszkodzenia, zmatowienia powierzchni lub uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej. Nie warto ryzykować, skoro jest to sprzęt warty setki lub tysiące złotych.
Źle skończyć może się także wycieranie monitora ręcznikiem papierowym czy papierem toaletowym, które mogą doprowadzić do porysowania ekranu laptopa czy komputera. Nie wspominając już nawet o gąbeczkach do zmywania (tak, o dziwo niektórzy mają takie pomysły).
Może cię zainteresować: Nie wyrywaj włosków. Niechciany wąsik usuniesz tym produktem za 1,50 zł
Zanim przystąpisz do czyszczenia monitora, odłącz sprzęt od źródła zasilania, wyjmując wtyczkę z gniazdka lub listwy. To niezwykle istotne. W przeciwnym razie narażasz się na poważne niebezpieczeństwo.
Poczekaj także, aż urządzenie ostygnie. Mycie laptopa czy komputera tuż po pracy nie jest najlepszym pomysłem. Pół godziny oczekiwania cię nie zbawi. Możesz wtedy wypić kawę czy herbatę, a twoje urządzenie na pewno będzie ci wdzięczne i dłużej podziała.
Czytaj również: Znajoma nosi kulkę z folii aluminiowej w torebce. To genialny patent
Monitor to delikatne urządzenie, dlatego do jego pielęgnacji najlepiej używać przeznaczonych produktów (najczęściej są to płyny, pianki albo specjalne chusteczki). Kupując je za około 20-50 zł, masz pewność, że nie zawierają wymienionych wyżej, szkodliwych dla elektroniki substancji.
Do czyszczenia monitora używaj zawsze odpowiedniej ściereczki z mikrofibry. Posiada ona bowiem właściwości antystatyczne, dzięki czemu kurz wolniej osiada na ekranie.
To właśnie na nią, (a nie bezpośrednio na ekran) nałóż małą ilość środka czyszczącego. Ewentualnie możesz ją lekko zwilżyć wodą destylowaną. Później przyłóż materiał do ekranu i wykonuj ostrożne, okrężne posunięcia. Dzięki temu nie uszkodzisz matrycy.
Zobacz też:
Dodawaj do owsianki i do herbaty. Przyspieszysz metabolizm i spalisz boczki
Chcesz kupić dubajską czekoladę? Koniecznie sprawdź, czy ma to w składzie
Te ćwiczenia spalają najwięcej kalorii. Rób je co drugi dzień, by schudnąć