Reklama
Reklama

Wrzuć do pralki i nastaw. Nie musisz robić nic więcej, by była olśniewająco czysta

Pralka to urządzenie, które pomaga nam w utrzymaniu w domu czystości. Sama jednak wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji, jeśli ma sprawnie działać przez długie lata. Na szczęście bardzo szybko można się z niej pozbyć brudu, pleśni czy nieprzyjemnego zapachu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Mało kto wyobraża sobie dziś życie bez pralki, która doskonale usuwa z rzeczy plamy i pomaga je odświeżyć. Sama pralka również wymaga regularnego czyszczenia, aby działała niezawodnie przez długie lata. Jeśli więc nie pamiętamy, kiedy ostatnio ją czyściliśmy, najwyższy czas w końcu to zrobić. Nie potrzebujemy dedykowanych środków ze sklepu. Czego najlepiej użyć?

Czyszczenie pralki — dlaczego trzeba to robić regularnie?

Pralka to przydatne urządzenie, jednak wymagające regularnego czyszczenia. Okresowe czyszczenie pomaga wydłużyć jej żywotność. Po zakończeniu każdego prania należy pozostawić drzwi lekko uchylone, aby umożliwić odparowanie wilgoci z wnętrza urządzenia. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko rozwoju pleśni i ewentualnego wydobywania się z niej nieprzyjemnego zapachu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że powinno się równie otwierać dozownik na detergent — z dokładnie tych samych powodów.

Częstotliwość czyszczenia pralki zależy głównie od tego, ile razy się z niej korzysta. Niektórzy zalecają, by konserwować ją nawet raz w miesiącu. Regularne czyszczenie jest ważne, aby uniknąć powstawania kamienia, brudu, pleśni czy grzybów, z czasem prowadzących do awarii urządzenia. Może dojść na przykład do zapchania filtrów. Brud może też uniemożliwiać bezproblemowe korzystanie z pralki — wyjęte z niej po praniu rzeczy mogą na przykład nieprzyjemnie pachnieć lub być pokryte szarym osadem.

Regularna konserwacja jest szczególnie istotna w przypadku urządzeń, które mają kontakt z wodą. Warto jednak wiedzieć, że nie musimy wydawać pieniędzy na profesjonalne środki czyszczące. Istnieją domowe sposoby dbania o pralkę i to przy użyciu rzeczy, które zwykle mamy w kuchennych szafkach.

Czytaj też: Skutecznie usuniesz kamień z czajnika. Zapomnij o kwasku cytrynowym czy occie 

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami? Najlepsze pomysły

Nowoczesne pralki są często wyposażone w program samoczyszczący, który wystarczy włączyć, by bęben sam się oczyścił. Jeśli jednak nasza pralka nie ma podobnej funkcji, można użyć:

  • sody oczyszczonej,
  • kwasku cytrynowego,
  • octu.

W przypadku sody oczyszczonej, wystarczy wsypać 100 g do przegródki na proszek i ustawić program o najwyższej możliwej temperaturze. Ocet działa w podobny sposób. Wystarczy szklankę octu wlać do przegródki na proszek i nastawić pranie. Można go zastąpić kwaskiem cytrynowym. Po zakończonym programie pralka będzie świeża i czysta. Zabieg warto powtarzać raz w miesiącu.

Jeśli ktoś ma w domu zmywarkę i tabletki do niej, może ich użyć również do czyszczenia pralki. Dwie tabletki do zmywarki należy wrzucić do bębna - oczywiście, nie umieszczając w nim wówczas prania. W produkcie tym znajdziemy silne substancje czyszczące - w tym kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną. Wystarczy nastawić program piorący i ustawić odpowiednią temperaturę - między 60 a 90 stopni Celsjusza. Tabletki do zmywarki pomogą pozbyć się z wnętrza pralki zanieczyszczeń, bakterii czy pleśni, a także usuną wydobywający się z niej, nieprzyjemny zapach.

Zobacz też:

Chcesz uniknąć wysokiego mandatu? Upewnij się, że twój rower jest przygotowany na wiosnę

Zarysowałeś drewniane meble? To nie koniec świata, w ten sposób zamaskujesz defekt

Kupujesz taki ryż? To nie jest najlepszy wybór

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | sprzątanie | domowe sposoby