Reklama
Reklama

Skutecznie usuniesz kamień z czajnika. Zapomnij o kwasku cytrynowym czy occie

Regularne odkamienianie jest niezwykle ważne dla sprawności czajnika, jeśli chcemy, aby posłużył nam przez wiele lat. Osądzający się kamień wygląda nieestetycznie, spowalnia gotowanie wody, a także może doprowadzić do zepsucia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na szybkie i proste pozbycie się kamienia z czajnika. Można to zrobić bez użycia octu, którego zapach dla wielu jest nie do wytrzymania.

Wysoka zawartość minerałów w wodzie sprawia, że w czasie gotowania osadzają się one na ściankach urządzenia. Prędzej czy później każdy czajnik do gotowania wody pokrywa się osadem. Ważne jest wtedy zareagowanie i szybkie pozbycie się niechcianego kamienia. Można to zrobić domowymi sposobami.  Są bezpieczne dla urządzenia oraz dla osoby czyszczącej.

Jak usunąć kamień z czajnika? 

Niestety tak jak regularne czyszczenie okapu, tak regularne odkamienianie czajnika często jest pomijane wśród domowych obowiązków. To duży błąd, który warto wyeliminować, jeśli chcemy, aby czajnik służył nam wiele lat. Osadzający się kamień będzie pogarszał i spowalniał podgrzewanie wody, a w konsekwencji może całkowicie zepsuć urządzenie. Jak do tego nie dopuścić? 

Stosując domowe metody, które w łatwy sposób pomogą wyczyścić czajnik wewnątrz. Najpopularniejszym sposobem, z którym najczęściej można się spotkać, jest użycie octu. Przygotowany w proporcji 1:1 roztwór octu należy wlać do urządzenia i zagotować. Niestety poprzez specyficzną woń octu koniecznym jest kilkakrotne przegotowanie wody, aby się jej pozbyć. Dla wielu osób zapach octu jest nie do zniesienia i tutaj warto sięgnąć po inne, równie skuteczne sposoby. 

Przeczytaj również: Brudna płyta indukcyjna? Ta domowa mieszanka szybko poradzi sobie nawet z zaschniętym tłuszczem

Nie lubisz zapachu octu? Wypróbuj inne sposoby na odkamienianie czajnika

Często praktykowanym sposobem jest także użycie sody oczyszczonej bądź kwasku cytrynowego. Warto jednak przyjrzeć się innym alternatywnym sposobom, które w skuteczny, a przede wszystkim łatwy sposób, pomogą pozbyć się uporczywego kamienia z czajnika.  

Z pomocą przychodzi coca-cola, która dla wielu jest ulubionym napojem gazowanym. Wystarczy do czajnika wlać szklankę coli, dolać trochę wody i zagotować. Tak sporządzony roztwór należy pozostawić na 30-60 minut w urządzeniu, następnie wylać i przepłukać. Jest to jeden z delikatniejszych sposobów na usunięcie kamienia, który dobrze sprawdzi się w walce ze świeżym osadem.  

Całkowicie naturalnym i mało przez kogo znanym sposobem na usunięcie kamienia jest użycie... obierków od ziemniaków. Może brzmieć dziwnie, ale okazuje się niezwykle skuteczne. Do czajnika należy wrzucić umyte obierki z ziemniaków i zalać wodą. Całość zagotować i czynność powtórzyć kilka razy, wymieniając obierki na świeże. Ta naturalna metoda skutecznie jest już wykorzystywana przez wiele pokoleń.  

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie