Reklama
Reklama

Brudna płyta indukcyjna? Ta domowa mieszanka szybko poradzi sobie nawet z zaschniętym tłuszczem

Przypalone i zaschnięte jedzenie, ślady tłuszczu i inne zabrudzenia są doskonale widoczne na powierzchni płyty indukcyjnej. Nie tylko utrudniają przygotowywanie kolejnych dań, ale również sprawiają, że jest to mniej higieniczne. Jednocześnie płyty indukcyjne należy myć w odpowiedni, dość delikatny sposób, aby nie uszkodzić ich powierzchni. Wyjaśniamy, jak to zrobić i czego użyć.

Płyta indukcyjna służy do gotowania i podgrzewania potraw, w wyniku działania szybkozmiennego pola magnetycznego w dnie specjalnego naczynia kuchennego. Pod powierzchnią płyty znajdują się wytwarzające pole magnetyczne cewki.

To coraz popularniejsze urządzenie, zyskujące uznanie wśród użytkowników i śmiało konkurujące z tradycyjnymi kuchenkami gazowymi. Sprzęt jest jednak zbyt delikatny, by czyścić go silnie chemicznymi produktami i szorstkimi gąbkami. Jak to zatem robić poprawnie? Podpowiadamy.

Czyszczenie płyty indukcyjnej. Jak to robić poprawnie?

Płyty indukcyjnej nie należy czyścić pierwszym lepszym środkiem czy zmywakiem. Wszystko dlatego, że jej powierzchnia jest szklana lub ceramiczna i wrażliwa na zarysowania. Jeśli do jej wymycia użyjemy niewłaściwego środka, możemy doprowadzić do powstania trwałych uszkodzeń. Należy unikać wszelkich produktów o chropowatej, ostrej powierzchni. Przydadzą się za to ściereczki z mikrofibry, miękkie gąbki czy papier ręcznikowy.

Jeśli zaś chodzi o środki czyszczące, można je wykonać z produktów, które znajdziemy w domu. Sprawdzi się delikatny dla powierzchni, a jednocześnie skuteczny w pozbywaniu się brudu peeling, który możemy przygotować z cytryny i soli.

Czytaj też: Potnij w paski i wrzuć do pralki. Zaoszczędzisz fortunę na płynie do płukania 

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Domowy peeling z soli i cytryny

Drobnoziarnista sól kuchenna i połowa cytryny wystarczą, by pozbyć się z płyty indukcyjnej przypaleń, zabrudzeń i resztek zaschniętego jedzenia. Całą płytę wystarczy posypać solą, a następnie użyć połowy cytryny do czyszczenia delikatnej powierzchni urządzenia. Sól zacznie się rozpuszczać po kontakcie z sokiem z tego owocu, więc nie porysuje płyty. Kiedy już skończymy czyszczenie, wystarczy przetrzeć sprzęt ręcznikiem papierowym. Płyta indukcyjna nie tylko będzie wolna od zabrudzeń, ale też będzie lśnić jak nowa.

Sól z cytryną sprawdzi się też do czyszczenia przypalonej blachy do pieczenia czy armatury łazienkowej. To naturalny sposób na utrzymanie ich w dobrym stanie i pozbycie się nawet trudnych zabrudzeń. 

Zobacz też:

Chcesz wiedzieć, czy truskawki były pryskane? W ten sposób szybko to sprawdzisz

Kupując rzodkiewki zwróć uwagę na ten szczegół. Wybierzesz te najsmaczniejsze

W PRL-u pili ją wszyscy. Mało kto wie, jaka jest zdrowa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie