Reklama
Reklama

W ten sposób rozpoznasz naturalny miód. Szukaj takiego oznaczenia na słoiku

W sklepach półki uginają się od szerokiego wyboru słoików z miodem. Trudno więc dokonać dobrego wyboru, kiedy nie można nabyć tego produktu od zaufanej pasieki, a nasza wiedza nie jest dość wystarczająca, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupach sklepowego miodu. Na szczęście od kwietnia na etykietach znaleźć można spore ułatwienie. Podpowiadamy więc, jak można rozpoznać naturalny miód.  

Stojąc przed wyborem miodu, bardzo łatwo w ostatecznym rozrachunku wybrać taki o dość wątpliwej jakości. Warto więc wiedzieć, na jakie cechy zwracać uwagę, kupując miód. Dodatkowo od kwietnia na słoikach z tym produktem ma pojawiać się specjalne oznaczenie. Wobec tego, jak kupić dobry miód?

Jak rozpoznać naturalny miód? 

Wiadomo, że każdy produkt w sklepie zawiera etykietę, z której można wyczytać kluczowe informacje. Niestety zapoznawanie się z nimi jest wciąż mało popularne, przez co w łatwy sposób można kupić produkty o wątpliwej jakości bądź składzie. W związku z tym warto do swojej sklepowej rutyny dodać również zapoznawanie się z etykietami produktów. 

Nie inaczej jest w przypadku miodu, zwłaszcza że na sklepowych półkach zazwyczaj można spotkać się z dużym wyborem. Niestety dzięki temu w łatwy sposób można kupić niskiej jakości miód, który z pozoru wygląda "dobrze". Warto więc czytać dokładnie etykiety i weryfikować skład.  

Liczy się również kraj pochodzenia i na to również należy zwrócić uwagę. Warto sięgać po produkty, które pochodzą z Polski. Dobrze pamiętać, że tylko pełnowartościowy miód posiada swoje cenne wartości zdrowotne. Wobec tego, na co jeszcze zwrócić uwagę?  

Przede wszystkim na skład i źródło, tak aby nie kupić sztucznego miodu. Co więcej, na etykiecie dobrego miodu powinna widnieć nazwa miodu odmianowego, czyli na przykład lipowy czy spadziowy. Dodatkowo na opakowaniu powinna być umieszczona data zbioru oraz rozlewu miodu. Warto również weryfikować takie informacje jak data ważności oraz umiejscowienie pasieki, z jakiej pochodzi miód.  

Przeczytaj również: Myjesz banany przed zjedzeniem? Sprawdź, co na ten temat mówią specjaliści

Szukaj oznaczenia na etykiecie miodu 

Na szczęście spore ułatwienie przy wyborze miodów wchodzi w życie wraz z 18 kwietnia. Wszystko za sprawą nowo obowiązujących przepisów, w związku z którymi na etykietach mają pojawić się konkretne informacje. 

Na opakowaniach miodu nie będą mogły znajdować się ogólne określenia dotyczące pochodzenia surowca, czyli np. "miód pochodzi z kraju spoza UE". Zostaną one zastąpione obowiązkowym oznaczeniem kraju bądź krajów, w których miód został zebrany. Jest to niezwykle istotne i bezpośrednio wiąże się z jakością miodu. Pozwoli również dokonywać bardziej świadomych zakupów.  

Niestety zdarza się, że nawet i miód polskiego pochodzenia może być wątpliwej jakości. W związku z tym warto wiedzieć, jak dodatkowo weryfikować produkt. Najlepiej byłoby móc sprawdzić jego zapach, smak i wygląd.  

Jako że w sklepie zazwyczaj nie ma takiej możliwości, oprócz składu warto więc również zweryfikować wygląd miodu. Na prawdziwym miodzie powinien być widoczny kożuszek, przypominający zastygniętą piankę, która powstała na skutek wlewania miodu do słoików. W sztucznym zaś konsystencja będzie idealnie jednolita. Dodatkowo przy zakupie warto również zwracać uwagę na cenę, która może powiedzieć wiele o produkcie. 

Zobacz też:

Tak Amerykanie odstraszają komary. Tania i skuteczna metoda sprawdzi się też u nas

Nie wyrzucaj zużytych plastikowych reklamówek. Włóż je do pralki, a efekt cię zaskoczy

"Ukryta" funkcja pralki. Mało kto o niej wie, a jest kluczem do oszczędności

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy