W najbliższy weekend znów przestawiamy zegarki. Kiedy zmiana czasu przestanie obowiązywać?
Zmiana czasu odbywa się na podstawie przepisów, a dokładniej rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Z letniego na zimowy zmieniamy czas w ostatni weekend października, natomiast z zimowego na letni w ostatni weekend marca. Czy w tym roku robimy to po raz ostatni?
W Polsce regularna zmiana czasu funkcjonuje od końca lat 70. XX wieku. Początkowo miało to być związane z efektywniejszym wykorzystaniem światła dziennego. Czyli latem, gdy promieni słonecznych jest sporo, dzięki zmianie czasu dłużej jest jasno wieczorami. Natomiast zimą zmiana czasu sprawiała, że jasno na dworze było, gdy większość osób szła do pracy. Aktualnie trzeba wziąć pod uwagę, że tryb życia ludzi znacznie się zmienił, a więcej osób zaczyna pracę o 9 niż o 6 rano. Z tego względu wolelibyśmy, by dłużej było jasno, nawet zimą. Czy możemy w takim przypadku liczyć na zlikwidowanie tego przepisu?
Sprawdź również: Ukryta funkcja kas w supermarkecie. Wiedziałeś o niej?
Już w 2019 rok Komisja Europejska pracowała nad zmianami, które miałyby zlikwidować konieczność zmiany czasu w krajach członkowskich. Ze względu na pandemię zostały one odłożone na bok i na ten moment nie widać na horyzoncie ich szybkiego rozwiązania. Co więcej, dla wielu osób fakt wprowadzenia w życie rozporządzenia dotyczącego zmiany czasu na lata 2022-2026 jednoznacznie zakończyło nadzieję na szybkie rozwiązanie sprawy. Jednak nadal możliwe jest, by zmiana czasu z zimowego na letni w 2024 roku była ostatnim. Wszystko w rękach Komisji Europejskiej.
Zobacz też:
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien
Nie musisz wymieniać zardzewiałej baterii łazienkowej. Wyczyścisz ją szybko i za grosze
Dzięki tym trikom szybko obierzesz czosnek. Tę kuchenną sztuczkę warto znać