Reklama
Reklama

Ułatwia zasypianie, uspokaja i łagodzi kaszel. Rośnie w Polsce, lecz jest mało popularny

Ta roślina znana jest ze swoich właściwości od stuleci, lecz w ostatnim czasie została nieco zapomniana. A szkoda, ponieważ może pomóc przy wielu dolegliwościach. Arcydzięgiel Litwor, bo to właśnie o nim mowa, wpływa między innymi na spokojność i układ pokarmowy. Poznaj więcej właściwości tej wyjątkowej rośliny.  

Już w średniowieczu roślina ta była uprawiana jako cudowne lekarstwo na liczne schorzenia. I tak do dzisiejszego dnia Arcydzięgiel Litwor wykorzystywany jest z powodzeniem w medycynie oraz ziołolecznictwie, choć obecnie mało się nim mówi. Co więc wiadomo na temat tej rośliny? 

Arcydzięgiel Litwor — jak wygląda i na co pomaga? 

Arcydzięgiel Litwor spotykany jest w naturalnym środowisku zarówno w Europie, jak i Azji. W Polsce porasta głównie tereny górskie, na ogół w miejscach o dużej wilgotności (np. podmokłe łąki, okolice rzek). Można go również spotkać na Pomorzu.  

Należy zaznaczyć, że w Polsce Arcydzięgiel Litwor objęty jest ochroną, przez co nie można zrywać go samodzielnie. Aby skorzystać z jego właściwości, należy sięgnąć po surowce uprawiane w celach leczniczych.  

Ta roślina wielu osobom jest znana, choć nie zdają sobie oni sprawę, że nosi tak ciekawie brzmiącą nazwę. Arcydzięgiel charakteryzuje się okrągłą i pustą w środku łodygą, dużymi liśćmi, a także kulistymi kwiatostanami o barwie żółtozielonej. Może mierzyć nawet 2,5 m wysokości. 

Z rośliny do celów leczniczych najczęściej pozyskuje się korzeń, który zawiera w sobie wiele cennych składników. W mniejszym stopniu wykorzystuje się między innymi liście. Co ciekawe, pozyskiwane są z niej także nasiona oraz olejek eteryczny. Charakteryzuje się ona bowiem słodkim zapachem, niczym ziołowe cukierki.  

Zobacz także: Zbierz w ogrodzie i zrób domowy ocet. Wystarczą 2 składniki

Korzeń tej rośliny jest szczególnie cenny 

Tak jak już zostało wspomniane, korzeń arcydzięgla jest najczęściej wykorzystywany, a to dlatego, że to właśnie ta część rośliny jest najbogatsza w korzystne dla zdrowia składniki, takie jak liczne witaminy (np. B i C), minerały, a także fenolokwasy czy flawonoidy. 

Jeśli więc chodzi o korzeń arcydzięgla właściwości posiada całe mnóstwo. Przede wszystkim może okazać się pomocny przy dolegliwościach od strony układu pokarmowego, a także przy braku apetytu, wzdęciach i niestrawności.  

Sprawdzi się również do zmniejszenia napięcia i stresu, ponieważ wykazuje łagodne działanie uspokajające oraz pomaga w zasypianiu. Ponadto roślina ta ma również działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwwirusowe. Wykazuje także działanie przeciwkaszlowe.  

Korzeń Arcydzięgiel Litwor może być przyjmowany w zróżnicowanej w formie. Tak jak w przypadku każdej rośliny należy zapoznać się z przeciwskazaniem do zastosowania, wśród których wymienia się między innymi choroby nerek, ciążę czy stosowanie niektórych leków i preparatów. 

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie