Reklama
Reklama

Ukryta funkcja lampek choinkowych. To wcale nie jest zapasowa żarówka

Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z choinką, a także ze światełkami, którymi ją przystrajamy. Nadają one wyjątkowej atmosfery w naszym domu i cieszą oczy szczególnie po zmroku. Często jednak do zestawu dołączona jest dodatkowa lampka. Jaką ona ma funkcję? Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu osób zaskakująca.

Choinki ozdabiane są nie tylko bombkami czy łańcuchami, ale przede wszystkim bazą dla świątecznych drzewek są pięknie świecące lampki. Pomimo tego, że co roku to od nich zaczynamy ubieranie naszej choinki, mało kto wie, że światełka mają swoją ukrytą funkcję, którą możemy uruchomić dzięki dodatkowej żarówce, znajdującej się w opakowaniu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zaskakująca i mało znana funkcja lampek choinkowych

Lampki choinkowe to jedna z głównych ozdób naszych świątecznych drzewek. Dzięki nim choinka nabiera szczególnego charakteru, zwłaszcza wieczorem, gdy rozświetla nasz pokój. Co roku więc chętnie zakładamy światełka, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że lampki mają ukrytą funkcję.

Tajemnicze działanie światełek możemy uruchomić dzięki dołączanej do zestawu jednej, czerwonej żarówce. Wbrew pozorom jednak nie jest to zapasowa, awaryjna lampka, która ma nam posłużyć, gdy inna się spali.

Okazuje się bowiem, że wkręcenie tej dodatkowej żarówki może całkowicie zmienić wygląd naszej choinki. Wystarczy, że w miejsce zwykłej, białej żarówki wkręcimy czerwoną, to nasze lampki zaczną efektownie mrugać. Trikiem tym dzieli się wielu użytkowników TikToka, w tym również publikująca film z demonstracją działania lampek - @kendrafoundit.

Czytaj również: Suszysz pomarańcze na choinkę? Rób to w ten sposób, a nie stracą kształtu

Czy wszystkie lampki mają taką funkcję?

Warto jednak wiedzieć, że ta funkcja nie pojawia się we wszystkich lampkach. Przede wszystkim patent ten nie działa, gdy nasze światełka bożonarodzeniowe wyposażone są w specjalny guzik czy pilot, który służy do zmieniania jasności lampek czy ustawiania ich migania lub nawet wydawania przez nie dźwięków.

W tym przypadku niepotrzebna jest wtedy taka funkcja, ponieważ tryb lampek możemy zmienić szybciej i wygodniej.

Jak bezpiecznie używać lampek choinkowych?

Pamiętajmy również, że lampki będące piękną ozdobą naszego domu, muszą być odpowiednio używane i przechowywane, aby było to bezpieczne.

Przede wszystkim podczas przechowywania lampek choinkowych należy chronić je przed wilgocią, aby później nie doszło do zwarcia instalacji elektrycznej w domu. Dodatkowo zadbajmy o to, by wymieniając przepaloną żarówkę, zawsze umieszczać nową, która będzie dokładnie tego samego typu. W przeciwnym razie przypadkowy zamiennik mógłby skutkować przegrzaniem przewodów oraz pożarem.  

Oczywiście pamiętajmy również, aby zawsze wyłączać światełka przed opuszczeniem mieszkania i przed pójściem spać. Jest to istotne, bo w przypadku nadmiernego nagrzewania się żarówek lub uszkodzonego zestawu, zwiększa się ryzyko wystąpienia pożaru.

Zobacz też:

Nie wylewaj wody po gotowaniu ryżu. Dzięki niej koszule będą białe, jak nigdy

​Karta Moja Biedronka. Ważny informacja dla klientów. Mają dwa wyjścia

​W twojej diecie brakuje białka? Dietetyk radzi, jak zdrowo je uzupełnić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | święta