Reklama
Reklama

Tym produktem za 2 zł wyczyścisz kostkę brukową. Porosty i zanieczyszczenia zejdą w mgnieniu oka

Czyszczenie kostki brukowej spędza sen z powiek wielu osobom. Na samą myśl o ręcznym szorowaniu podjazdu, ścieżki do ogrodu czy tarasu łapiemy się za głowę. Na szczęście istnieje prosty sposób, dzięki któremu w mig pozbędziemy się mchu i zanieczyszczeń jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Z pomocą przychodzi pewien produkt z szafki kuchennej.

Bez dwóch zdań kostka brukowa jest wizytówką naszej posesji. Wygląda nieestetycznie, gdy porastają ją chwasty i mech, a na jej powierzchni widać plamy z rdzy czy oleju silnikowego. Wiele osób na kolanach szoruje brudną, porośniętą powierzchnię. To wcale nie musi tak wyglądać - dzięki sodzie oczyszczonej mycie kostki w końcu nie będzie należało do uciążliwych i czasochłonnych obowiązków

Jak często trzeba czyścić kostkę brukową?

Kostkę brukową na pewno trzeba odświeżyć po zimie, kiedy zalegają na niej liście czy gałęzie. Warto również usunąć resztki organiczne po sezonie letnio-jesiennym, żeby odpowiednio przygotować ją na zimowe miesiące. 

Wiele osób bierze się za mycie powierzchni przed domem latem, w trakcie urlopu. Ich wyczyszczenie przyda się po ulewach i wichurach. Gdy występuje spadek, to wówczas spływający brud zaczyna zalegać w szczelinach. Zacieki również nie wyglądają atrakcyjne, a wszelkie zanieczyszczenia mogą ulec gniciu albo spleśnieniu. 

Właśnie dlatego najlepiej myć kostkę brukową 2 razy w roku. Przy takiej częstotliwości będzie łatwiejsza do wyczyszczenia i nie powstanie na niej aż tak dużo zanieczyszczeń i chwastów. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak ochłodzić mieszkanie w trakcie upałów? Zastosuj trik z oknami - top.pl

Jak pozbyć się mchu i chwastów z kostki brukowej za pomocą sody oczyszczonej?

Wszelkie porosty są najgorsze do usunięcia z kostki brukowej. Obejdzie się bez mozolnego szorowania, jeśli odpowiednio użyjemy sody oczyszczonej. Jak zatem zastosować ten kuchenny produkt na pozarastane powierzchnie?

Na początek należy wyczyścić powierzchnie z większych zanieczyszczeń, np. z liści. Następnie obsypujemy sodą oczyszczoną miejsca, w których rosną chwasty i mech. Pozostawiamy proszek na 1-2 dni. Po tym czasie dojdzie do zasuszenia porostów. Wtedy będzie nam łatwiej pozbyć się ich z kostki. Wystarczy zamieść je miotłą i na koniec spłukać całość wodą. 

Soda oczyszczona nie tylko na porosty. Usuwa też plamy z rdzy i oleju

Plamy z rdzy i oleju silnikowego także są trudne do usunięcia z kostki brukowej. Na szczęście i na to zadziała soda oczyszczona. Jak więc pozbyć się zanieczyszczeń?

Najpierw musimy posypać piaskiem albo trocinami zabrudzenia, żeby wchłonęły nadmiar oleju. Potem rozpuszczamy kilka łyżek sody oczyszczonej w 1 l ciepłej wody i całość dokładnie mieszamy. Tak przygotowanym roztworem oblewamy brudne powierzchnie i na koniec opłukujemy je wodą. 

W przypadku szczególnie uporczywych plam możemy zrobić pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Taki środek nakładamy na zanieczyszczenia i odczekujemy kilka godzin. W tym czasie nastąpi rozbicie cząsteczek rdzy i oleju. 

Pamiętajmy, żeby najpierw przetestować te metody na niewielkiej powierzchni kostki. W ten sposób unikniemy jej uszkodzeń. 

Zobacz też:

Tak usuniesz z ubrań tłuste ślady po kremie do opalania. Będą wyglądały, jak nowe

Włóż płyn do mycia naczyń do zamrażarki. Zaskoczy cię, jak możesz go wykorzystać

Prawie nikt nie wie, o tej funkcji piekarnika. Wykorzystujemy ją źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby | czyszczenie