Tym babcinym sposobem w mig odkręcisz zassane słoiki
Zima to czas, w którym najchętniej sięgamy po różnego rodzaju przetwory. Dżemy, ogórki konserwowe, sałatki czy kompoty to najchętniej robione przez Polaków tego typu przysmaki. Wraz z chęcią skosztowania ich może pojawić się problem związany ze słoikiem, a dokładnie z odkręceniem go. Zbyt mocno zassane i zakręcone słoiki to zmora niejednej pani domu. Na szczęście są i na to skuteczne sposoby. Podpowiadamy, co zrobić, abym mocno zakręcony słoik przestał być kłopotem.
Zbyt mocno zassana zakrętka od słoika skutecznie może pokrzyżować plany w kuchni. Ta problematyczna sprawa może być źródłem niepotrzebnych nerwów i stresu. Owszem, dostępne są akcesoria, które zostały stworzone, aby pomagać w takich sytuacjach, ale spokojnie można zrobić to i bez nich. Wystarczy znać domowe sposoby na sprawne odkręcenie problematycznego słoika.
Marynowanie, pasteryzowanie i kiszenie to najczęściej wykorzystywane metody do przechowywania żywności w słoikach. W ich wyniku pod wieczkiem tworzy się duże podciśnienie, przez co odkręcenie tego szklanego pojemnika może okazać się trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Jak na to zaradzić?
Sposobem, który praktykowały już nasze babcie. Wystarczy problematyczny słoik włożyć górną częścią pod bieżącą wodę. Jeszcze lepiej sprawdzi się zanurzenie w gorącej wodzie, które spowoduje wyrównanie ciśnień pod wieczkiem. Po chwili słoik powinien odkręcić się bez większego problemu. Ten sposób wykorzystywały już babcie i to z wysokim powodzeniem.
Przeczytaj również: Świetny przepis na sałatkę z kiszonych ogórków. Pasuje do gulaszu i schabowego
Niektóre słoiki mogą być na tyle uporczywe, że jeden sposób to za mało, aby je otworzyć. Warto więc znać inne, również pomocne triki na otwarcie zassanych słoików. Jednym z nim jest stuknięcie dłonią o dno słoika. To dobry sposób na poluzowanie wieczka, który z pewnością okaże się skuteczny w lżejszych przypadkach.
Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie gumki recepturki. Wystarczy szczelnie nałożyć ją na zakrętkę słoika. Zdecydowanie ułatwi to odkręcenie szklanego naczynia, nawet jeśli nie posiadamy wystarczającej siły w rękach. Nie tak dawno ten sposób zasłynął w mediach społecznościowych.
Do otwierania problematycznych słoików może się również przydać... lateksowa rękawiczka. To idealne rozwiązanie na ślizgające się po wieczku dłonie. Rękawiczka wywoła tarcie i tym samym lepiej będzie chwycić za wieczko, przez co łatwiej i szybciej uda się odkręcić słoik.
Jako ostatnią deskę ratunku można uznać sposób z podważeniem wieczka końcówką jednego ze sztućców. Tym sposobem do środka słoika powinno dostać się powietrze, które ułatwi rozszczelnienie słoika, i tym samym będzie możliwe jego otwarcie. Można spróbować również z delikatnym stukaniem nakrętką o blat, przez co także może dojść do rozszczelnienia słoika i otwarcia go.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien