Reklama
Reklama

Tym babcinym sposobem w mig odkręcisz zassane słoiki

Zima to czas, w którym najchętniej sięgamy po różnego rodzaju przetwory. Dżemy, ogórki konserwowe, sałatki czy kompoty to najchętniej robione przez Polaków tego typu przysmaki. Wraz z chęcią skosztowania ich może pojawić się problem związany ze słoikiem, a dokładnie z odkręceniem go. Zbyt mocno zassane i zakręcone słoiki to zmora niejednej pani domu. Na szczęście są i na to skuteczne sposoby. Podpowiadamy, co zrobić, abym mocno zakręcony słoik przestał być kłopotem.

Zbyt mocno zassana zakrętka od słoika skutecznie może pokrzyżować plany w kuchni. Ta problematyczna sprawa może być źródłem niepotrzebnych nerwów i stresu. Owszem, dostępne są akcesoria, które zostały stworzone, aby pomagać w takich sytuacjach, ale spokojnie można zrobić to i bez nich. Wystarczy znać domowe sposoby na sprawne odkręcenie problematycznego słoika.  

Tym sposobem babcie radziły sobie z odkręceniem słoika

Marynowanie, pasteryzowanie i kiszenie to najczęściej wykorzystywane metody do przechowywania żywności w słoikach. W ich wyniku pod wieczkiem tworzy się duże podciśnienie, przez co odkręcenie tego szklanego pojemnika może okazać się trudne, a czasami wręcz niewykonalne. Jak na to zaradzić?  

Sposobem, który praktykowały już nasze babcie. Wystarczy problematyczny słoik włożyć górną częścią pod bieżącą wodę. Jeszcze lepiej sprawdzi się zanurzenie w gorącej wodzie, które spowoduje wyrównanie ciśnień pod wieczkiem. Po chwili słoik powinien odkręcić się bez większego problemu. Ten sposób wykorzystywały już babcie i to z wysokim powodzeniem.  

Przeczytaj również: Świetny przepis na sałatkę z kiszonych ogórków. Pasuje do gulaszu i schabowego

Jak jeszcze można odkręcić mocno zassany słoik?

Niektóre słoiki mogą być na tyle uporczywe, że jeden sposób to za mało, aby je otworzyć. Warto więc znać inne, również pomocne triki na otwarcie zassanych słoików. Jednym z nim jest stuknięcie dłonią o dno słoika. To dobry sposób na poluzowanie wieczka, który z pewnością okaże się skuteczny w lżejszych przypadkach.  

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie gumki recepturki. Wystarczy szczelnie nałożyć ją na zakrętkę słoika. Zdecydowanie ułatwi to odkręcenie szklanego naczynia, nawet jeśli nie posiadamy wystarczającej siły w rękach. Nie tak dawno ten sposób zasłynął w mediach społecznościowych.  

Do otwierania problematycznych słoików może się również przydać... lateksowa rękawiczka. To idealne rozwiązanie na ślizgające się po wieczku dłonie. Rękawiczka wywoła tarcie i tym samym lepiej będzie chwycić za wieczko, przez co łatwiej i szybciej uda się odkręcić słoik.  

Jako ostatnią deskę ratunku można uznać sposób z podważeniem wieczka końcówką jednego ze sztućców. Tym sposobem do środka słoika powinno dostać się powietrze, które ułatwi rozszczelnienie słoika, i tym samym będzie możliwe jego otwarcie. Można spróbować również z delikatnym stukaniem nakrętką o blat, przez co także może dojść do rozszczelnienia słoika i otwarcia go.  

Zobacz też:

Ten napar odmładza i wzmacnia organizm. Możesz go pić zamiast herbaty

To najlepsza mąka do ciasta drożdżowego i do pizzy. Wyjdą miękkie i puszyste

Tak szybko wyczyścisz drewniane meble i nie uszkodzisz ich faktury. Wystarczy filiżanka tego napoju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki