Reklama
Reklama

To jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce. Do złudzenia przypomina pietruszkę

Szczwół plamisty to pospolity chwast, który swoim wyglądem przypomina pietruszkę. Jednak w przeciwieństwie do niej, nie jest on jadalny, a wręcz śmiertelnie trujący. Wobec tego musimy zachować dużą ostrożność, ponieważ o pomyłkę nie jest trudno, a jej skutki potrafią być naprawdę poważne. Sprawdź, jak rozpoznać tę roślinę.

Szczwół plamisty porasta łąki, pastwiska oraz nieużytki. Roślina zaliczana jest do trójki najbardziej trujących w naszym kraju, a jej spożycie może doprowadzić nawet do śmierci. Inne nazwy, które używane są na jej określenie, to: pietrasznik plamisty, psia pietruszka, świńska wesz, weszka czy szaleń plamisty.

Szczwół plamisty - niebezpieczna roślina, przypominająca pasternak i pietruszkę

Szczwół plamisty to zaraz obok barszczu Sosnowskiego i szaleju jadowitego jedna z najbardziej trujących roślin, które spotkać możemy w naszym kraju. W przypadku tego okazu trujące są wszystkie części rośliny, a najwięcej toksycznych substancji umieszczonych jest w owocach.

Jest to roślina zakwitająca od czerwca do sierpnia. Natomiast jej owoce dojrzewają na przełomie sierpnia i września. Okaz dorasta do 120-180 cm wysokości, a jego łodyga jest silnie rozgałęziona i ma na sobie charakterystyczne plamki koloru fioletowego. Kwiaty szczwołu są drobne, białe oraz zebrane w baldachy.

Mylące jest to, że korzeń szczwołu plamistego przypomina pasternak, a jego liście imitują nać pietruszki. Roślina także bywa mylona z korzeniem chrzanu. Podobieństwo szczwołu przyczynia się do tego, że znane są przypadki zgonów ludzi oraz zwierząt wywołane zatruciem szczwołem plamistym.

Silnie trujące właściwości rośliny były wykorzystywane już w starożytności, kiedy to szczwołu plamistego używano, by zabić przestępców lub więźniów politycznych antycznej Grecji. Według niektórych właśnie tą rośliną został otruty grecki filozof Sokrates.

Czytaj również: Nietypowe znalezisko w lesie. Czy ten grzyb jest jadalny?

Jakie są objawy zatrucia szczwołem plamistym?

Toksyczne działanie rośliny spowodowane jest obecnością w niej substancji, zwanych alkaloidami. Wśród nich jest także koniina, która początkowo pobudza, a następnie poraża wegetatywne zwoje nerwów obwodowych i wywołuje upośledzenie ośrodka oddechowego.

Spożycie tej trucizny może doprowadzić do zgonu. Dawka śmiertelna koniiny to 100-200 mg. Objawy zatrucia rośliną można zaobserwować już po godzinie od jej spożycia, są to:

  • zaburzenia rytmu serca,
  • dolegliwości bólowe mięśni,
  • konwulsje,
  • paraliż mięśni,
  • zmęczenie,
  • powiększenie źrenic,
  • nadmierne wydzielanie śliny,
  • problemy z chodzeniem,
  • porażenie ośrodka oddechowego, problemy z oddychaniem,
  • utrata mowy,
  • śpiączka.

Początkowo zatrucie objawia się przede wszystkim pieczeniem w przewodzie pokarmowym oraz ślinotokiem. Następnie występuje ból mięśni, utrata mowy, paraliż i utrata przytomności. W przypadku spożycia szczwołu plamistego należy niezwłocznie zgłosić się lekarza.

Jak leczy się zatrucia szczwołem plamistym?

Na ten moment nie istnieje antidotum na zatrucie szczwołem plamistym. Lekarz może tylko zareagować na konkretne objawy i zabezpieczyć drogi oddechowe, gdy pojawiają się trudności w oddychaniu, a także podać leki antydrgawkowe.  

Dodatkowo wskazane jest również odtrucie przewodu pokarmowego, a także zapobieganie odwodnieniu organizmu. W przypadku zatrucia szczwołem plamistym dużą rolę odgrywa czas, więc nie możemy zwlekać z udaniem się do specjalisty.

Zobacz też:

Tak nasze prababcie czyściły dywany. Pomagała im w tym kiszona kapusta

Te grzyby rosną najszybciej. Wrócisz z lasu z pełnym koszykiem

​Pościel brzydko pachnie? Weź te dwa produkty z kuchni i zapomnij o problemie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie