Reklama
Reklama

​Ten znak może wkrótce stanąć na polskich drogach. Co oznacza?

Polacy podróżujący po drogach zachodniej Europy mogli natrafić we Francji na znak drogowy, którego w Polsce nie uświadczymy. Przynajmniej na ten moment. Jest on odzwierciedleniem wcale nie takiej nowej idei carpoolingu. Sprawdź, jak zachować się w sytuacji, gdy zobaczysz na drodze biały romb na niebieskim tle.

Czym jest carpooling?

Carpooling to forma wspólnego podróżowania, w której kilka osób dzieli się jednym pojazdem, aby dotrzeć do tego samego celu np. do pracy lub na uczelnię. Pomaga to zmniejszyć liczbę pojazdów na drodze, zmniejszając zanieczyszczenie środowiska i korki drogowe oraz dzieląc koszty podróży między uczestników. Początki tej idei sięgają czasu II wojny światowej i Stanów Zjednoczonych. To właśnie w tym okresie, by zmniejszyć zużycie paliwa przez transport indywidualny, zachęcano obywateli USA, by podróżowali wspólnie, jednym pojazdem.

Sprawdź również: Moja teściowa wkłada do lodówki papierki po zużytym maśle. Sprytne, do czego ich później używa

Pomysł ponownie został podjęty trzy dekady później, gdy w latach 70. XX wieku wybuchł światowy kryzys naftowy. Aktualnie idea carpoolingu wraca ze względu na zmiany klimatyczne oraz wzrost natężenia ruchu drogowego i liczby pojazdów. Właśnie dlatego na autostradach w okolicach największych francuskich miast, wprowadzono znak przedstawiający biały romb na niebieskim tle. Spotkamy go m.in. w pobliżu Grenoble, Lyonu, Nantes, Paryża, Rennes czy Strasbourga.

Jak zareagować, gdy zobaczysz biały romb na niebieskim tle?

Znak w postaci białego rombu na niebieskim tle został wprowadzony przez francuskie władze jako oznaczenie pasów do carpoolingu. Oznacza to, że mogą się po nich poruszać samochody, w których znajdują się co najmniej dwie osoby (kierowca oraz przynajmniej jeden pasażer). Dodatkowo z jazdy po tych pasach będą mogły korzystać autobusy i taksówki, a także inne środki transportu publicznego.

Co więcej, po pasach oznaczonych znakiem białego rombu na niebieskim tle, będą mogły poruszać się samochody elektryczne bez konieczności spełnienia wymogu jazdy co najmniej dwóch osób. Będą mogły się po nich poruszać również motocykle, jednak w tym przypadku będzie musiał zostać spełniony warunek jazdy kierowcy wraz z pasażerem.

Francuski rząd ustalił karę za nieprzestrzeganie zasad pasów dla carpoolingu na poziomie 135 euro, czyli prawie 600 zł. Władze chcą do 2027 roku podwoić liczbę samochodów, w których podróżują co najmniej dwie osoby. Czy takie rozwiązanie będzie możliwe do zaimplementowania w Polsce? Patrząc na to, w jakim kierunku podążają zmiany w komunikacji (np. wprowadzenie stref czystego transportu), prawdopodobnie prędzej czy później idee carpoolingu zostaną zaimplementowane również w Polsce.

Zobacz też:

Wrzuć to do odkurzacza. Oprócz czystych podłóg zyskasz piękny zapach

Co ile godzin jeść kolejne posiłki? Dietetyk wyjaśnia

Obniżysz poziom cukru i przyspieszysz metabolizm. Wystarczy jedna łyżeczka do kawy

INTERIA.PL