Reklama
Reklama

Tego leku nigdy nie podawaj dziecku. Może mu poważnie zaszkodzić

Faszerowanie dzieci lekami to nigdy nie jest dobry pomysł. Zdarzają się jednak sytuacje - takie jak np. wysoka gorączka czy silny ból - gdy podanie ich jest niezbędne. Mimo to, nie każdy środek farmakologiczny stosowany przez dorosłych jest odpowiedni dla dzieci. Sprawdź, których leków nigdy nie podawać najmłodszym.

Mimo że nazwy tych substancji mogą brzmieć naprawdę egzotycznie, w wielu apteczkach znajdziemy leki, które je zawierają. Tym bardziej powinniśmy wiedzieć, jakich preparatów absolutnie nie możemy podawać dzieciom.

Kwas acetylosalicylowy

Niezwykle popularna substancja, która znajdzie się w większości polskich apteczek. Jest głównym składnikiem takich leków jak Polopiryna S czy Aspiryna. Kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Teoretycznie można go stosować u dzieci powyżej 12 lat, choć niektóre zalecenia wskazują na 15 lub nawet 16 rok życia. Wcześniejsze podanie grozi wystąpieniem zespołu Rey’a, który powoduje uszkodzenie mózgu oraz wątroby.

Metamizol sodowy

Tę substancję znamy przede wszystkim pod nazwą handlową Pyralgina. Podobnie jak kwas acetylosalicylowy stosowany jest przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz przeciwzapalnie. Mimo mniejszej popularności także znajdziemy go w wielu domowych apteczkach. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z zaleceniami nie powinno się podawać leków opartych na tej substancji dzieciom poniżej 15 roku życia. Ponadto nie jest wskazane przyjmowanie metamizolu sodowego w trzecim trymestrze ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Kodeina

Początki stosowania kodeiny sięgają starożytności, jednak została wyizolowana z opium w 1832 roku. Znajdziemy ją w takich lekach jak Thiocodin, Antidol czy NeoAzarina. Podstawowym zadaniem kodeiny jest działanie przeciwkaszlowe. Podawana jest jedynie w przypadku kaszlu suchego. Częściowe metabolizowanie do morfiny sprawia, że wykazuje słabe działanie przeciwbólowe. Właśnie ta przemiana do morfiny sprawia, że nie powinno się podawać preparatów z kodeiną dzieciom. Zgodnie z zaleceniami dolną granicą wieku jest w tym przypadku 12 rok życia.

Pseudoefedryna

Popularna substancja znajdująca się w lekach na katar, przeziębienie czy alergię. W aptekach znajdziemy ją w takich produktach jak Acatar, Sudafed czy Ibuprom Zatoki, a nawet Gripex Hot. Zastosowanie pseudoefedryny sprawia, że zmniejsza się intensywność kataru oraz rozszerzają się oskrzela, co ułatwia oddychanie. Szczególnie przydatna jest w walce z zapaleniem zatok. Stosowanie tej substancji u dzieci poniżej 12 roku życia jest niewskazane. Co więcej, jeśli pseudoefedryna jest połączona z ibuprofenem, dolna granica wiekowa zwiększa się do 15 lat.

Zobacz też:

Nie jedz takiej cukinii. Lepiej wyrzuć do kosza, zanim zachorujesz

Parz przez 15 minut i pij przed posiłkiem. Kilogramy szybko polecą w dół

Tak wyczyścisz stare słoiki na przetwory. Nie ma szybszego sposobu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: parenting | zdrowie