Reklama
Reklama

Tę roślinę warto mieć w ogrodzie. Jej owoce mają aż 5 smaków i właściwości lecznicze

Chcesz mieć w ogrodzie roślinę, która zachwyca nie tylko wyglądem, ale też smakiem? Jeśli tak, to koniecznie posadź cytryniec chiński. Od dawna wykorzystuje się go w medycynie chińskiej. Przedstawiamy jego lecznicze właściwości.

Cytryniec chiński to roślina pochodzące z Azji Wschodniej, która zyskała dużą popularność w Chinach, Japonii i Rosji. Uprawiamy ją jako pnącze lub gęsty krzew. W drugim przypadku wymaga przycinania. 

Owoce tej rośliny są jadalne, można je przygotować na różne sposoby. Najpopularniejszym z nich jest robienie naparów o właściwościach leczniczych

Cytryniec chiński i jego jadalne owoce o wielu smakach

W Polsce najlepiej uprawiać w ogrodzie cytryńca czerwonokwiatowego i Sadova No.1. Pędy rośliny, rosnącej jako pnącze, mogą osiągnąć nawet 9 m długości. Ma ona lśniące liście i owoce rosnące na zwisających kłosach, podobne do jagód

Owoce cytryńca chińskiego określa się w Chinach jako "wu-wei-zi", czyli "owoce pięciu smaków", a każdemu z nich została przypisana inna właściwość. Tak naprawdę te jadalne części łączą w sobie słodki, kwaśny, słony, cierpki i gorzki smak.  

Dlaczego warto jeść owoce cytryńca chińskiego? Właściwości lecznicze

Owoce cytryńca chińskiego do tej pory wykorzystuje się w medycynie chińskiej ze względu na właściwości lecznicze. Jak zatem wpływają na nasz organizm?

Skórka owoców tej rośliny ma słodki smak, a według medycyny chińskiej wpływa to pozytywnie na pracę żołądka. Miąższ natomiast jest kwaśny, pestki cierpkie, a wyciąg słony. Tak szeroka gama smaków świadczy o różnych właściwościach leczniczych. 

Owoce cytryńca chińskiego mają pozytywny wpływ na wątrobę. Zawierają lignany, które chronią ten narząd, przyspieszają jego regenerację i działają ochronnie w trakcie wirusowego zapalenia.

Oprócz tego regulują poziom cukru i cholesterolu, a także poprawiają zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Pomagają w stanach rozdrażnienia, zmęczenia i niepokoju.

W 2017 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że pomagają także w leczeniu Alzheimera. Skutecznie blokują peptydy, tworzące płytkę amyloidową. 

Zobacz też:

Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle

Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie