Reklama
Reklama

Te grzyby są w Polsce pod ochroną. Za zbieranie ich możesz dostać mandat

Nie wszystkie grzyby, które są jadalne i smaczne można zbierać. Jest grupa darów lasu, które są pod ochroną i za ich zerwanie można otrzymać wysoką karę finansową. Przedstawiamy listę grzybów, które są w Polsce pod ochroną.

W Polsce jest ponad 50 gatunków grzybów objętych ochroną. Jeśli ktoś przez przypadek lub celowo je zbierze i zostanie na tym nakryty, to będzie musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Mandat może wynieść nawet 5 tys. złotych.

Problematykę ochrony grzybów leśnych reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów Dz. U. z 2014 poz. 1408, na podstawie art. 50 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody; Dz. U. 2004 Nr 92, poz. 880.

Dlaczego niektóre grzyby są pod ochroną?

Ochrona gatunkowa grzybów jest prawnym sposobem zabezpieczenia rzadko występujących odmian przed wyginięciem. Wszystkie grzyby znajdujące się na listach rozporządzenia dzieli się na grupy objęte ochroną ścisłą i ochroną częściową.

Warto też wiedzieć, że zbieranie grzybów uniemożliwia nie tylko ich obecność na liście odmian chronionych, ale także to, że rosną na terenie np. parku narodowego, czy rezerwatu przyrody. Grzybiarze powinni mieć również na uwadze, że każda osoba wybierająca się na grzybobranie ma obowiązek zapoznania się z listą gatunków chronionych.

Gatunki grzybów objęte ochroną ścisłą i częściową

Grzybów z grupy objętej ochroną ścisłą i częściową nie można umyślnie niszczyć, zrywać lub uszkadzać ich siedlisk. Nielegalne jest też przetrzymywanie i posiadanie okazów poszczególnych gatunków, a także umyślne przemieszczanie ich lub wprowadzanie w środowisku przyrodniczym.

Do najpopularniejszych odmian gatunków chronionych zalicza się m.in.:

  • Borowik korzeniasty,
  • Smardz jadalny,
  • Smardz wyniosły,
  • Flagowiec olbrzymi,
  • Modrzewnik lekarski,
  • Soplówka jeżowata,
  • Soplówka jodłowa,
  • Szyszkowiec łuskowaty,
  • Maślak dęty,
  • Maślak trydencki,
  • Dwupierścieniak cesarski.

Pełną listę grzybów objętych ochroną ścisłą i częściową, uwzględniającą setki okazów, można znaleźć w dokumentach udostępnianych przez Lasy Państwowe.

Które z odmian grzybów przestały być chronione w ostatnich latach?

W 2014 roku z ochrony zostały wyłączone gatunki grzybów takich jak: sarniak świerkowy, purchawica olbrzymia i siedzuń sosnowy. Dobrze wiedzieć, że jadalne smardze znajdują się w grupie ochrony częściowej, co powoduje, że można je zbierać i jeść, ale pod warunkiem uzyskania stosownego zezwolenia administracyjnego. 

Co ciekawe, pozwolenie trzeba mieć również w momencie, kiedy smardze są wwożone na teren kraju np. ze Słowacji. Te smaczne grzyby można natomiast zbierać, jeśli pojawią się na terenach ogrodów, czy zieleni miejskiej. Do grzybów wyjętych z ochrony zaliczają się też odmiany takie jak: mądziak psi, sromotnik fiołkowy, czarka szkarłatna, gąska wielka i wachlarzowiec olbrzymi.

Zobacz też:

Piekarnik czyszczę bez szorowania. Nakładam i czekam, a po 30 minutach wygląda jak nowy

Tych produktów nie powinni jeść seniorzy. Niektóre codziennie lądują na talerzu

Pij szklankę dziennie. Kosztuje grosze, a przyniesie ci długowieczność

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby