Tak uzyskasz błękitne pisanki bez sztucznych barwników. Zdziwi cię, czym je zafarbować
Wielkanocne pisanki możemy przygotować własnoręcznie, posługując się tradycyjnymi metodami ich barwienia. Naturalne sposoby pozwalają nie tylko uzyskać barwę czerwoną, brązową czy zieloną, ale też niebieską. Jak przygotować błękitne pisanki? Podpowiadamy.
Pisanki to ozdobione różnymi technikami jaja, które nierozerwalnie kojarzą się z Wielkanocą. Można je zdobić na różne sposoby — zarówno metodami naturalnymi, jak i przy pomocy sztucznych barwników. Większość osób wie, że dodatek łupiny cebuli do gotowania pozwala uzyskać barwę od jasnopomarańczowej do ciemnobrązowej. Naturalne metody farbowania jajek umożliwiają jednak uzyskanie także i innych barw — nawet niebieskiej. Jak to zrobić?
Bajkowe pisanki możemy oczywiście nabyć w sklepach, ale można również przygotować je samodzielnie. Zielone jajka można uzyskać, posługując się mocnym naparem z zielonej herbaty z miętą. Z kolei do przygotowania czerwonych pisanek przyda się sok z buraków, ale też kora dębu czy suszone jagody. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest naturalny sposób na zafarbowanie pisanek na niebiesko. Okazuje się, że tak i nie jest to wcale trudne.
Do zafarbowania jajek na niebiesko przyda się... czerwona kapusta. Dzięki niej można uzyskać odpowiedni barwnik, który nada jajkom pożądany kolor. Wystarczy użyć niewielkiej główki kapusty, drobno ją szatkując.
Czytaj też: Skórzana torebka straciła połysk? Nie wyrzucaj, w ten sposób szybko ją odświeżysz
Poszatkowanie kapusty to dopiero początek drogi do uzyskania błękitnych pisanek. Poszatkowaną kapustę należy następnie zalać 0,5 litra wody, doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu przez 40-45 minut. Następnie zdejmujemy garnek z ognia i odstawiamy na pół godziny. Po upływie tego czasu wywar przecedzamy. Samą kapustę możemy wykorzystać na przykład do wykonania obiadowej surówki z jabłkiem i cebulą.
Z kolei wywar posłuży do przygotowania pisanek. Dodajemy do niego dwie łyżki octu 10% lub cztery łyżki octu jabłkowego czy winnego. Następnie gotujemy na twardo jajka o białych skorupkach i zanurzamy je w wywarze z czerwonej kapusty. Im więcej czasu w nim spędzą, tym intensywniejsza będzie ich barwa. Gdy uznamy, że już wystarczy, jajka wyjmujemy na papierowy ręcznik i czekamy aż wyschną.
Zobacz też:
Zwróć na to uwagę, kupując choinkę. Postoi do stycznia i nie będzie gubić igieł
Ustaw taką temperaturę w lodówce. Rachunki za prąd polecą w dół o połowę
Tak wyczyścisz ekran telewizora. Na długo zapomnisz o smugach i kurzu