Skórzana torebka straciła połysk? Nie wyrzucaj, w ten sposób szybko ją odświeżysz
Skórzana torebka to produkt uniwersalny i dobrej jakości, jednak z czasem jej wygląd może ulec pogorszeniu. Nawet bardzo zabrudzone czy porysowane powierzchnie można jednak skutecznie odświeżyć, by znów wyglądała jak nowa i mogła być z radością noszona. Warto regularnie pielęgnować skórzane torby, by były estetyczne i zadbane. Można je odnowić samodzielnie, w domu, używając kilku niepozornych produktów. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Skórzane dodatki wspaniale się prezentują, gdy są świeże i zadbane. Utrzymanie ich w takim stanie wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Nawet stara torebka tego typu może zostać odnowiona i to w domowym zaciszu. Poradzimy sobie z tym sami — wystarczy tylko zaopatrzyć się w pewien produkt i kilka akcesoriów. Czego będziemy potrzebować?
Skórzane torby są niezwykle wytrzymałe i przy odpowiedniej pielęgnacji mogą być używane przez naprawdę długi czas. Nawet bardzo stare produkty — zakurzone, porysowane, zniszczone czy zabrudzone — można jeszcze odratować.
Czyszczenie i odnawianie skórzanej torby należy zacząć od środka. Z jej wewnętrznej części musimy się pozbyć brudu i zmechaceń, najlepiej używając golarki do ubrań i małego odkurzacza z nasadką do tapicerki. Ewentualnie można również użyć maszynki do golenia. Jeśli wewnątrz torby nie ma podobnych zanieczyszczeń i nieestetycznych kulek, wystarczy po prostu wytrzepać torebkę oraz przetrzeć ją wewnątrz wilgotną szmatką.
Czytaj też: Zjedz przed wycieczką do lasu. Zmniejszysz szansę na ugryzienie przez kleszcza
Czyszczenie skórzanej torby wewnątrz nie jest szczególnie problematyczne. O wiele większym problemem jest doprowadzenie jej do porządku od zewnętrznej strony. Warto dla bezpieczeństwa wypełnić czymś torbę, by zachowała swój kształt. Do czyszczenia torby ze skóry przyda się mydło glicerynowe i ściereczka — odpowiednio miękka i delikatna, by nie porysowała materiału.
Najpierw wykonajmy próbę w niewidocznym miejscu, sprawdzając, jak skóra zareaguje na dany środek. Jeśli nie zauważymy żadnych negatywnych zmian, możemy wetrzeć mydło glicerynowe w całą powierzchnię torby, nadmiar piany wycierając lekko wilgotną szmatką. Na koniec zastosujmy środek do nabłyszczania, który nada torbie blask i jednocześnie wypełni ewentualne ubytki w jej powierzchni. Nie trzeba wcale używać drogiego środka ze sklepu. Równie dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek czy olej rycynowy.
Zobacz też:
Zamiast wyrzucać do kosza, zrób z nich syrop na przeziębienie. Na zimę będzie, jak znalazł
Zamszowe buty czyść tylko w ten sposób. Usuniesz brud i nie uszkodzisz materiału