Tak szybko wyczyścisz palniki kuchenki. Będą wyglądać jak nowe
Zabrudzenia palników kuchenki gazowej są nieodzowną częścią gotowania. Nawet najbardziej uważnym kucharzom czasami coś wykipi. Na szczęście możemy szybko pozbyć się przypalonych resztek jedzenia domowymi sposobami. Jak wyczyścić palniki kuchenki? Odpowiadamy.
Czyszczenie palników gazowych wpływa nie tylko na ogólną estetykę naszej kuchni i domu, ale co ciekawe także na rachunki za gaz. Nieusuwane resztki jedzenia z czasem stopniowo przypalają się i zatykają palniki. Im dłużej pozostawimy takie przypalenie, tym gorzej będzie je nam usunąć, a niedrożne dysze palników skutkują zwiększonym zużyciem gazu podczas gotowania.
Palniki w kuchence gazowej możemy wyczyścić przy pomocy przeznaczonych do tego środków chemicznych, myjki parowej czy też domowych receptur. Aby dokładnie wyczyścić palnik, musimy najpierw zdjąć jego pokrywkę oraz koronę z kuchenki gazowej. Pamiętajmy, że elementy te bardzo mocno nagrzewają się podczas gotowania. Dlatego właśnie, zanim przystąpimy do ich czyszczenia, upewnijmy się, że wystygły po uprzednim gotowaniu.
Środki chemiczne
Wykorzystanie detergentów przeznaczonych do przypaleń niewątpliwie skraca czas mycia palników, ale musimy pamiętać, że mamy do czynienia z substancjami żrącymi. Przy czyszczeniu palników kuchennych gotowymi środkami chemicznymi zwróćmy uwagę na zalecenia producenta dotyczące sposobu i czasu użycia detergentu oraz materiałów, do których dany środek jest przeznaczony.
Nieumiejętne korzystanie z tego typu produktów może zniszczyć naszą kuchenkę i narazić nas na niebezpieczeństwo. Zadbajmy więc o odpowiednią wentylację pomieszczenia, w którym czyścimy palniki oraz ochronę skóry dłoni w postaci rękawic. Po zastosowaniu detergentu umyj palniki oraz całą kuchenkę wodą z płynem do naczyń.
Czyścik parowy
Czyszczenie palników z wykorzystaniem myjki parowej nie wymaga użycia dodatkowych środków chemicznych. Wystarczy skierować dyszę myjki na palnik gazowy i dokładnie go wyczyścić z użyciem pary. W ten sposób pozbędziemy się uporczywych zabrudzeń bez nadmiernego szorowania.
Czyścik parowy jest pomocny w czyszczeniu palników, ponieważ podgrzewa wodę do 100ºC, po czym wyrzuca parę pod wysokim ciśnieniem w wybrane przez nas miejsce. Para wodna skutecznie usuwa zaschnięty tłuszcz i przypalenia. W tym przypadku dodatkowo pozbędziesz się z kuchenki również wszelkich wirusów, bakterii i grzybów.
Aby cieszyć się czystą kuchenką gazową nie musimy od razu wydawać pieniędzy na drogie środki i sprzęt. Z pomocą przychodzą nam domowi sprzymierzeńcy czystości, czyli ocet i soda oczyszczona. Te dwa składniki potrafią zdziałać istne cuda w naszym domu, jeżeli chodzi o sprzątanie.
Czyszczenie palników octem
Brudne korony palników włóż do plastikowej miski i zalej octem tak, aby w całości znajdowały się one pod powierzchnią. Po godzinie oczyść metalowe części palników z przypaleń przy pomocy szczotki do mycia naczyń o twardym włosiu. Następnie opłucz palniki pod bieżącą wodą i wytrzyj do sucha, zanim odłożysz je z powrotem na kuchenkę.
Czyszczenie palników sodą oczyszczoną
Pokrywki palnika włóż do plastikowej miski, posyp sodą oczyszczoną i pozostaw na ok. 15 min. Taka mieszanka skutecznie usuwa przypalenia i rdzę. Następnie wyszoruj pokrywki szczotką do naczyń lub druciakiem. Po wszystkim opłucz dokładnie pokrywki wodą i osusz ręcznikiem papierowym.
Zobacz też:
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle
Rachunki za ogrzewanie spadną w mgnieniu oka. Wystarczy, że przykleisz to do okien