Reklama
Reklama

Tak szybko odśnieżysz schody i podjazd. Wcale nie musisz sypać ich solą

Mróz w naszym kraju nie odpuszcza. Niestety niskie temperatury wiążą się nie tylko z wprowadzającymi bajkowy klimat śniegiem, ale również ze śliskim lodem pokrywającym chodniki, schody i podjazdy wokół domów. Jest niebezpieczny i jeżeli nic z nim nie zrobimy, któryś z członków naszej rodziny może przypłacić to swoim zdrowiem. Najlepiej zawczasu posypmy więc śliskie powierzchnie odpowiednim materiałem. Pod żadnym pozorem nie powinna być to jednak sól.

Wraz z rozpoczęciem 2024 roku do Polski wróciła typowo zimowa aura. I nawet jeżeli mroźny, bajowy krajobraz prezentuje się pięknie, grube warstwy puchu i lodu pokrywającego schody i podjazdy wokół domów stanowią spore zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. 

Wystarczy chwila nieuwagi, aby się na nich poślizgnąć i zaliczyć bolesny upadek zakończony kontuzją. Wiele osób posypuje więc śliskie powierzchnie solą, która jednak może szybko zniszczyć beton czy kostkę. Na całe szczęście to niejedyna opcja, bo istnieje o wiele lepsze rozwiązanie.

Lepiej nie syp oblodzonego podjazdu i schodów solą. Możesz je zniszczyć

Posypywanie oblodzeń na na schodach, podjazdach z betonu i kostki brukowej wokół domu solą nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób możemy zmniejszyć śliskość powierzchni, jednak istnieje spore ryzyko, że pozbawimy również oblodzone powierzchnie ich naturalnego koloru, oraz doprowadzimy do powstania w nich trwałych ubytków. 

Będące efektem właściwości żrących soli dziury nie będą jednak naszym jedynym problemem. Sól może mieć również negatywny wpływ na rośliny oraz trawę w ogrodzie,  niszczyć podeszwy naszych butów czy przyspieszać korozję podwozia samochodów. Pozostawia także nieestetyczny biały nalot na łapach czworonogów, które niestety może również podrażniać.

Może cię zainteresować: Tak szybko odmrozisz auto. Tej jednej czynności nigdy nie wykonuj

W takim razie, co zamiast soli? Tym szybko odśnieżysz oblodzone schody i podjazd

W takim razie, jakie są najlepsze alternatywy dla sypania oblodzonych podjazdów, schodów i chodników szkodliwą solą? Istnieje kilka sprytnych sposobów, aby powierzchnie wokół domów przestały być tak śliskie. Oto pięć metod, dzięki którym zimą będziesz wychodzić z domu bez obaw, że się poślizgniesz:

  • Kreamzyt

Kreamzyt bez problemów zdobędziesz w sklepie ogrodniczym. Jest to ceramiczne kruszywo o właściwościach antypoślizgowych. Posypane nim oblodzone podjazdy i chodniki wokół domu będą bardziej szorstkie, dzięki czemu opony samochodu nie będą się ślizgać, a upadek będzie mniej prawdopodobny. Na podobnej zasadzie działa zresztą mikrogres, który wyglądem przypomina trochę piasek, jednak jest od niego ostrzejszy. 

  • Piasek

Sporo osób zimą obsypuje oblodzone powierzchnie piaskiem, co jest bezpieczniejsze od używania soli. Materiał ten również jest łatwo dostępny, ale nie doprowadza do odbarwiania i łuszczenia się kostki brukowej oraz betonu. Co prawda, nie rozpuszcza śniegu ani lodu, ale obsypane nim powierzchnie stają się mniej śliskie.

  • Popiół

Kolejnym sposobem, aby zwiększyć przyczepność na oblodzonej powierzchni, jest obsypanie podjazdu lub chodnika popiołem np. z kominka, lub pieca. Podobnie jak sól, popiół niełatwo jednak usunąć z butów, przez co po jego użyciu konieczne może okazać się częstsze sprzątanie przedpokoju.

  • Fusy z kawy

Jeżeli jesteś kawoszem, nie wyrzucaj fusów z kawy, tylko zimą wykorzystaj je do posypywania oblodzonych powierzchni wokół domu. Po prostu rozyp je na oblodzonym chodniku czy podjeździe, a stanie się bardziej szorstki.

Zobacz też:

Truskawki będą świeże nawet przez tydzień. Tak zapobiegniesz szybkiemu psuciu się owoców

Który płyn do mycia naczyń jest najskuteczniejszy? Eksperci ocenili

Te zioła skutecznie odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie lub na werandzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki