Reklama
Reklama

Tak szybko odśnieżysz schody i podjazd. Wcale nie musisz sypać ich solą

Mróz w naszym kraju nie odpuszcza. Niestety niskie temperatury wiążą się nie tylko z wprowadzającymi bajkowy klimat śniegiem, ale również ze śliskim lodem pokrywającym chodniki, schody i podjazdy wokół domów. Jest niebezpieczny i jeżeli nic z nim nie zrobimy, któryś z członków naszej rodziny może przypłacić to swoim zdrowiem. Najlepiej zawczasu posypmy więc śliskie powierzchnie odpowiednim materiałem. Pod żadnym pozorem nie powinna być to jednak sól.

Wraz z rozpoczęciem 2024 roku do Polski wróciła typowo zimowa aura. I nawet jeżeli mroźny, bajowy krajobraz prezentuje się pięknie, grube warstwy puchu i lodu pokrywającego schody i podjazdy wokół domów stanowią spore zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. 

Wystarczy chwila nieuwagi, aby się na nich poślizgnąć i zaliczyć bolesny upadek zakończony kontuzją. Wiele osób posypuje więc śliskie powierzchnie solą, która jednak może szybko zniszczyć beton czy kostkę. Na całe szczęście to niejedyna opcja, bo istnieje o wiele lepsze rozwiązanie.

Lepiej nie syp oblodzonego podjazdu i schodów solą. Możesz je zniszczyć

Posypywanie oblodzeń na na schodach, podjazdach z betonu i kostki brukowej wokół domu solą nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób możemy zmniejszyć śliskość powierzchni, jednak istnieje spore ryzyko, że pozbawimy również oblodzone powierzchnie ich naturalnego koloru, oraz doprowadzimy do powstania w nich trwałych ubytków. 

Będące efektem właściwości żrących soli dziury nie będą jednak naszym jedynym problemem. Sól może mieć również negatywny wpływ na rośliny oraz trawę w ogrodzie,  niszczyć podeszwy naszych butów czy przyspieszać korozję podwozia samochodów. Pozostawia także nieestetyczny biały nalot na łapach czworonogów, które niestety może również podrażniać.

Może cię zainteresować: Tak szybko odmrozisz auto. Tej jednej czynności nigdy nie wykonuj

W takim razie, co zamiast soli? Tym szybko odśnieżysz oblodzone schody i podjazd

W takim razie, jakie są najlepsze alternatywy dla sypania oblodzonych podjazdów, schodów i chodników szkodliwą solą? Istnieje kilka sprytnych sposobów, aby powierzchnie wokół domów przestały być tak śliskie. Oto pięć metod, dzięki którym zimą będziesz wychodzić z domu bez obaw, że się poślizgniesz:

  • Kreamzyt

Kreamzyt bez problemów zdobędziesz w sklepie ogrodniczym. Jest to ceramiczne kruszywo o właściwościach antypoślizgowych. Posypane nim oblodzone podjazdy i chodniki wokół domu będą bardziej szorstkie, dzięki czemu opony samochodu nie będą się ślizgać, a upadek będzie mniej prawdopodobny. Na podobnej zasadzie działa zresztą mikrogres, który wyglądem przypomina trochę piasek, jednak jest od niego ostrzejszy. 

  • Piasek

Sporo osób zimą obsypuje oblodzone powierzchnie piaskiem, co jest bezpieczniejsze od używania soli. Materiał ten również jest łatwo dostępny, ale nie doprowadza do odbarwiania i łuszczenia się kostki brukowej oraz betonu. Co prawda, nie rozpuszcza śniegu ani lodu, ale obsypane nim powierzchnie stają się mniej śliskie.

  • Popiół

Kolejnym sposobem, aby zwiększyć przyczepność na oblodzonej powierzchni, jest obsypanie podjazdu lub chodnika popiołem np. z kominka, lub pieca. Podobnie jak sól, popiół niełatwo jednak usunąć z butów, przez co po jego użyciu konieczne może okazać się częstsze sprzątanie przedpokoju.

  • Fusy z kawy

Jeżeli jesteś kawoszem, nie wyrzucaj fusów z kawy, tylko zimą wykorzystaj je do posypywania oblodzonych powierzchni wokół domu. Po prostu rozyp je na oblodzonym chodniku czy podjeździe, a stanie się bardziej szorstki.

Zobacz też:

W takiej temperaturze powinnaś prać franki. Będą niepogniecione i białe jak śnieg

Chodzisz na bieżni? Takie tempo musisz utrzymywać, by schudnąć

Pieczesz ciasto, ale skończyły ci się jajka? Nie martw się, zastąpisz je tym produktem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki